Každý z nás si zcela jistě pamatuje dominanty dětských hřišť – oprýskané prolézačky fádních tvarů, kde při pohledu na hrající si děti až mrazilo. Tyto nebezpečná monstra naštěstí z našeho okolí již pomalu mizí, a hlavně je na trhu dostatek výrobků, za které se nemusíme stydět ani na vlastní zahradě. Na tomto místě by bylo vhodné varovat všechny šikovné tatínky-kutily, aby výrobu domácích prolézaček a houpaček raději svěřili odborníkům. V sázce je zdraví a bezpečí jejich vlastních dětí i jejich kamarádů, zejména při použití nevhodných materiálů nebo neověřených postupů.
I přesto, že si herní prvky na zahradu objednáme u specializované firmy, měli bychom se přesvědčit o několika důležitých parametrech. Výrobky by neměly obsahovat žádné nebezpečné otvory, kde mohly děti nebo jejich končetiny uvíznout, ani otvory, kterými by děti mohly někam nečekaně propadnout. Dřevo by nemělo vytvářet třísky, nejčastěji se proto používá akát. Prodejce by měl novému majiteli výrobku předat podrobný český návod na užívání a údržbu a nabídnout odbornou montáž a servis. A co je nejdůležitější, vždy bychom měli požadovat záruku a certifikát o tom, že výrobek splňuje všechny bezpečnostní normy.
Důležitým kritériem pro výběr hřiště je věk dítěte – do tří let, od tří do šesti let a od šesti do čtrnácti let. Starší děti už by mohly svou váhou a silou některou součást poškodit. Ve vzdálenosti jeden a půl metru kolem hřiště by měl měkký povrch tlumící dopad (písek, dřevěné hobliny nebo mulčovací kůra) a žádné pevné překážky. Velmi důležité je dbát na kvalitní ukotvení všech dílů sestavy. Pokud je součástí hřiště i pískoviště, mělo by být opatřeno dřevěným okrajem takové šíře, aby na něm mohlo dítě sedět, a umístěno na místě, kde nepraží slunce po celý den. Během doby, kdy je pískoviště nevyužíváno, je dobré jej zakrýt poklopem. Písek pravidelně proplachujte vodou a za slunného dne jej zakryjte černou folií, pod kterou se písek nahřeje natolik, že zničí případnou kontaminaci a parazity.