Většina pokojových květin je ve fázi plného růstu, proto doma a ty, které máme přes léto na zahradě, přihnojujeme, zaléváme a popřípadě rosíme. Většině pokojových květin přímé sluneční paprsky nesvědčí, proto je chráníme před úpalem. Nejlépe se jim daří v polostínu pod stromy. Květiny v truhlících už zakořenily a začínají kvést. Pravidelně je přihnojujeme a odstraňujeme odkvetlé květy. Občas zkontrolujeme zda nejsou napadeny mšicemi, a pokud ano, ihned zasáhneme Pirimorem nebo Mospilanem.

Zelenina dá na zahradě nejvíc práce, proto kypříme a zbavujeme záhony plevele. Melouny, papriky a okurky mělce koření, takže raději plevel vytrháváme a kypříme velmi opatrně, abychom kořeny nepoškodili. Kdo vysel včas bude už sklízet hrášek, salát a kedlubny. Začátkem měsíce se vysazují modré pozdní kedlubny, pozdní odrůdy zelí a kapusty a také kadeřávek. Na záhon vyséváme fazole, kukuřici cukrovou a postupně kopr, aby pěkně vyrostl než budeme nakládat okurky. Vyvazujeme rajčata k opoře, tyčková necháme na jeden výhon, vyštipujeme zálistky. Jakmile rajčata začnou nasazovat plody přihnojíme je. Okopáváme a plejeme cibuli, protrháváme mrkev, petržel a pastinák a jednotíme červenou řepu. U květáku zalamujeme listy, aby se vytvořily pěkné vybělené růžice.

V ovocném sadu začínáme koncem měsíce s letním řezem jádrovin, kdy odstraníme konkurenční výhony a výhony rostoucí dovnitř. Likvidujeme letorosty napadené padlím a stříkáme přípravky Anvil 5 SC, Rubigan 12 EC a Topas C 50 WP proti strupovitosti. V oblastech, kde jahodník teprve kvete hojně zaléváme, což ale platí jen v době sucha. Plodící jahodníky podkládáme podložkami proti hnilobě a sklízíme alespoň třikrát týdně. Angrešty a rybízy před sklizní okopeme a vyplejeme. Preventivně bobuloviny ošetříme proti americkému padlí postřikem Rubigan 12 EC, Bayleton 25 WP nebo Nimrod 25 EC.  

Keře vinné révy letos pěkně odkvetly, rostou jako z vody a tak je nejvyšší čas na podlom - odstranění neplodných letorostů. Jak se v té spleti vyznat? Odstraníme výhony, které keř zahušťují a v dolní části keře si ponecháme jen „zálohu“ pro příští rok na vytvoření zásobních čípků. Ostatní letorosty chráníme před vylomením vyvázáním k opoře. V průběhu června také révu ošetříme proti padlí a peronospoře nejlépe přípravky Discus, Hattrick nebo Quardis, které působí proti oběma chorobám.

Z okrasných záhonů sklidíme a usušíme cibule a hlízy drobných cibulnatých a hlíznatých květin a uložíme je pro podzimní výsadbu. Na zásobní záhon nebo obrubu vyséváme dvouletky - hvozdíky, zvonky a diviznu, které pokvetou až příští rok. Plejeme a prokypříme záhony i skalku. Chvilku času věnujeme růžím, které přihnojíme a průběžně odřezáváme odkvetlé výhony. Stále intenzivně sečeme a zaléváme trávník. Tam, kde je vláhový deficit zaléváme keře a jehličnany a nezapomínáme ani na živý plot.  

Autor: Irena Forejtová