Bohužel minimálně v jednom z ukazatelů stavu našich studní neodpovídá voda ve většině studničních zdrojů. Až tři čtvrtiny nevyhovují hygienickým požadavkům.

Vlastník studny je povinen udržovat studnu v řádném stavu

Vzhledem k tomu, že studny jsou organickou součástí přírody a celého našeho životního prostředí, měla by si veřejnost v prvé řadě uvědomit, že studny nejsou izolovanými útvary. To je první krok k tomu, aby voda v nich zůstávala čistá a měla vyšší kvalitu. Naštěstí mnoha majitelům studní kvalita vody není lhostejná a starají se o to, aby měli svou studnu vyčištěnou a vodu v ní co nejkvalitnější.

Ať už při samotné výstavbě studny, její asanaci, nebo při využívání vody je třeba stále myslet na hygienická pravidla a řešit spoustu otázek s tím souvisejících.
Není pochyb o tom, že i studna, jako kterákoli jiná stavba, potřebuje pravidelnou údržbu. Vlastník studny nesmí dopustit, aby kvalita vody ve studni ohrožovala bezpečnost a zdraví osob, které ji využívají.

Důvody pro ověření kvality vody

• náhlá změna barvy a chuti vody, výskyt zákalu vody, opakující se průjmová onemocnění
• větší zásahy přímo ve studni - výměna čerpadla, oprava čerpadla
• větší zásahy v nejbližším okolí studny – instalace potrubí nebo jeho výměna
• problémy s kvalitou vody v minulosti
• stálá úprava či dezinfekce vody
• mimořádné klimatické situace – dlouhodobá sucha, silné deště, velké tání sněhu
• rizikové činnosti v širším okolí studny, případně příprava těchto činností, jež by mohly mít za následek ovlivnění kvality podzemní vody

Jak přistupovat k rozborům vody

Při změně senzorických vlastností vody, jako jsou zápach, chuť nebo barva, je dobré nechat provést rozbor vody okamžitě. V jiných případech je naopak vhodné s rozborem vody posečkat, dokud se podmínky ve studni neustálí. Jsou-li při rozboru vody zjištěny jakékoli závady vyžadující nákladná či náročná opatření, doporučuje se nechat provést rozbor opakovaně a pokud možno pokaždé v jiné laboratoři. Dojde-li k jejich potvrzení od dvou nezávislých zdrojů, pak teprve začít provádět opravy či odstraňovat závady.

Nejčastější problém – bakteriální závadnost

Kromě bakteriální závadnosti vody, která je nejčastějším problémem studniční vody, je to zvýšený obsah železa, manganu, radonu, dusičnanů a rovněž indikátorů povrchové kontaminace. Znečištění studničních vod tedy bývá nejen všeobecné, ale také mnohostranné. V případě znečištění studniční vody je třeba si uvědomit, že kvalita pitné vody je pouhým odrazem stavu a kvality zdroje, čili studny a pramene a rovněž jeho okolí a vodonosných vrstev. Zapomenout se nesmí ani na to, že je třeba zabezpečit i nevyužívané studny. Je třeba ošetřit je tak, aby nedošlo jejich prostřednictvím k znečištění podzemní vody.

2 hlavní způsoby čištění studní

Mechanické čištění - představuje odstranění různých usazenin a rovněž písku s využitím tlakových rázů, nebo ocelovými kartáči. Kontrola stavu studny je možná pomocí inspekční kamery.

hemické čištění - využívá různých chemických látek k rozpouštění vysrážených chemických sloučenin. Platí pro sloučeniny, které nelze odstranit mechanicky. Zahrnuje i prostředí za pláštěm studny v obsypu. Chemické čištění provádí výhradně firmy s odpovídajícím povolením. Chemikálie, které jsou aplikovány, musí mít atest hlavního hygienika ČR.

Další způsoby čištění

Při čištění studny se nejprve provede vyčerpání vody vysokoprůtokovým čerpadlem. Následně se očistí studniční zákryt, také plášť a používané čerpací zařízení. Čištění bývá tlakové. Tlak rotující vody dosahuje až 180 bar. Čištění studniční vody probíhá také díky pískové filtraci. Nejdříve se tedy musí odstranit sediment a kal, včetně starého štěrkového lože až ze dna studny. Poté se zakládá nová filtrační vrstva minimální výšky 20 cm. K tomuto účelu se využívá praný říční štěrk frakce 8 - 16 , případně 11 - 22 mm. Nový štěrk je pročištěn a veškerá zakalená voda se odčerpává. Nad čerpadlo se instaluje zpětná klapka, tím se docílí dokonalého odkalení. Závěrem se voda vydezinfikuje ekologickým a zároveň velmi účinným chlornanem sodným.

Dezinfekce a revize studny

K desinfekci studní se používá chlornan sodný. Využití nachází tato chemická látka i při dezinfekci rozvodů vody. Revize studny se provádí dle platné ČSN 75 5115. Majitelé studny jsou informováni o jejím stavu podle výsledků 11 posuzovaných parametrů.

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Pixabay, Čištění studní Václav Brož