Dřevěný nábytek

Perfektním místem pro úschovu nábytku ze dřeva je suchá a větratelná místnost. Vlhký přístřešek nebo vytápěná garáž dřevu vůbec nesvědčí. V takovém prostředí nábytek reaguje na změny teplot a snadno může dojít k popraskání či pokřivení, nebo je povrch nábytku napaden houbou či plísní. Proto nikdy nábytek nepřikrýváme plastovou folií, ale uskladníme ho volně, aby dřevo „dýchalo“.

Zahradní nábytek z domácích dřevin (smrku, borovice či modřínu), které nejsou povrchově upraveny lakem,   nejdříve zbavíme prachu a jej napustíme olejem na zahradní nábytek.

Teakové a různá jiná exotická dřeva jsou nejlepším materiálem na výrobu zahradního nábytku. Povětrnostní vlivy ani střídající se teploty vzhledu nábytku nijak neublíží. Pouze po čase získá nábytek stříbrošedou patinu a původní barva přestane být zřetelná. Když chceme teakovému dřevu ponechat jeho zlatohnědý odstín, nezbývá než jej napustit vhodným olejovým přípravkem. Mějme na paměti, že před ošetřením olejem musí být dřevo zcela suché.

Nejlepší je teakový olej, který prodlouží životnost zahradního nábytku a zvýrazní kresbu dřeva. Před ošetřením olejem nábytek důkladně zbavíme nečistot a skvrn, (například čističem dřeva Jutlandia). Po očištění povrch vyhladíme jemným smirkem. Teakový olej nanášíme štětcem, přebývající otřeme hadříkem a necháme čtyřiadvacet hodin schnout. Během schnutí nesmí nábytek zmoknout. Pokud suchý nábytek vyleštíme měkkým flanelovým hadříkem, bude jeho povrch lesklejší a vydrží déle.

Nábytek z plastu

Běžně plastový nábytek otřeme vlhkým hadříkem namočeným v mydlinkách a tím celá péče skončí. Existují speciální výrobky s ochranným a antistatickým efektem, které nábytek nejen čistí, ale i chrání. Pro zvýšenou ochranu plastového nábytku doporučujeme vyzkoušet čistič na plasty s přírodním pomerančovým olejem. Čistí rychle a efektivně, odstraňuje špínu, mastnotu a prach. Před dalším zašpiněním nábytek chrání politura na plasty, která zabrání poškrábání povrchu a vytvoří na něm ochranný film.

Nábytek z kovu a kovovými prvky

Zahradní nábytek, v kombinaci eukalyptu s hliníkem nebo hliník s textilem, je lehký a skladný. Hliníkovou kostru snadno očistíme měkkým kartáčem nebo vlažnou vodou a následně použijeme cleaner nebo vosk, který se používá pro údržbu automobilových karosérií.

Nábytek z pravého a umělého ratanu

Pravý ratan má stejné vlastnosti jako dřevo. Nemá rád mráz, příliš suchý vzduch a nesnese ani prudké střídání teplot Prach z ratanového nábytku lze jednoduše odstranit takzvanou antistatickou utěrkou. Nábytek lze ale také omývat studenou vodou, do které můžete přidat i trochu saponátu. Pak ho nechte volně uschnout na vzduchu a na zimu ukliďte dovnitř.

Umělý ratan je od pravého téměř k nerozeznání, ovšem jedná se pouze o mistrně zpracovaný plast.Oproti klasickému materiálu je na zahradní nábytek umělý ratan vhodnější. Jeho údržba spočívá v odstranění prachu kartáčem   či otření antistatickou utěrkou. Silně znečištěný nábytek lze za pěkného počasí ostříkat zahradní hadicí, nechat vyschnout a na zimu uložit někam do sucha.

Autor: Irena Forejtová