Některé pokojové rostliny rostou velice rychle a potřebují přesazovat minimálně jednou ročně, u starších a velkých rostlin to stačí udělat i jednou za tři až čtyři léta a v mezičase pouze obnovovat svrchní vrstvu zeminy. Důležité je vědět, že rostliny vždy přesazujeme až po odkvětu, a tak pokud už vám některé stihly od konce zimy vykvést, odložte jejich přesazení do podzimu.

Pravidelné přesazování květin bychom každopádně v žádném případě neměli podceňovat. To, co udělá u venkovních květin příroda, to v domácnosti nikdo a nic nenahradí. A rostlinky potřebují jednou za čas obměnit půdu, z níž čerpají živiny a kterou po celou dobu vysávají.

U některých rostlin poznáme fakt, že potřebují přesadit, na první pohled. Znamená to, že květináč už nepojme jejich kořeny, a tudíž může i popraskat, jiné rostliny vadnou a některé zase mohou vahou svrchní části převažovat lehčí květináč se substrátem a být nestabilní.

Pro menší rostlinky si vždy připravíme květináč o jedno až dvě čísla větší. Rostlinu opatrně vyjmeme z původní nádoby, odstraníme vrchní vrstvu hlíny a oklepeme kořenový bal. Nemocné a přerostlé kořeny odstraníme, neboť rostlinku již zatěžují, pokud chceme množit, u některých rostlin je možné oddělit dceřiné výhonky od mateřských a zasadit každou část zvlášť.

Na dno nového květináče položíme na otvory, pokud jsou v jedné rovině, střep nebo oblázek, aby se neucpaly a mohla jimi proudit voda. Pokud jsou díry ve dvou rovinách, není nutné toto opatření provádět. Na dno květináče nasypeme trochu písku nebo keramzitu a na něj trochu hlíny, poté do něj vložíme rostlinu a utěsníme ji novým substrátem. Pro pokojové rostliny je nejlepší koupit hlínu přímo určenou pro ně, rozhodně není vhodné "nakopat" si pytel zeminy s brouky, žížalami a jinými živočichy na zahrádce.

Po přesazení a případném podepření tyčí je důležité rostlinu ihned vydatně zalít, až proteče voda do spodní misky. Pokud zvolíme keramický květináč, je důležité si uvědomit, že se z něj rychleji odpařuje voda, pokud se rozhodneme pro umělohmotnou nádobu, není rostlinu nutné zalévat tak často jako v prvním případě. Je potřeba si dávat pozor na tento fakt zejména u suchomilnějších rostlin, které by mohly v umělohmotném obalu trpět.

Většina pokojových substrátů, které koupíte v každém zahradnictví i v některých květinářstvích, už obsahuje hnojivo na několik týdnů dopředu. Po uplynutí této doby nezapomeňte na pravidelné kypření a hnojení. Jen tehdy, pokud se o své rostlinky budete dobře starat, budou vám také sloužit a pěkně zdobit byt zdravými jásavě zelenými listy nebo krásnými květy.

Autor: efa