Křovinořezy mají oproti vyžínačům nejen větší výkon, ale také kotouč z kvalitní oceli s ozubením, který se používá tam, kde už běžná struna jakékoliv síly nestačí. Křovinořez vám poskytuje i mnohem pohodlnější obsluhu díky možnosti zavěšení na záda či přes rameno a ovládání pomocí řídítek. K dostání jsou i multifunkční stroje, které vám umožní nejen sekat, ale také prořezávat stromy nebo živé ploty, či odhrabat z cesty sníh.

Většina motorů u moderních křovinořezů je dvoutaktní. Tudíž se při jejich používání smíchává benzín s olejem a to v poměru jednu ku padesáti. Výrobci přišli na trh i s motory čtyřtaktními, které jsou oproti dvoutaktním sice o něco těžší, ovšem mají menší spotřebu a větší výkon. Mají delší životnost než dvoutaktní, jsou méně hlučné a v neposlední řadě vám také odpadne neustálé míchání benzínu s olejem.   Volba je samozřejmě jen a jen na vás.

Než se rozhodnete…

…vyzkoušejte si jaké má stroj ovládání i zda má dobrou ochranu před vibracemi. Myslete na to, že s ním budete pracovat delší dobu, což by se špatným antivibračním zařízením bylo přinejmenším nepříjemné.

Hledejte stroj s jednoduše nastavitelnou rukojetí. Prohlédněte si, jakým způsobem se dá rukojeť výškově nastavit, u některých výrobků je k tomu totiž potřeba mít vždy po ruce imbus, což není zrovna dvakrát praktické.

Kvalitní přístroj by měl být vybaven vzduchovým filtrem. Některé křovinořezy mají jen hrubé sítko a prach se tak může dostat snadno do motoru.

Nechejte si ukázat a sami vyzkoušejte, jak moc velkou sílu musíte vyvinout na nastartování. Některé výrobky, které jsou na našem trhu k dostání, vás mohou při startování pěkně potrápit.

Dobré je také zkusit, jakou má vámi vybraný stroj akceleraci. Zda má vyrovnaný chod motoru i při větší zátěži. Zjistěte si také, jak snadno lze vyměnit hlavu s kotoučem za strunu i to, jak lehce nebo naopak složitě lze vyjmout a znovu nasadit samotnou strunu. Porozhlédněte se také jaký má daný výrobce servis i jestli jsou snadno k sehnání potřebné náhradní díly. Kryty a nože by měly být vybaveny platným certifikátem CE.

 

Za kolik jej pořídíte?

Ceny jednotlivých strojů se liší podle kvality i vybavení. Ty nejlevnější koupíte již od 3800,- Kč například od firmy Homelite.

Za cenu od osmi tisíc pořídíte opravdu kvalitní křovinořezy například od firmy Husqvarna, Mountfield, Honda nebo Zenoah. Podle testů nezávislých odborníků patří mezi ty nejkvalitnější, jež náš trh nabízí. Za poměrně přijatelnou cenu kupujete skutečnou kvalitu. Výrobky mají kvalitní plasty, vzduchové filtry, dobrou akceleraci i tichý chod, jsou vybaveny antivibrací, snadno se startují. Patří do kategorie hobby a jejich nespornou výhodou je poměrně široká síť servisů po celé republice a tím i dostupnost případných náhradních dílů. Profesionální stroje pořídíte například od firmy Stihl. Dokážou si poradit s velmi tvrdou trávou nebo roštím, dokonce i s prořezáváním lesních porostů. Profi výrobky jsou již určeny pro každodenní práci a jsou vybaveny i dalšími přídavnými nástavci jako jsou štěpkovač, pilový kotouč, kultivátor nebo foukač listí. Pořídíte je v ceně od zhruba čtrnácti tisíc výše.

Cenově nejdostupnější jsou bezesporu elektrické, ovšem jejich obrovskou nevýhodou je kabel, který za sebou musíte při práci všude tahat. Jste limitováni dosahem elektřiny a to je u křovinořezů minimálně nepraktické, uvážíme-li, že je hojně využíváme právě v těžko dostupných místech.  

Autor: Petra Martišková

Foto: archiv firem