Bezpečnost především
Sestavu vyberte takovou, která je pro věk vašeho dítěte nejvhodnější a vždy od renomovaných výrobců, kteří mají platné osvědčení či certifikát, jež dokládá, že splňují při výrobě všechny bezpečnostní postupy určené státní normou. Velká část hřišť bývá vyrobena ze dřeva, které by mělo být nejlépe z jehličnatých stromů, ošetřeno impregnací bez použití toxických látek a bez nebezpečných ostrých hran. Všechny šrouby by měly být schované pod krytkami a neměly by v žádném případě nijak vyčnívat. Snadno by mohlo dojít ke zranění dítěte.
Hřiště z plastu i kovu by vždy mělo mít od výrobce certifikát bezpečnosti podle ČSN EN 71, která omezuje využití nebezpečných organických sloučenin v hračkách.
Samostatnou kapitolou je umístění hřiště. V žádném případě by nemělo být na betonu, vedle domu nebo uprostřed stromů. Obecně platí zásada, že dopadová plocha by měla být nejméně dva metry od nejbližšího stromu nebo jiného pevného bodu jako jsou zahradní altány nebo stěny domů. Nikdy nenechávejte pod sestavou holý beton. Pokud jej v daném místě máte, použijte na něj speciální pryžový podklad, který dopad zmírní a odpruží. Ideální je hřiště umístit na trávu nebo písek.
Herní sestavy jsou variabilní, takže můžete postupně přikupovat a doplňovat k již sestavenému hřišti další komponenty. Zpravidla u všech je jedna nebo dvě klouzačky, pod nimiž bývá prostor na pískoviště. To je dodáváno s ochrannou síťkou nebo dřevěným či plastovým víkem, které mají zabránit znečištění pískoviště psy a kočkami. Dětmi velmi oblíbené jsou různé druhy lezeckých stěn, provazových žebříků i lan ke šplhání. Menší dají přednost domečkům ke svým hrám s panenkami nebo autíčky, starší zase pořádné opičí dráze. Všichni bez rozdílů se rádi promění v princezny nebo bojechtivé rytíře a budou bránit zuby nehty svůj vlastní pohádkový hrad.
Proč pořídit dětem hřiště?
Docela určitě proto, že kromě zábavy, jež si užije ať už samo nebo se svými kamarády, u dítěte rozvíjí motorické dovednosti. Naučí se šplhat, skákat, vylézat a slézat, naučí se chodit po nestabilním povrchu. Díky hře v sobě dítě rozvíjí vytrvalost, pohybovou aktivitu, obratnost a v neposlední řadě se také učí zdolávat překážky a potlačovat strach. Díky hrám s ostatními dětmi, v nichž zapojuje svou fantazii, se u dítěte rozvíjí i jeho osobnost, naučí se spolupracovat a být v kolektivu s ostatními dětmi.
I když máte pocit, že jste pro bezpečnost udělali maximum, nenechávejte děti na prolézačkách a skluzavkách bez dozoru. Vždy by měl být, alespoň u malých dětí, nablízku někdo dospělý, kdo poradí, kam dát správně nohu, vyřeší hádku o houpačku a zabrání nebezpečným šarvátkám, které by v zápalu hry mohly skončit úrazem.
Autor: Petra Martišková
Foto: archiv firmy Tomovy parky