Na co myslet při výběru či budování pískoviště?
1. Vhodné umístění
Pokud pořídíte vašemu dítku pískoviště, je potřeba počítat s tím, že tam bude chtít trávit spoustu času. Pískoviště by se tak mělo nacházet na místě, kde nebude svítit ostré slunce převážnou většinu dne. Nedoporučujeme však ani místo, kde se sluníčko nedostane, protože vlhký písek po dešti či ranní rose musí mít možnost proschnout. Skvělým nápadem jsou pískoviště s nastavitelnou stříškou, popř. natažení sluneční clony.
Zdroj: Archiv ČistéDřevo.cz
2. Netkaná textilie pod písek
Pokud nechcete, aby se z pískoviště stal záhon, je vhodné pod písek vložit geotextilii, která zabrání prorůstání plevele. Zároveň je to materiál, který propustí vodu po dešti do země, takže písek pak na sluníčku krásně a rychle proschne.
3. Správný výběr písku do dětského pískoviště
Ne každý písek je vhodný pro dětská pískoviště. Písek, který se obvykle používá ve stavebnictví, neprochází důkladným procesem čištění a mohl by být pro děti škodlivý. Zejména, pokud si na něm dítko v nestřeženém okamžiku pochutná. Na trhu dnes najdete velký výběr certifikovaného písku, který je vhodný i pro ty nejmenší.
4. Ochrana před vnějšími vlivy
Ve chvíli, kdy víme, že pískoviště bude delší dobu nevyužívané, nebo pokud se blíží období častých dešťů, je lepší pískoviště přikrýt. Hodně lidí sáhne v dobré víře po igelitové plachtě v domnění, že takhle písek nejlépe ochrání. Fólie v tu chvíli poskytuje opravdu dobrou ochranu, ale je potřeba myslet na to, že pokud bude natažená přes pískoviště delší dobu, může dojít k zapaření písku a následnému množení mikroorganismů uvnitř. Lepší je tedy zvolit pouze propustnou textilní plachtu na pískoviště, která zabrání vniknutí větších nečistot (listí, větviček, apod.) do písku, ale zároveň umožní přístup vzduchu. Samotná voda písku neškodí, důležité je aby měl písek možnost proschnout. Pokud tedy zvolíte igelitovou folii, pak nezapomeňte po dešti pískoviště odkrýt. Skvělým řešením pak je pískoviště se zavíracím systémem, který po otevření vytvoří po stranách lavičky k sezení.
Zdroj: Archiv ČistéDřevo.cz
5. Údržba dřevěného pískoviště
Dřevo je krásný přírodní materiál, který je na pískoviště ideální. Při venkovním umístění je ale dřevo vystaveno povětrnostním podmínkám a může se v průběhu času měnit. Doporučujeme pískoviště pravidelně kontrolovat a ošetřovat. Po určité době se mohou objevit např. třísky, které však velice lehce obrousíme a vyhladíme. Vhodné je také při stavbě pískoviště na dřevěné desky použít impregnaci, aby při dešti nenasakovaly velké množství vody. Při výběru barev a laků na dřevo vždy vybírejte pro pískoviště certifikované produkty, jelikož při dešti by mohlo dojít k uvolňování škodlivých látek do písku.
Vybavení na pískoviště a zahradu
Žádné pískoviště se neobejde bez pořádných hraček na písek. Jen se správnými nástroji lze postavit skvělé hrady a propracované tunely. A když bude potřeba trochu se protáhnout a odpočinout od náročných staveb, není nic lepšího, než pořídit si zahradní hry, u kterých se zabaví děti i dospělí.
Zdroj: Archiv ČistéDřevo.cz
Vybudujte dětem ráj a staňte se jejich hrdiny
Jste-li vlastníky větší zahrady, pak můžete vybudovat skvělé dětské hřiště s pískovištěm. Takový malý dětský ráj na zemi. K pískovišti proto pořiďte ještě houpačky, šplhací lana a provazové žebříky a děti budou nadšené!
Zdroj: Archiv ČistéDřevo.cz
Malý koutek pohody si můžete dopřát i vy. Houpačky na zahradu seženete i ve verzi pro větší děti a dospělé. Natáhněte mezi stromy houpací síť či lehátko a nerušeně relaxujte.
- PR článek -