Tato u nás zatím nepříliš běžná dřevina, která se vysazuje spíše jako stromořadí nebo parková solitéra, je krásná jen jedenkrát za rok. Rozkvétá ještě před olistěním nebo těsně s ním, a jak nakonec napovídá i botanické pojmenování rostliny, její květy jsou velmi podobné „obyčejným“ třešním. Sakury ale rozkvétají v bohatších shlucích a s výraznějším zbarvením. Některým odrůdám se na podzim vybarvují listy do oranžově rudých až temně červených odstínů, u jiných se stromek halí do tradiční zeleně až do opadu listů.
Při výsadbě pamatujte, že je to keř nebo strom větších rozměrů, který je vhodný zejména jako dominanta do udržovaného trávníku, vynikne i před tmavými jehličnany nebo jako impozantní rámec cest.
Sakury potřebují vlhčí propustnou půdu s dobrou drenáží. Nejlépe se jim daří v polostínu nebo ve stínu vzrostlých stromů či budov, ale některé z odrůd snesou i osluněnou polohu. Hlavním představitelem okrasných třešní je sakura – třešeň pilovitá (Prunus serrulata) . Ačkoli ji znalci řadí mezi takzvané japonské třešně pochází ze střední Číny. Bylo vyšlechtěno mnoho kultivarů, nejčastěji pěstovaným je ´Kanzan´ s vysokým kmínkem a kotlovitou impozantní korunou, méně často ´Hisakura´ nebo ´Kiku-shidare-sakura´.Všem sakurám je však společné nevídané bohatství plných, něžně růžových květů.
V zahradnických centrech příliš okrasných třešní nejspíš neobjevíte, zato zahradnictví specializovaná na okrasné dřeviny mají výběr opravdu bohatý. Posuďte sami a vyberte si sakuru podle vašeho vkusu.
Kiku-Shidare-Zakura
Plné květy růžové, bílé. Listy jsou zprvu bronzové, později se vybarvují do sytě zelené. Strom přibližně dorůstá do výšky i šířky 3 m. Potřebuje vlhčí, dobře vydrenážovanou půdu. Tento kultivar je plně mrazuvzdorný až do cca -28°C.
Shirotae
Velké a voňavé sněhově bílé květy. Jasně zelené zoubkaté listy na podzim získávají oranžovou a červenou barvu. Snáší jakoukoli dobře odvodněnou půdu, přednost dává mírně kyselé, vlhké. Strom dorůstá výšky od 3 do 5 m.
Shirofugen
Kvete později než ostatní sakury. V květnu se větve obalí plnými, bílými květy, které se ke konci kvetení zbarvují do růžové. Mladé listy mají červeněbronzovou barvu, která se na podzim mění do oranžových odstínů. Kultivar Shirofugen je o něco vzrůstnější, v dospělosti dosáhne výšky od 4 do 7 metrů, proto jej vysazujte jen tam, kde bude mít dostatek prostoru. Potřebuje vlhkou, nevysychavou zem a slunečné místo.
Třešeň chloupkatá
Nebo také známá jako višeň chloupkatá (Prunus subhirtella) je stromem japonského původu s velmi hustou korunou a jednoduchými, bílými či růžovými květy. Pěstuje se její velice krásný kultivar, se štíhlými obloukovitě převislými větvemi, na jaře obalenými světle růžovými květy. Převislá forma ´Pendula´ je vhodná i do menších nebo japonských zahrad, protože dorůstá výšky pouhých čtyř až pěti metrů
Plot s trvalým leskem
Botanikové zařadili okrasné třešně do obsáhlé skupiny slivoní, mezi něž patří dřevina vhodná pro živý plot. Sice není typickou třešní, ale svým vzrůstem i listy se jim velmi podobá, ačkoli od běžně pěstovaných druhů se liší tím, že zůstává stálezelená po celý rok. Olistění je navíc velmi lesklé a dekorativní. Bobkovišni lékařské (Prunus laurocerasus) se daří v nižších polohách. Upřednostňuje polostinné až stinné místo a tak pokud ji vysadíte na slunečné stanoviště, musíte ji vydatněji zalévat. Stačí ji stříhat jedenkrát ročně, nejlépe brzy po odkvětu. Nechat řez na pozdější dobu se nevyplácí, protože byste odstranili násady květů. Na běžný metr se vysazují dvě až tři rostliny.
Autor: Irena Forejtová
Foto: Zahrada Žižka