Zelenina po celý rok

Orientální odrůdy čínského zelí Mizuna a Mibuna lze s úspěchem pěstovat jako záhonovou kulturu, v nádobách (kontejnerech) i ve větších květináčích za oknem. Pro podzimní pěstování se semena vysévají koncem července a pěstují stejně jako z jarních výsevů. Výhodou pěstování na podzim je, že rostliny již nestačí vykvést a listy jsou pak jemnější a křehčí. Mizunu i Mibunu pěstovanou v květináči můžeme uchovat v bezmrazé místnosti až do zimních měsíců.

Z raných únorových výsevů a při výsadbě na volné záhony počátkem dubna, je již koncem dubna až v první dekádě května zelenina v konzumní zralosti. Protože čínské zelí rychle roste, snáší bez úhony mrazíky až do mínus   5 oC.

Největšími škůdci čínského zelí jsou drobní broučci – dřepčíci – kteří dokáží celý porost v krátké době zničit. Jejich ataky lze eliminovat častou zálivkou. Dřepčíci nesnášejí vlhko, a proto by půda ani rostliny neměly nikdy oschnout. Dobrou ochranou proti dřepčíkům je i netkaná textilie, pod níž se udržuje potřebná vlhkost.  

V kuchyni se využívají buď jednotlivé listy, které se odlamováním oddělují od růžice nebo se sklízí celé růžice najednou odstřihnutím asi 5 cm nad zemí. Protože se tak neporuší vegetační střed růžice, rostlina opět dorůstá. Listy i mladá květenství se v kuchyni využívají jako čerstvý syrový salát nebo jako přílohy k pokrmům. Listy jsou hodnotné především pro vysoký obsah vitaminu C, draslíku a vápníku. Nízký obsah cukrů předurčuje obě zeleniny jako vhodnou surovinu pro diabetickou i redukční dietu.

Květina nebo zelenina?

Žhavou letošní novinkou se stala jedlá chryzantéma, jejíž květy se odpradávna využívají hlavně v Číně a Japonsku. Je to zelenina s jemnou a příjemnou vůní i chutí. Jedlá chryzantéma je speciálně vyšlechtěná kopretina věncová, Chrysanthemum coronarium, která je velmi životaschopná, přizpůsobivá, a proto se může pěstovat v jakémkoliv klimatu i na nejrůznějších půdách. Semena vyséváme od jara do pozdního léta přímo na záhon.   Pro sklizeň v zimním období se pěstuje v květináčích stejně jako orientální čínské zelí. Mladé rostliny lze sklízet již za čtyři až pět týdnů od výsevu nebo počkat až povyrostou do výšky alespoň patnácti centimetrů a seřezávat je na 5 – 10 cm. Chryzantémy velmi rychle znovu obrůstají a můžeme pak sklízet i opakovaně.

Jedlá chryzantéma je pro svůj vysoký obsah vitaminů, zejména provitaminu A, minerálních látek a silic hodnotnou zeleninou, která se upravuje jako salát, špenát nebo příloha k masu. Konzumují se mla­dé květy, které se před upotřebením někdy nakládají do sladkokyselého roztoku. Mladé listy mají mírně chryzantémovou chuť, která se stává dalším růstem intenzivnější.

Semena orientálních zelenin se v letošním roce objevila jako novinka v sortimentu zahrádkářských potřeb a prodávají se v hobby balení v barevných sáčcích v kolekci nazvané Chuť Asie.

Autor: Irena Forejtová