Každý člověk má povinnost, postarat se o úklid chodníků a příjezdových cest ke svému domu či ke garáži. Mnohdy je však odklízení sněhu nutné už z toho důvodu, abyste se ke svému domovu vůbec dostali. Znáte to, když se sníh sype celý den, můžete ho odklízet ráno, v poledne i večer. Pro zlepšení kondice tento pohyb s lopatou jistě není k zahození, máte posilovnu zadarmo, ale ne každý je na to fyzicky stavěný. V tom případě přichází na řadu sněhová fréza, se kterou jednoduše odklidíte příjezdové cesty, prostory přede dveřmi či parkoviště. Mnohdy ráno spěcháte do práce a najednou zjistíte, že jste za noc doslova zapadli sněhem. Představa odklízení hromady sněhu po noční sněhové bouři vám na náladě zrovna nepřidá. Sněhová fréza vám však vrátí úsměv na tvář, úklid s ní je rychlý a nenáročný.

Sněhová fréza je speciální stroj na odklízení sněhu, jehož součástí je kvalitní a výkonný motor, díky kterému je možné s ní dlouhodobě pracovat i v extrémních podmínkách. Dalo by se říct, že udělá veškerou práci za nás, čímž nám výrazně ulehčuje život. Sněhové frézy mohou být elektrické, benzinové či akumulátorové, my se však v tomto článku budeme bavit o těch prvně jmenovaných.

Elektrická sněhová fréza Noell A 1500 W, elektrická sněhová fréza Raptor 3400

Elektrické sněhové frézy jsou většinou jednostupňové, to znamená, že jsou určeny pro odklízení nízké vrstvy čerstvě napadaného sněhu. Nejvíce se hodí do městských oblastí, kde je předpoklad menšího spadu sněhu. Potřebují pevný podklad, jako je chodník či asfalt, jsou ideální pro úklid menšího prostranství. K jejich přednostem patří hlavně nízká hmotnost, jednoduchá manipulace, tichý chod a snadné startování. Oproti benzínovým sněhovým frézám nemají ty elektrické problém nastartovat i za velmi nízkých teplot a proto je můžete klidně parkovat venku. Stačí připojit zástrčku startéru do zásuvky a jednoduše nastartovat tlačítkem. Jsou tak ideální pro údržbu pozemků a prostor v okolí domů i v krutých mrazech. Jedinou nevýhodou je fakt, že elektrickou frézu můžete používat pouze do vzdálenosti dané délkou přívodního kabelu.

Elektrické sněhové frézy pracují na principu rotujícího šneka z vyztužené pryže, který odebírá sníh a okamžitě jej vyhazuje komínem. Nastavitelnou tryskou je možné odhazovat proud sněhu až několik metrů daleko. Gumový šnek se dotýká země a svým otáčením zajišťuje pohyb frézy, zatímco jeho gumové okraje umožňují odstraňování sněhu. Prodávají se však i frézy vybavené systémem Power Steering, který výrazně napomáhá při otáčení a manévrování. Na spodní straně každého madla jsou umístěny spínače, které při stisknutí zapnou pohonné kolo na dané straně sněhové frézy a tak je možné se otáčet daným směrem. Stroj lze použít i na svazích se sklonem do 10°. Pryžový šnek si ale již neporadí s ušlapanou promrzlou sněhovou vrstvou na chodníku či na vozovce. K tomu jsou pak vhodné dvoustupňové frézy, které jsou určeny spíše do horských oblastí s větším množstvím sněhu, vysokými závějemi či zmrzlým sněhem.

Elektrická sněhová fréza je dnes již nepostradatelným pomocníkem skoro každého domu. Takový stroj je dnes cenově dostupný téměř každému, zapomeňte proto na každodenní dřinu spojenou s úklidem hromady sněhu pomocí hrabla. Ruční odhazování bílé nadílky už tak bude jen nepříjemnou vzpomínkou na zimy minulých let. Díky jednoduchému ovládání může s elektrickou frézou pracovat nejen muž, ale také žena nebo starší člověk.

Pokud jste frézu vytáhli po roce ze sklepa, před jejím použitím ji dobře zkontrolujte. Nejdůležitější je zmiňovaný „šnek“. Pokud došlo k ohnutí některé části šneku, bude nutné jej vyrovnat nebo vyměnit. Zkontrolujte také opotřebení gumové stírací hrany lišty, jestli není nikde natržená nebo roztřepená. Dále sledujte napnutí a stav klínového řemenu pohánějícího lištu. Vyčistěte prostor pod krytem a promažte uložení řemenic konzervačním olejem ve spreji vytěsňujícím vodu. Frézu se snažte udržovat vždy čistou, po použití z ní odstraňte přichycený sníh. Pokud stroj uchováváte v místnosti a ne venku, nechte jej okapat.

Jednostupňové frézy jsou jednodušší a od toho se odvíjí také jejich nižší cena oproti frézám dvoustupňovým. Na trhu se nejčastěji setkáte s elektrickými sněhovými frézami značky HECHT, Güde, Jonsered, MTD, VeGA nebo Husqvarna, jejichž ceny se pohybují od 2900 korun výše.

- jap –

Foto: archiv firem