Narcis je květinou, která má v různých kulturách odlišnou symboliku. Na východě představuje oddanou lásku, zatímco na západě je spojována se sebeláskou a marnivostí. Z řecké mytologie také pochází příběh o krásném mladíkovi jménem Narkissos, který ze všeho nejvíce miloval sám sebe. Za to byl bohy potrestán tak, že byl proměněn ve žlutý květ narcisu. Dodnes je takový člověk, který zbožňuje svůj vzhled, hanlivě označován za narcistu.

Narcis je nenáročná dlouholetá rostlina, která vypadá dobře jak v truhlících, tak i na záhonech, na loukách či doma ve váze. Z cibule vyrůstá bezlistý stvol, který v závislosti na odrůdě nese jeden nebo více květů. Květ se skládá z okvětí a pakorunky, jejíž délka a zabarvení se může lišit. Některé narcisy jsou drobné s výškou do 10 cm, jiné se pyšní mohutnými květy a mohou být vysoké i přes půl metru. Co však mají všechny odrůdy společné je barva – hrají totiž nejrůznějšími odstíny žluté. Vyskytují se v odstínech od krémově bílé až po zářivě žlutou. Listy narcisů jsou dlouhé, úzké a špičaté, stvoly nesoucí květy duté. Narcisy kvetou podle odrůdy hlavně během března až května.

Narcisy - symboly jara a Velikonoc
Narcisy neodmyslitelně patří na jarní stůl

Narcisy u nás patří mezi velmi populární cibuloviny. Většina druhů má původ v oblasti Středozemí. Hojně se pěstují také v Anglii a Nizozemsku, protože vyžadují dosti vlhkou půdu. A právě britští a nizozemští zahradníci se zasloužili o to, že je dnes ve světě známo více jak 15 tisíc odrůd narcisů. Pro lepší přehlednost však existuje 12 základních kategorií, do nichž lze jednotlivé odrůdy rozdělit. Jde o narcisy plnokvěté, velko či malokorunné, trubkovité a mnohé další. Rozlišují se od sebe podle uspořádání a tvaru květu, okvětních lístků, ale mají ještě další rozeznávací znaky. Snad nejznámější je bílý narcis (Narcissus poeticus), žlutý narcis (Narcissus pseudonarcissus) či narcis taceta (Narcissus tazetta), který má bílé okvětní lístky a výrazně žlutou pakorunku.

Pěstování narcisů a péče o ně

Jelikož jsou narcisy dlouholeté rostliny, mohou se na záhonu nechat několik let. Přezimují pomocí podzemních cibulí. Cibule narcisů se vysazují na podzim, nejlépe na přelomu září a října do hloubky dvojnásobné výšky cibule. Cibule je dobré při výsadbě přihnojit kompostem, pak je stačí přihnojovat jednou za rok či dva. Během 3 až 4 let se z jedné cibulky vyvine rozsáhlý trs rostlin. Jakmile lodyha uvadne, může se cibule sklidit a do podzimu uložit na tmavém a chladném místě.

Narcisy - symboly jara a Velikonoc

Na rozdíl od jiných cibulovin vyžadují narcisy vlhčí půdu, ale je třeba dávat pozor na přemokření, které jim také nedělá dobře. Rostliny by měly být vysazeny na slunečném či polostinném místě. Nejlépe květy narcisů vyniknou, když se vysazují do malých skupinek po šesti až sedmi cibulích. Takovýchto seskupení je dobré udělat hned několik. Z narcisů nikdy neodstraňujeme žloutnoucí listy, rostliny je tak dobré vysadit tam, kde jejich nepříliš vzhledné listy mohou zakrýt větší trvalky. Odkvetlý květ odstraňujeme, aby se rostlina nevysilovala, ale listy necháme zcela zežloutnout. Jako nevhodné se jeví umístění na okraje záhonů nebo do trávníku. Pokud se nám na zahradě podaří šikovně zkombinovat různé odrůdy narcisů, dočkáme se toho, že od března až do června budou záhony zahaleny žlutými květy, které kolem sebe šíří typickou vůni. Jeden druh odkvete a v zápětí vykvete jiný.

Narcisům se však dobře daří i bez lidské pomoci, na jaře je můžete vidět téměř všude. Tyto odolné květiny rostou často divoce kolem lesů, za ploty zahrádek a dokonce i na skládkách. Vyhovuje jim tedy v podstatě jakákoliv půda, ale nejraději mají těžkou vlhčí zeminu. Narcis je zcela mrazuvzdorný, ale rostliny je vhodné na zimu přikrýt rašelinou. Pokud bychom chtěli narcisy přesazovat, nejvhodnější doba nastává v červnu a červenci.

Narcisy - symboly jara a Velikonoc

Krásná ale jedovatá rostlina

Málokdo možná ví, že narcis je celý prudce jedovatý. Nejvíce jedovatých alkaloidů se nachází v cibuli rostliny. Pozření vyvolává silné zvracení a průjmy a dochází k lehké otravě trávicího traktu. Takže pokud máte malé děti, je dobré narcisy umístit z jejich dosahu. Krásně vonící květ může být pro zvědavé děti velkým lákadlem. Výhodou narcisů je, že odpuzují nejrůznější škůdce, jako jsou hraboši a myši. Pokud jste si nařezali narcisy do vázy, pak je nekombinujte s jinými květinami, protože jedovaté látky z narcisů se přes stonky dostanou do vody a způsobí uvadnutí jiného druhu. Do vázy tak dáváme narcisy vždy samostatně. Další možností je nechat řezané stvoly narcisů dlouho vyluhovat ve vodě a teprve poté je přidat do nádoby k ostatním rostlinám.

Narcisy - symboly jara a Velikonoc

- jpa -