V uzavřeném bytě se skalka dělat nedá. Rostlina je živá a potřebuje volnou přírodu stejně tak jako člověk, kdyby byl sebevětší silák, pokud by nikdy neopustil uzavřenou místnost, dříve či později začne chřadnout.

Nádoba, v níž hodláte skalničky pěstovat, by měla být 25 až 30 cm hluboká, měla by se rozšiřovat směrem vzhůru, aby ji led při zmrznutí nemohl roztrhnout a kameny, které použijeme pro miniaturní skalku trochu již poznamenané stářím, tedy omšelé. V každé nádobě je však bezpodmínečně nutné udělat otvory pro odtok vody a tyto otvory ještě přikrýt střepem z květináčů a hrubým štěrkem, aby se časem nezanesly.

Ideální půdou pro žardiniéru je směs rozleželé hrabanky z borovice, rozleželého listí z buků a písek, vždy stejným dílem. Kdo nemá možnost připravit podobný substrát, koupí si rašelinu a doplní ji z jedné třetiny pískem.

Při osazování nádoby vycházejte z toho, že některé skalničky žádají sucho, jiné vlhko, některé stín, jiné půdu bohatou na vápno, a jiné jsou zase vápnostřežné. Je třeba se také rozloučit s názorem, že "skalničky pocházejí z hor a vydrží tedy všechno". Rostlinek, kterým slunce neublíží, je celá řada. Víme však, že plaménky, pochybek, kostřava, lomikámen, tařička a mnoho dalších v malém kamenném korýtku vydrží, neboť rostou na skalách v daleko svízelnějších poměrech. Z vysokohorských druhů skalniček je na výběr poduškovitá Draba aizoides, česky chudina vždyzelená se žlutými květy, stejně jako lnice alpská s fialovými a modrými květy, primula minima s růžovými květy, různé druhy hořců - Gentiana s nádhernými modrými květy nebo Primula hirsuta, česky prvosenka srstnatá, dnes již namnožená v řadu kříženců.

Máte-li k dispozici opravdu staré a velké kamenné koryto třeba na chatě či chalupě, můžete miniskalku doplnit o další vysokohorské druhy (Hutchinsia alpina - řeřušku alpskou) s peřenosečnými listy a víceméně dužnatou přízemní růžicí. Samozřejmě nemůže chybět plazivý lomikámen vstřícnolistý (Saxifraga oppositifolia), s nádherně růžovými květy, kterými je ozdoben po celý květen a červen a vrba bylinná, plazivá (Salix herbacea), která se rozrůstá i mimo koryto po stěnách a velice hezky ozelení kamenný prostor. Netřesk horský a mochna lesklá k tomuto společenství rostlinek patří.

Jsou-li rostliny v prostoru, kam nemohou slimáci a máte-li vedle kámen, který slouží jako sedátko, potom v tomto společenství skalniček z hor lze při přimhouření očí vyvolat vzpomínku na suťová pole v průzračném prostoru, kam se   lze vracet, dokud má člověk sílu a chuť k životu…

Autor: Irena Forejtová

Foto: archiv firmy Kokam H+H