Z dostupných hub na trhu, vhodných pro pěstování v domácích podmínkách, si můžete vybrat: žampióny, hlívu ústřičnou, penízovku sametonohou, a pro náročnější pěstitele ucho Jidášovo a japonská šii take neboli houževnatec jedlý.
Co houby potřebují?
Houby se pěstují na dřevě, na méně či více kvalitní slámě či pazdeří. Nejnáročnějším úkolem pro pěstitele je příprava substrátu a jeho naočkování, proto například milovníci žampionů vítají kompletní balení houbové sadby, kdy stačí krabici jen rozbalit, zalévat a čekat na úrodu. Ale ne vždy jde pěstování samo…
Při podmínkách v bytě, v pokojových teplotách nad 20 stupňů, je každé pěstování poměrně problematické. Ten, kdo chodí na houby, ví, že v přírodě začnou houby růst po dlouhodobějším dešti, když se ochladí. Proto je potřeba pro pěstování hub vytvořit doma podobné prostředí. Prostory pro pěstování jsou vhodné do 18 stupňů. Je to sklep, garáž, sklad nebo lodžie, ale je možné využít i balkón, na který nesvítí slunce. Také musíme počítat s tím, že některé houby ke svému vývoji potřebují světlo, například ucho Jidášovo, šii také, hlíva a penízovka. Houby, které nepotřebují světlo, jsou límcovka obří a žampión.
Houby v bytě?
Žampión je klasická a stále nejvíce žádaná houba. Nejdůležitější je kvalitní substrát se sadbou. Koupíte-li si takové kompletní balení sadby a substrátu, počítejte s tím, že podhoubí musí nejdříve prorůstat při teplotě 18 až 20 oC. čtrnáct dní až tři týdny. Substrát se udržuje stále vlhký, a jakmile se na povrchu vytvoří souvislý bílý povlak, zeminu je třeba stejnoměrně prokypřit, zasypat krycí zeminou (z důvodu zchlazení a zatemnění) a bedýnku přemístit do chladnějšího prostředí, kde se přibližně za deset dní začnou tvořit první plodnice.
Foto: www.jedlehouby.cz
Při sklízení se žampiony nikdy neodřezávají, aby zbývající pahýly nezahnívaly, ale vždy vykroutí. Odplozený substrát lze využít při výsadbě rajčat, okurek, tykví i melounů nebo jej jednoduše přidat do substrátu do balkónových truhlíků.
A zda se tomu vyplatí věnovat čas a práci, když jsou žampióny v obchodech po celý rok? Když si spočítáte cenu za tři kila čerstvých žampiónů, které byste měli z bedýnky minimálně sklidit, posuďte sami, zda se pěstování žampiónů doma vyplatí. Kompletní sadba i se substrátem stojí okolo stovky.
Houby přímo ze zahrady
Pro pěstování venku na zahradě je ideální houbou límcovka obrovská. Jen je třeba najít nějaké stinné místo, aby se nemuselo pořád zalévat. Stačí na záhon navézt slámu, pořádně ji provlhčit, naočkovat sadbou a pak už jen sklízet plodnice. Než začne límcovka, plodit trvá sice téměř dva měsíce, ale pokud založíte záhon na jaře, z jednoho čtverečního metru lze získat až deset kilo impozantních kilogramových úlovků. V kuchyni se límcovka používá stejně jako žampióny, ale vyniká nad nimi typickou houbovou vůní.
Penízovka sametonohá (foto Jan Gaisler), Límcovka obří pěstovaná na slámě (Agri Slatinice)
Další houbou vhodnou pro venkovní pěstování je hlíva ústřičná, která má na rozdíl od žampiónu výraznější chuť. Pro pěstování stačí opět sláma nebo dřevěné špalíky.
Hlívě se výborně daří na kmenech stromů, je to totiž dřevokazná houba, která se dá nejen jíst, ale i využít k ekologické likvidaci pařezů. Pro pěstování hlívy se nejlépe hodí špalky z kmenů z listnáčů, ale samozřejmě, čím tvrdší dřevo, tím déle trvá prorůstání podhoubí. Sadba se na špalky naočkuje, vloží do plastového pytle, zaváže a uloží do chladné místnosti. Zalévat není třeba. Jen v případě sucha špalíky trochu zvlhčíme vodou. Když kmeny prorostou podhoubím, zakopu se na stinnější záhon z dvou třetin do země a deset centimetrů se nechá vyčnívat na povrch. Pak už jen počkáme na první úrodu.
Autor: - if -