Bez ohledu na počasí osázíme truhlíky a po ledových mužích je bez obav umístíme ven. Kdyby pak přece jen přišel nějaký studený den, kousek netkané textilie nebo fólie zabrání nejhoršímu. Do truhlíků a nádob vysazujeme begonie, petúnie, surfinie, jiřinky i durmany. Otužilejší pelargónie začínáme pravidelně přihnojovat tekutými hnojivy, u ostatních čerstvě nasázených letniček počkáme tak čtrnáct dnů než zakoření a pak jim rovněž dopřejeme pravidelnou výživu Kristalonem nebo jiným plným hnojivem určeným pro balkónové květiny. Převislý plectranthus a pelargónie zaštipujeme, abychom podpořili rozvětvení a košatost. Popínavé letničky vyvazujeme k opoře. Doma dokončujeme přesazování pokojových květin, některé z nich můžeme rozdělit, například zelenec (Chlorophytum). Voděnky, klívie, vánoční hvězdy, sukulenty a kaktusy zvolna připravujeme na letnění. Přes den je necháme v polostínu na balkóně, na noc je přeneseme zpět domů. Po půlce května už je můžeme nechat venku po celé léto.
Ze zeleninových záhonů sklízíme ředkvičky, salát, špenát a reveň. Přímo na záhon vyséváme okurky, kopr, pór, keříčkové a popínavé fazole, letní salát a pozdní mrkev. Tam kde budeme vysazovat košťáloviny natáhneme na záhony netkanou textilii, která jednak v půdě udrží potřebnou vláhu a jednak košťáloviny chrání před škůdci. Jakmile se počasí ustálí vysadíme na připravené a prohnojené záhony okurky, papriky, lilky, melouny, tykve, rajčata a celer. Bylinkový koutek osázíme předpěstovanou majoránkou, bazalkou a rozdělíme pažitku, aby trsy zesílily. Také ve skleníku dokončujeme výsadbu rajčat, paprik a okurek, cuket nebo melounů. A protože mladé rostlinky jsou lákavou potravou pro molice a mšice sledujeme první výskyt škůdců a v případě potřeby ihned zasáhneme postřikem.
V ovocném sadu je v tomto období prvořadá ochrana proti chorobám a škůdcům. Ihned po odkvětu stromů stříkáme organofosfáty proti pilatkám. A také provedeme druhý preventivní postřik jabloní proti strupovitosti a padlí. Proti strupovitosti ošetříme i hrušně. V zimě prořezané stromky začínají vyhánět vlky, které právě v květnu snadno odstraníme vylomením. Kdo pěstuje na zahrádce vinnou révu měl by v polovině května provést první preventivní postřik proti padlí révovému sirnatými přípravky.
Jarní péče o okrasnou část zahrady je opravdu náročná. Záhony udržujeme stále nakypřené, v čistotě bez plevele a vzhledem k déle trvajícímu suchu vydatně zaléváme. Poprvé prostříháme letorosty živých plotů. Zkrátíme odkvetlé výhony šeříku, zlatice, komule a dalších na jaře kvetoucích keřů. Vysazujeme předpěstované letničky a hlízy jiřin na záhony a vyséváme dvouleté karafiáty. Okrasné traviny začínají rašit a to je nejvyšší čas pro dělení a přesazování. Odkvetlé cibuloviny zaléváme jen mírně, aby dobře zatáhly. Pro lepší vyzrávání cibulí je přihnojíme kompostem. Květen je vhodný měsíc pro založení nového trávníku, pokud jsme tak již neučinili minulý měsíc. Vzrostlé trávníky už sečeme a po seči je nezapomeneme vždy zalít.
Autor: Irena Forejtová