Tak především, v trávníku se postupem času vytvoří vrstva odumřelých travních zbytků, mechu apod., která brání průniku živin, vody a vzduchu do půdy a ke kořenům. To má za následek odumírání a „dušení“ trávníku, vytváření holin, rychlejší vysychání trávníku apod. Vertikutátor tuto vrstvu prořízne, čímž se obnoví příznivé podmínky pro růst trávy.
Při vertikutaci zároveň dochází k přesekání travních výběžků a tím ke zmlazení a regeneraci trávníku i k vyčesání starých zbytků. To vše má zároveň za následek omezení růstu nežádoucích dvouděložních plevelných rostlin.
Vertikutátor je tedy užitečný pomocník. Je však třeba říci, že jeho pořízení se vyplatí až u trávníků větší rozlohy, pro ty menší bohatě postačí mnohem levnější vertikutační hrábě „na manuální pohon“, pracující na stejném principu. Vertikutaci totiž stačí provádět jednou nebo dvakrát ročně (na jaře a v ranném podzimu). Přitom je třeba mít na paměti, aby její hloubka byla jen 2 až 3 mm u udržovaných trávníků, u těch více zaplevelených pak nanejvýš 5 mm. Skutečně jde jen o povrchovou údržbu a provzdušnění, nikoliv rytí.
Motorové vertikutátory mohou mít elektrický nebo benzinový pohon, jako ostatně většina zahradních strojů a strojků, a najdeme je v nabídce mnoha výrobců zahradní techniky.
Obdobně jako u sekaček, i u vertikutátorů platí, že elektrické přístroje jsou vhodné pro středně velké plochy, zatímco benzinové spíše pro větší (případně tam, kde není elektřina k dispozici). Ceny nejlevnějších elektrických vertikutátorů začínají někde kolem třech tisíc korun, spíše však počítejte s částkou zhruba 5 až 7 tisíc. Ceny benzinových vertikutátorů na těchto hodnotách sotva začínají, ke koupi takového zařízení je lépe si připravit přes 10 tisíc korun. Pro opravdu velké trávníky jsou vhodné ještě dražší aparáty s pojezdem.
Zdá se vám to hodně na to, že jej použijete jen dvakrát ročně? V takovém případě je nejlepší si vertikutátor zapůjčit v půjčovně, což vás vyjde nanejvýš na pár stovek. O něco dražší, ale bezpracnou variantou je nechat si provést vertikutaci od specializované odborné firmy.
Pokud však trváte na dokonalém trávníku a chcete vertikutaci provádět častěji, nezbývá než peníze obětovat. Při výběru především zvolte přístroj odpovídající svými parametry velikosti vašeho trávníku. Důležitá je také rozteč nožů – čím jsou blíže u sebe, tím lépe. Ačkoliv jsme si řekli, že optimální hloubka vertikutace je v podstatě daná, přesto by měl přístroj být schopen plynulého nastavení hloubky. Díky tomu se dá konstantní hloubka udržovat i během postupného opotřebovávání nožů. Hleďte dále na robustnost a pevnost konstrukce, z hlediska uskladnění pochopitelně i na velikost stroje. Vítaným doplňkem je sběrný koš, sloužící ke sběru zbytků vynesených při vertikutaci. Výsledkem dobré volby by měl být kvalitní a zdravý trávník.
Autor: Michal Hamšík
Foto: archiv firem Gardena, Wolf Garten