Ačkoliv to na první pohled nemusí být úplně zřejmé, i na podzim je na zahradě mnoho práce. Nejde jen o její zazimování, které eliminuje možné škody způsobené mrazem, a úklid, ale také o poslední sklizeň a zasazení některých druhů rostlin.
Co patří do země ještě před zimou?
Jarní cibuloviny by už měly být pomalu v zemi. Na sázení bledulí, sněženek, kosatců, tulipánů, hyacintů, krokusů i lilií je ideální září. Okrasný česnek stačí do země vložit až v říjnu. Říjen je pak především měsícem péče o dřeviny. Je to ideální čas pro úpravu a zasazení živého plotu, okrasných dřevin i ovocných stromů, s výjimkou broskvoní. Než ovocné stromy upevníte do země, nechte je jeden celý den stát ve vodě. Zbaví se tak nečistot a budou lépe kořenit. Stromy před zimou zbavte suchých či nemocných větví. Zásadnější a obnovovací zásahy nechte ale na jaro. Podzim je ideální i pro zastřižení a výsadbu bobulovin jako je rybíz, angrešt ale i maliny a ostružiny. Po jejich zasazení nezapomeňte na řádnou zálivku.
Přečtěte si také
Jaké trvalky vysazovat na podzim?
Podzimní čas cibulek
Poslední sklizeň a co dál
Zahrada plodí ještě na podzim. Až budete mít sklizeň hotovou a plody dobře uloženy, dopřejte záhonům zelené hnojení a povrchově jej zaryjte. Lépe a rychleji se rozloží a půda nepromrzne do takové hloubky, což ocení hlavně organismy, které v ní žijí. Na zimu záhony dobře odplevelte, ušetří vám to práci na jaře. Zeleným částem rostlin, které necháte na zahradě, dopřejte pořádnou zálivku. V případě mírnější zimy můžete nechat rostliny jako růžičková kapusta, špenát nebo mangold v zemi a sklízet je i nadále.
Zazimování zelených ploch
Trávník je základ každé zahrady, a tak nezapomeňte také na jeho přípravu na zimu. Sekejte jej i v průběhu podzimu, výšku seče ale nastavte na střední délku a nechte jej přezimovat mírně obrostlý. Trávník na podzim očistěte od spadaného listí, provzdušněte jej a dopřejte mu živiny v podobě hnojení. Dobře prohnojený trávník totiž nevymrzne a je odolnější proti houbovitým chorobám. Trávníkové hnojivo podzimní LK-MU 400 od společnosti WOLF-Garten je ideálním pomocníkem pro udržení zdravého trávníku přes zimu. Obsahuje totiž draslík, který posiluje jeho buněčné struktury. Trávník je pak odolnější, méně náchylný k nemocem a lépe chráněný proti přemrznutí.
Přečtěte si také
Co bychom měli v listopadu udělat na zahradě a na balkóně?
Zazimování rostlin - připravte zahradu na zimní spánek
Listí a zase listí
Ačkoliv sezónně nejméně oblíbenou činností je opakované sekání trávy, na podzim jej střídá hrabání spadaného listí. Tuto činnost nemá rád téměř nikdo. Ačkoliv na některých místech spadané listí nevadí, velmi dobře totiž poslouží jako tepelná izolace choulostivých rostlin nebo keřů, jen jej nezapomeňte zatížit, někde naopak páchá škodu. Tím místem je trávník. Tady totiž omezuje proudění vzduchu a vlhkost uzamyká v přízemní vrstvě porostu, kde se tak vytváří ideální prostředí pro houbovité choroby. Na jaře by se tak mohlo stát, že trávník bude posetý vyholenými či plesnivějícími místy, a to určitě nikdo nechce. Se spadaným listím si hravě poradí vysavač na listí, např. akumulátorový LYCOS 40/480 V od společnosti Wolf-Garten. Tento zahradní pomocník v sobě spojuje hned dvě funkce, a to fukaru a vysavače. Stroj je navíc vybaven vakem na sesbírané listí a funkcí jeho drcení, širokými koly, ramenním popruhem a odnímatelnou přední rukojetí pro ulehčení manipulace.
Text: Jitka Pavlová
Foto: Wolf Garten