Jak kořenová čistírna funguje? Jako přirozené síto.

Koloběh přírody je neúprosný. Příroda veškerý svůj vyprodukovaný odpad sama vstřebá a zpracuje. Co jeden organismus vyloučí, je tento „odpad“ potravou pro jiný. Civilizace se s likvidací odpadu stále ještě snaží vypořádat a stále častěji si z přírody bere příklad. V případě kořenové čističky to platí bezezbytku. Žádné chemikálie, jen čistě přírodní princip. Jak tedy kořenová čistírna vlastně funguje? Kořenová čistírna je komplexním živým společenstvím rostlin a mikroorganismů, které při vzájemné spolupráci a ve vhodných podmínkách, mají schopnost znečištěnou vodu spolehlivě vyčistit.

Kořenová čistírna odpadních vod
Vodotěsný filtr vyplněný štěrkem a osázený různými druhy mokřadních rostlin, v němž vlhkomilné rostliny dokáží rozložit organické nečistoty na oxid uhličitý a vodu. Foto: korenova-cisticka.cz

Adéla ještě nevečeřela

Známá hláška oblíbené komedie téměř vystihuje nenasytnost a žravost biologických procesů, které v kořenové čističce probíhají. Použitá „nečistá“ voda je z objektu odváděna do kanalizační šachty (zde se oddělí hrubé nečistoty), odkud vtéká do filtračního pole, které je vyplněné štěrkem a osázené pouze rákosem. Odtud se voda dále odvádí do vlastního čisticího prostoru. Tím je vodotěsný filtr, opět vyplněný štěrkem a osázený různými druhy mokřadních rostlin, v němž vlhkomilné rostliny dokáží rozložit organické nečistoty na oxid uhličitý a vodu. Třetí a poslední fází je dočišťovací nádrž, odkud vyčištěná voda odtéká k dalšímu použití (např. pro splachování WC a zalévání zahrady).

Domovní kořenová čistírna odpadních vod

Pro využití u rodinných domů je limitující podmínkou dostatečná plocha a podle typu i sklon pozemku. Přibližný rozměr čističky lze spočítat podle jednoduchého vztahu: metr čtvereční na osobu a den nebo 100 litrů na 1m2/den.   Přitom minimální velikost kořenové čistírny jsou čtyři čtvereční metry. Na tvaru nezáleží, důležitá je funkčnost. Výhodou většího pozemku je pak čistička, která se může stát přímo jeho okrasnou součástí. Náklady na údržbu kořenové čističky spočívají v odstranění usazovaného kalu a nahrazení štěrku za nový. Tyto náklady přicházejí v úvahu až asi po dvaceti letech provozu. A jaké technické parametry musí kořenová čistírna splňovat? Především si necháme vypracovat projekt, kde musí být zohledněna vyhláška vlády 401/2015 Sb. (Nařízení vlády o ukazatelích a hodnotách přípustného znečištění povrchových vod a odpadních vod, náležitostech povolení k vypouštění odpadních vod do vod povrchových a do kanalizací a o citlivých oblastech), kde je jasně stanoveno jaké hodnoty látek má výtok z čistírny odpadních vod obsahovat.  

Kolik stojí kořenová čistička?

Domovní kořenovou čističku si domácnosti financují z vlastních zdrojů. Dotaci je možné čerpat pouze na využití vyčištěné vody, a to z programu Dešťovka. Na domovní kořenové čistírny lze získat dotace od SFŽP pouze v případě, že si čistírnu pořídí více než 30% domů v obci. Když se obrátíme na specializovanou firmu, která čističku postaví, můžeme předpokládat cenu od 100 do 350 tisíc Kč, dle její velikosti. Solidní firma vám vypracuje rozpočet na míru. K vlastním nákladům na vybudování čističky ještě počítejme s dalšími poplatky (za stavební povolení či dopravu pokud nejsou již zahrnuty v kalkulaci). Stavba svépomocí peníze ušetří, protože si zaplatíte pouze povolovací řízení, projekt a materiál. Čističky s větší kapacitou, například pro firmy nebo obce, jsou samozřejmě dražší. 

Mohlo by vás zajímat Stavba zahradního jezírka – jak postupovat?

Výhody i nevýhody kořenových ČOV

- jsou ekologické a bezúdržbové,
- jsou vysoce účinné,
- jsou bezhlučné,
- provozuschopné s minimální (nebo nulovou) spotřebou elektrické energie,
- neobtěžují okolí zápachem, 
- minimální údržba s bezobslužným provozem,
- zapadají lépe do krajiny než betonové stavby,
- za nevýhodu lze považovat, že k její vybudování budete potřebovat větší prostor a dostatečný sklon, který lze vytvořit terénními úpravami (bagrem).

Text: Irena Forejtová

Foto: Kořenová-čistička.cz