Hlodavci
V půdě, v zahradním domku a také v samotném domě. Hlodavci jsou malí, nenápadní škůdci, kteří ale dokáží natropit pěknou paseku. Ať už to jsou myši v baráku, nebo třeba hraboši a ryzci, kteří si rádi pochutnají na rostlinách. Ti jsou většinou příčinou toho, že nám rostliny nerostou tak, jak mají, nebo že přímo odumírají. Ryzci a hraboši se s chutí pouštějí do kořínků a hlíz rostlin a tím je zničí. Jejich řáděním utrpí ale i estetika vaší zahrady. Díry a rozhrabaná hlína jsou téměř nevyhnutelné.
Divoká zvěř
Kromě malých nenápadných škůdců můžeme objevit i ty velké. Srny, daňci a divoká prasata mohou být také nevítanými návštěvníky našich zahrad. Týká se to hlavně období zimy a zahrad, které jsou v blízkosti lesů. Divoká prasata také hrabou a hledají hlízky rostlin. Srny a daňci rádi okusují ovocné stromy a keře, čímž také rostlinu dokáží zahubit.
Ptáci
Ptáci představují hrozbu pro zahrady hlavně v období sklizně. Jablka, broskve, třešně, jahody a další námi milované plodiny jsou ale i velkým lákadlem pro ptáky. Pomalu každý se již setkal s naklovanou úrodou. Boj s těmito škůdci je opravdu složitý a zdlouhavý.
Jak ochránit zahradu?
Všude najdeme nesmírné množství babských rad, jak se škůdci na zahradě zatočit, ale co opravdu funguje? To se bohužel nedá tak lehce říct. Každé zvíře je jiné a jinak se chová, stejně jako lidi nejsou stejní. Tudíž to, co může fungovat na jednoho špačka, nemusí fungovat na druhého. V první řadě je nutné přemýšlet o mechanickém zabezpečení zahrady – o plotu. Ten vám alespoň částečně pomůže s větší zvěří. Na hlodavce jsou možné používat jedy či vůně, které jim nevoní, ale pozor si musíme dávat na domácí mazlíčky. Proti ptactvu je možné zkusit makety velkých dravců, zvonkohry nebo CD zavěšená tak, aby házela odlesky.
V mnohých případech je lepší sáhnout po profesionálních řešeních, která vám ušetří čas, nervy a velmi často i peníze. Odpuzovače zvěře jsou v posledních letech více oblíbené, hlavně díky jejich účinnosti. Odpuzovače nalezneme jak pachové, které jsou vhodné především v boji proti divoké zvěři, nebo elektronické, které vydávají zvuk nebo ultrazvukový signál. Ultrazvukové odpuzovače neboli plašiče jsou nejmodernějším řešením, protože se hodí na boj proti všem škůdcům. Na každý druh zvířete jsou plašiče nastavovány speciálně, protože každému zvířeti vadí jiná zvuková frekvence. Výhodou těchto plašičů je, že nikterak neovlivňují člověka. Ten je neslyší a přitom pro zvířata je vydávaný zvuk nesnesitelný. Výhoda je i v jejich dlouhém fungování, stačí plašič zapojit do zásuvky a plašíte nonstop, nebo zvolit baterie, které ale také vydrží několik měsíců. Zároveň tyto ultrazvukové plašiče fungují jako prevence, že se škodná zvěř nevrátí.
Boj se škůdci na zahradě není jednoduchý a ani rychlý. V každém ročním období se musíme chránit před jiným druhem zvěře. Požitek ale z krásně vypadající zahrady a z bohaté úrody za ten boj stojí.
- PR článek -