Vysavač listí nebo fukar?
Fukar vyfukuje danou rychlostí vzduch a odfoukává listí před sebe. Můžeme si s jeho pomocí odklidit listí třeba z chodníku, stání pro auta ale z trávníku. Fukar listí pouze přesune, úklid už musíme dodělat sami pomocí hrábí, metly apod.
Vysavače naopak listí vysávají do sběrného vaku, při tom jej také drtí a výrazně zmenšují jeho objem. Uvádí se tzv. mulčovací poměr např. 10:1 (ze 100 litrů listí zůstane 10 litrů nadrceného listí použitelného dále k mulčování). Některé vysavače mají také funkci foukání, takže je lze používat jako vysavač i jako fukar.
Elektrické, akumulátorové nebo benzínové?
Fukary i vysavače na listí mohou být elektrické, tedy s přívodním kabelem, akumulátorové (na baterii) nebo benzínové. Elektrické fukary a vysavače jsou nejlehčí a také nejlevnější, ovšem nevýhodou je, že za sebou musíme táhnout přívodní kabel a také jsme limitováni jeho délkou, případně délkou prodlužovacího kabelu a samozřejmě dostupností elektrické energie. Pro menší zahrady a hobby využití jsou ale elektrické vysavače a fukary ideální a jejích nabídka na trhu je také nejširší.
Další kategorií jsou potom vysavače a fukary benzínové. Jsou těžší, hlučnější, dražší, ale lze je využívat i na odlehlejších místech. Největší nevýhodou je jejich hmotnost – některé váží 4-5 kg, některé i 8 kilo. Ty už jsou ale vybaveny zádovými popruhy pro pohodlnější práci. A zapomenout nesmíme ani na emise a zápach, podobně jako u benzínových sekaček.
Nabídka akumulátorové zahradní techniky se neustále rozšiřuje a tak se můžeme setkat i s fukary a vysavači na dobíjecí baterie. Jedná se spíše o dražší techniku, cenově srovnatelnou s benzínovými vysavači. Výhodou je poměrně tichý provoz, absolutní nezávislost na elektrické energii a provoz bez zplodin. Nevýhodou je poměrně vysoká hmotnost (kvůli baterii), vyšší cena a také omezená životnost baterie. Některé produkty jsou prodávány bez baterie, kterou je nutné dokoupit zvlášť, nebo použít kompatibilní baterii z jiného výrobku od stejného výrobce zahradní techniky.
Jaké parametry u vysavačů listí a fukarů sledovat?
1. Příkon – údaj udává spotřebu elektrické energie, čím je příkon vyšší, tím je vysavač nebo fukar výkonnější a tím větší plochu s ním uklidíme za kratší časový úsek. U kvalitních vysavačů začíná příkon na 2 500 W.
2. Sací výkon – udává, kolik metrů krychlových vysaje vysavač za hodinu.
3. Rychlost foukání – udávaná v km/hodinu
4. Hmotnost – čím lehčí vysavač nebo fukar, tím lépe se s ním manipuluje a práci zvládnou i ženy nebo starší děti. Hmotnost těch nejlehčích fukarů je zhruba 2 kg.
5. Objem sběrného vaku udávaný v litrech
Dále se zaměřte na to, jak se fukar nebo vysavač drží, zda má např. i vysavač funkci foukání, čímž získáte multifunkčního pomocníka na zahradu. Sledujte také záruky, servisní možnosti a recenze jednotlivých produktů.
Kam všude se vysavač na listí hodí a na co ho můžete využít?
Vysavač na listí nebo fukar nahrazuje hrábě nebo smeták v případě chodníků, a každý, kdo pravidelně hrabe listí, ví, že je to poměrně náročná práce. Vysavač listí se tedy hodí na každou zahradu, kde chceme mít uklizeno a nechceme se zbytečně nadřít. Lehčí vysavače ocení i senioři. Vysavačem na listí můžeme vysávat také piliny po řezání dřeva.
Cenově se přitom nejedná o žádnou závratnou investici – ceny elektrických fukarů a vysavačů začínají kolem 1 000 korun, benzínové a akumulátorové jsou pak o něco dražší.
Text: redakce
Foto: archiv firem