V literatuře se obvykle uvádí, že maliník a ostružiník vyžadují kypré, humusem dobře zásobené půdy. Zkušení zahrádkáři však vědí, že je lze pěstovat téměř kdekoli, kam stále svítí slunce. Na zastíněných místech maliny i ostružiník sice bujně rostou, ale méně plodí. Plody pak ztrácejí na chuti i vůni.
Říjen je k výsadbě nejvhodnější
K výsadbě maliníku můžeme použít libovolnou část výhonu i kořenu s očkem nebo mladé výhony. Mezi sazenicemi necháme vzdálenost alespoň sedmdesát centimetrů až jeden metr. Ihned po výsadbě sazenice zakrátíme na dva až tři pupeny a nahrneme je zemí, aby se lépe ujaly. Na jaře opatrně hrůbek prokypříme, zkontrolujeme jestli sazenice mráz nevytáhl a v případě potřeby je přišlápneme.
Pro ostružiník půdu před sázením dobře prokypříme a současně ji promícháme s kompostem. Vysazujeme na vzdálenost 2 až 3 metrů od sebe (bujněji rostoucí odrůdy i na 4 až 5 metrů), k opoře z drátěného pletiva nebo dřevěné konstrukci. Sazenice dáváme do půdy mělce, dobře rozprostřeme kořeny a důkladně je přišlápneme.
Proč si zapamatovat odrůdu
Maliník můžeme pěstovat třemi způsoby: mezi dvěma dráty, u kůlu nebo na drátěné konstrukci, kam se výhony maliníku vyvazují na dráty. Poslední způsob je sice pracný zato zajistí lepší přístup světla k listům a sklizeň plodů je pohodlnější. Některé maliníky plodí na loňských výhonech, jiné na letošních prutech.
Pro správný čas, kdy odstranit už odplozené výhony platí jednoduchý návod: vždy se zeptejte jakou odrůdu kupujete, zda je raná či pozdní a podle toho poznáte kdy provést řez. Pro maliník obecně platí, že odrůdy, které sklízíme v létě, to je v průběhu července, řežeme když odplodí a těm pozdnějším (se sklizní v srpnu) seřízneme výhony těsně nad zemí až v předjaří než začnou rašit.
Jak se řeže maliník
U maliníku, který plodí na dvouletých výhonech za vegetace odstraňujeme všechny slabé a přebytečné výhony, které nebudeme potřebovat k dalšímu pěstování. Na keři ponecháme jen šest až osm letošních výhonů a v předjaří jen ponechaným výhonkům zakrátíme vrcholky.
Ostružiny s trny i bez nich
Ostružiník je náročnější na slunce než maliník a dokonce mu v suchém létě prospěje pravidelné zavlažování.Ostružiny sklízíme jen z dvouletých výhonů. To znamená, že letošní úrodu nepřinesou, té se dočkáme až příští rok během června a července a pak už si na ostružinách pochutnáme. Ostružiny na podzim prořezáváme, odstraníme suché části a zredukujeme boční výhony, které rostlinu zbytečně vysilují. Tím zvýšíme příští sklizeň. Je třeba odstraňovat i divoké pruty, které vyhnaly vedle hlavní rostliny. Na rozdíl od běžných odrůd ostružiníku beztrnné neodnožují, ale výhony rostou v trsech, které se rozvětvují nad povrchem půdy. I když se zdá, že ostružiník vydrží snad úplně všechno, v chladnějších polohách chráníme přes zimu plodné výhony alespoň z návětrné strany přikrývkou z chvojí.
Vyberte si odrůdu do zahrádky ¨
Červené maliny
Raná odrůda Rafzmach plodí v létě na loňských výhonech. Plod středně velký až velký, červený, kuželovitého tvaru, středně pevný až pevný, silně lesklý. Délka sklizňového období střední.
Středně raná odrůda Tulameen rovněž plodí na loňských výhonech v létě. Plod velký až velmi velký, červený, kuželovitého tvaru, pevný, silně lesklý. Délka sklizňového období krátká až střední.
Joan Squire CPG je pozdní odrůda plodící na letošních výhonech na podzim. Plod středně velký, tmavě červený, kuželovitého tvaru, středně pevný, slabě lesklý. Délka sklizňového období dlouhá.
Žluté maliny
Odrůda maliníku Golden Bliss je pozdní plodící na letošních výhonech na podzim. Plod je středně velký, žlutý, kuželovitého tvaru, středně pevný až pevný, slabě až středně lesklý. Délka sklizňového období střední až dlouhá.
Ostružiny
Jedna z nejnovějších odrůd Karaka Black plodí hodně a dlouho. Ovoce se sklízí na přelomu července a srpna šest až osm týdnů. Výjimečně velké tmavě černé bobule o hmotnosti 10 až 11 gramů jsou velmi chutné a dokonce odolávají chorobě zvané „suché bobule“.
Z odrůdy beztrnného ostružiníku Helen budete rovněž nadšeni. Velký, načervenale černý plod, kuželovitého až vejčitého tvaru dozrává v polovině července až začátkem srpna
Autor: Irena Forejtová