Tanzanské krásky

Africké fialky (Saintpaulia) byly pojmenovány po baronu Walteru von Saint Paul Illaire, který je v roce 1892 objevil v tanzanském pohoří Usambara. Do rodu „Saintpaulia“ je zahrnuto více jak 20 původních botanických druhů pocházejících z Východní Usambary, tedy z Tanzanie a Keni. Pěstováním afrických fialek se dnes v největší míře zabývají v USA, kde již v roce 1946 vznikla organizace „Afrických fialek“ tzv. AVSA, což je doposud největší společnost zabývající se konkrétní pokojovou rostlinou. V této organizaci jsou sdruženi jak amatérští, tak i obchodní pěstitelé z celého světa. AVSA má dnes pobočky v mnoha zemích.

Seznámení s fialkami

Africké fialky jsou nízké rostliny dorůstající výšky 10 až 15 cm. Běžně mají v průměru 20 až 40 cm, ale existují také velké odrůdy, jejichž průměr může dosahovat až 60 cm a pak také miniaturní odrůdy s průměrem 6-15 cm. Typickým znakem afrických fialek jsou křehké chlupaté srdčité listy, které u některých druhů vytvářejí přízemní listovou růžici. Obvyklé jsou však i rostliny s větvenou lodyhou. Různobarevné květy vyrůstají jak jednotlivě, tak i v řídkých květenstvích (vidlanech). Africké fialky kvetou po celý rok, ale od listopadu do března se květů vytváří podstatně méně.

Druhy afrických fialek

V dnešní době narazíme v obchodech na několik desítek druhů afrických fialek. Jednotlivé odrůdy se liší velikostí rostliny, velikostí, tvarem a barvou květů a stejně tak i velikostí, tvarem a barvou listů.

Tvary a barvy květů - Rozlišujeme květy několika tvarů – maceška (pansy), hvězda (star), vzácnější jsou fialky typu vosa (wasp) a zvonek (bell), které jsou dováženy převážně ze zahraničí – jde spíše o sběratelské rarity. Barevná škála květů afrických fialek je velmi široká, běžné jsou bílé, růžové, modré či fialkové květy, výjimkou nejsou ani květy žíhané. Zajímavým typem květů jsou tzv. fantazijní fialky, které mají skvrny, tečky nebo stříkání v jiné barvě než je pozadí květu. Na struktuře okvětního lístku jsou přítomny dvě barvy (případně více barev) a toto zbarvení se nikdy na 100% neopakuje. Důležité jsou podmínky pěstování, bylo zjištěno, že v zimě a chladu je bodů nebo stříkání víc. První fantazijní fialka - růžový květ s tmavomodrými body, byla objevena na konci 40 let.

Tvary a barvy listů - Listy se vyskytují v různých odstínech zelené, ale může se na nich objevit také barva bílá, žlutá, béžová, růžová, případně mohou mít na rubové straně vínově červené zabarvení. Co se týče tvarů, mohou být listy afrických fialek zoubkaté, prošívané, zvlněné, lžícovité, špičaté, žilkované, složené s palístky a různé další.

Velmi atraktivní jsou pestrolisté fialky, které jsou dekorativní i v době, kdy zrovna nekvetou. Síla zabarvení listů se v průběhu roku mění – někdy může být list jen zelený, jindy nad zeleným pozadím převládá barva. Listy mohou být zdobeny skvrnami, žíháním, mozaikou atd. Nadměrným osvětlením se pestrost zmírňuje. Tyto druhy fialek je dobré přihnojovat hnojivem se sníženým obsahem dusíku a pěstovat je v chladnější místnosti – na nižších policích či dokonce na chladné podlaze. Ideální teplota je 16 – 21 stupňů.

Péče o africké fialky

Aby se africkým fialkám dobře dařilo, je třeba jim dopřát správnou zálivku, světlo a teplotu. Pokud jsou tyto podmínky dodrženy, může africké fialky pěstovat doslova každý.

Zálivka
Co se týče zálivky, je třeba dbát na to, abychom rostlinu nepřelili. Substrát, ve kterém je pěstována, by měl být neustále mírně vlhký, ale nikoliv přemokřený. Fialku tedy zaléváme jednou, maximálně dvakrát týdně – záleží vždy na konkrétní teplotě a vlhkosti vzduchu (vzdušná vlhkost by měla být asi 40 – 60%). Další zálivka následuje až po téměř úplném vyschnutí substrátu. Zaléváme vodou o pokojové teplotě a výhradně do misky pod květináčem. Důležité je, aby se voda nedostala na listy, zejména pak do srdíčka rostliny.

Pozor na přímé slunce
Africké fialky potřebují dostatek rozptýleného světla, nemají rády přímé slunce. Před přímými slunečními paprsky je nutné rostliny chránit, protože způsobují ošklivé popáleniny, jak na listech, tak i na květech. Při dlouhodobějším působení slunce by rostlina mohla úplně uhynout. Pokud máme fialky umístěny na parapetu jižního okna, je třeba v období od března do října rostliny zastiňovat.

Ideální teplota
Africkým fialkám vyhovuje teplota okolo 20 stupňů Celsia. Vždy je třeba se vyvarovat náhlým teplotním změnám Na jaře a v létě rostliny dávají přednost teplotám 18 až 24°C, na podzim a v zimě teplotu udržujeme mezi 16 až 18° C - nikdy by neměla poklesnout pod 13° Celsia. Africké fialky lze tedy bez problémů pěstovat po celý rok při pokojových teplotách a nevadí jim ani byty vytápěné ústředním topením.

Množení
Pokud chceme africké fialky pěstovat v bytě a nemáme k dispozici skleník, vytvoříme si jednoduchým způsobem vhodné pěstební prostředí. V misce si namícháme hlínu – substrát pro pokojové rostliny smíchaný s perlitem, vermikulitem a troškou rašeliny (fialky mají rády kyselejší zeminu), a do něj budeme vkládat jednotlivé listové řízky. Řízek získáme tak, že z rostliny, která se nám líbí, vyštípneme ne příliš starý, ani ne příliš mladý lísteček (ideálně z druhé řady) a ten poté ještě zešikma seřízneme ostrým nožem. Pokud bychom to udělali pouze tupými nůžkami, případně jen ulomili prsty, pravděpodobně bychom koneček lístku rozdrtili a ten by špatně kořenil.

Seříznutý lísteček vložíme do skleničky s vodou, dáme na světlé místo a necháme kořenit. Přibližně po třech až pěti týdnech se objeví nové kořínky a po dalších třech až pěti týdnech se objeví nová rostlinka. Tu poté zasadíme do květináče s námi připravenou směsí pro africké fialky. Mírně přitlačíme, nesmíme zeminu příliš umačkat, aby zůstala propustná a vzdušná. Fialky mají rády malé květináče, aby se mohly kořínky co nejlépe zapřít. Sázíme je proto do květináčků o průměru 6 - 8cm. Až rostlinka povyroste, přesadíme ji do většího květináče.

Další péče
Během růstu a kvetení je třeba o africké fialky pečovat. Čas od času rostlinu prohlédneme, jestli nemá staré listy či staré květy. Ty je třeba odstranit, aby nedošlo k jejich zahnívání a plesnivění. Staré oschlé květy vyštipujeme. U starších rostlin, kde jsme odstranili již několik uschlých spodních lístků, se ze stonku vytvoří holý krček. Takové rostliny je nutné přesadit, případně omladit tak, že ostrým nožem odstraníme listovou růžici těsně nad květináčem a dáme do vody znovu zakořenit.

- jpa -

Foto: floradia.dk, Pixabay