Truhlíky jako nebezpečná zbraň
Truhlíky osázené květinami vypadají na okenních parapetech jistě krásně, ale mohou představovat také určité nebezpečí, pokud nejsou vhodně připevněny. Někdy stačí silnější vítr a jindy stabilní truhlík se váhou květin převáží. Kromě vlastní materiální škody tak můžeme navíc způsobit někomu i újmu na zdraví. Je proto třeba mít truhlíky vždy dobře zabezpečené kvalitními zábranami, které znemožní, aby k těmto nehodám docházelo.
Praktické, nenápadné a především kvalitní
Skvělým řešením jsou nerezové zábrany květinových truhlíků, které budou nenápadným designovým, ale zároveň velmi praktickým prvkem vašich oken. Díky nim budete moci dopřát rostlinám pobyt na okenním parapetu beze strachu, že se truhlíky převáží a spadnou někomu na hlavu. Nerezová ocel V2A (AISI 304) použitá na výrobu truhlíkových zábran je kvalitní a má matný, kartáčovaný povrch. Skvěle se tak hodí pro použití v exteriéru a neohrozí ji žádné povětrnostní podmínky. Díky tomuto ušlechtilému materiálu nedochází ke vzniku koroze a tím je vyloučeno i riziko znečištění fasády a parapetu vytékající vodou znečištěnou korozí.
Nerezové zábrany truhlíků jsou k dostání v různých rozměrech i v několika variantách provedení a uchycení. Vybere si tak opravdu každý.
Montáž rozepřením – bez vrtání
Nejčastěji používané jsou rozpěrné zábrany truhlíků, u nichž není nutné žádné vrtání do fasády. Rozpěrné nerezové zábrany na truhlíky se instalují mezi špalety rozepřením nebo tzv. dotažením. Mnoho lidí si tento druh truhlíkových zábran oblíbilo právě díky jednoduchosti montáže, bez nutnosti zásahu do fasády domu. Jde o jednoduchý čtyřdílný systém, kdy se na omítku umístí kroužky a mezi ně se pak dá tyč s rozpěrnými díly. Krouživými pohyby směrem k omítce se tyč následně rozepře a je hotovo. Zábrana může mít průměr 12, 16 a 20 mm a je k dostání pro různě široké okenní špalety - 1200 mm, 1500 mm, 2000 mm a 2500 mm. Výhodou je nejen jednoduchá montáž, ale také estetické provedení, které nenaruší exteriér domu. Rozpěrné truhlíkové zábrany jsou tak vhodné i pro zateplenou fasádu. Montážní koncovky totiž mají dostatečně velký průměr, aby se tlak rovnoměrně rozložil.
Montáž do okapničky – bez vrtání
Další možností, jak bez vrtání zajistit truhlíkům kvalitní zábranu, je její osazení do bočnice (okapničky) parapetu. Do boků okapničky se zasunou díly pro uchycení a mezi ně se poté umístí rozpěra. Průměr zábrany je 12 nebo 16 mm a je k dostání pro okna o šířce do 1000 mm, 1200 mm, 1500 mm a 2000 mm. I s touto nerezovou rozpěrou bezpečně zajistíte truhlíky na parapetu proti pádu.
Montáž na fasádu
Další možností, jak zajistit vašim truhlíkům stabilitu za každého počasí je montáž nerezových zábran na fasádu domu. Je možné je navrtat na běžnou i zateplovací fasádu. Jde o montáž na hmoždinky na fasádu pomocí kombišroubu (konzola s vnitřním závitem M8). Nerezové zábrany na truhlíky pro montáž na fasádu jsou k dispozici pro okna do 1000 mm, 1300 mm, 2300 mm i 2800 mm. Průměr zábrany je 12, 16 i 20 mm.
Montáž do špalety
V tomto případě je nerezová opora určena pro montáž mezi okenní špalety. Je tedy třeba zásah do fasády pomocí nerezového vrutu a hmoždinky. Tyč zábrany lze jednoduše zkrátit na požadovanou délku. Také tento praktický, nenápadný designový prvek je dodáván v několika rozměrových variantách – pro okna do 1100 mm, 1400 mm, 1900 mm a 2400 mm. Průměr zábrany je 12, 16 i 20 mm.
Pokud jste tedy doteď řešili, jak ukotvit váš truhlík, už nemáte nad čím přemýšlet. Díky nerezovým zábranám na truhlíky budete moci vaše okna vyzdobit truhlíky osázenými květinami, aniž byste se museli obávat o jejich osud v případě větru či nadměrné hojnosti květin, které by jej mohly převážit. Okna tak získají šmrnc a budou ozdobou celého domu. Pokud se rozhodnete pro zakoupení některé z nerezových zábran, čeká vás nenáročná montáž, s níž si každý, kdo je trochu manuálně zručný poradí levou zadní.
- PR článek -