Nejlepším způsobem ke zjištění, které rostlině se u vás bude dařit, je podívat se na podmínky, ve kterých rostlina žije. Sukulentům, kaktusům a dalším pouštním rostlinám se samozřejmě bude nejlépe dařit na slunečném místě. A rostliny, které rostou v lese pod smrky a radují se ze stínu, jsou dobrými kandidáty pro stinnější místo.

Zde je několik možností pro byty se špatným světlem:

Tchýnin jazyk – to je náš tip pro tmavé rohy. Tato rostlina dobře vypadá, místnosti dodá patřičné množství zeleně a nude prosperovat, i když ji nebudete věnovat storpocentní pozornost. Tchynin jazyk čili tenura (Sansevieria) je velmi skromná pokojová rostlina. Málokterá jiná vydrží tolik omylů nezkušených pěstitelů. A navíc má mnohem více podob, nežli jen tu, kterou jí propůjčily špičaté a ostré listy, díky nimž dostala své přízvisko. A všechny druhy jsou dekorativní.

 
Vlevo tchýnín jazyk (foto: kvetinyproradost.cz), vpravo zelenec chocholatý

Zelenec chocholatý – populární zelená rostlina dětství současných čtyřicátníků. I jí se každopádně daří i při nízkém osvětlení. Tato rostlina je pro své dekorativní listy nejenom zajímavá po celý rok, ale také prospěšná pro zdraví. Je prokázáno, že zelenec zbavuje vzduch v místnosti toxických látek a některých choroboplodných zárodků. Oblíbená je také pro nenáročné pěstování. Miluje světlé i polostinné stanoviště, ne však přímé slunce. Vyhovuje jí běžná pokojová teplota, která by ovšem v zimě neměla klesnout pod 7 ˚ C. V létě ji vydatně zalévejte, v zimě ale zálivku omezte. Rostlina miluje vlhké prostředí. Pokud konečky jejích listů začnou hnědnout, je prostředí, ve kterém roste, moc suché. Často ji proto roste, do její podmisky vložte oblázky a pravidelně ji naplňujte vodou. Vodu doplňte pokaždé, když se odpaří.

Zamioculcas zamiifolia
Rostlina původem pocházející z Madagaskaru je velmi nenáročná. Potřebuje především rozptýlené světlo a dostatek vody. Zalévejte ji pravidelně jednou týdně, častěji však ne. V letním období ji jednou za čtrnáct dní přihnojte tekutým hnojivem pro pokojové rostliny. V zimě zálivku až do poloviny prosince omezte. Zhruba čtrnáct dní před vánočními svátky rostlinu zalévejte jako v létě a také ji přihnojte. V tomto období totiž přirůstají nové výhonky, které spotřebovávají mateřské rostlině mnoho energie. Poté, co se nové výhony rozvinou, zálivku opět omezte.

 
Vlevo Zamioculcas zamiifolia, vpravo Dračinec pruhovaný (foto: katalog-rostlin.cz)

Dračinec pruhovaný 
I tato rostlina a jí příbuzné odrůdy jsou oblíbenými pokojovými květinami a to především pro obyvatele menších stísněných prostor. Nejvhodnější je pro ní stanoviště s rozptýleným světlem nebo polostínem, přímé sluneční záření ji působí zežloutnutí a popálení listů. Teploty snáší v rozmezí od 15oC do 22oC. Přestože je lepší Dracaenu pěstovat v zemině, často ji můžeme koupit i zakořeněnou ve vodě. V tom případě doporučujeme vodu vyměnit každý týden a pod tekoucí vodou opláchnout i samotné kořínky. Voda by měla být mělká a s nízkým obsahem chloru.

Toulcovka kolumbijská
Ve své domovině toulcovka roste podél vodních toků, proto vyžaduje stále vlhkou zeminu. Suchou půdu vyloženě nesnáší, zalévejte ji proto tak často, aby zemina, kterou by ideálně měl být rašelinový substrát, nikdy nevyschla. K zálivce, která by měla být úměrná s okolní teplotou vzduchu (to platí především na zimní měsíce, čím nižší je teplota, o to nižší by měla být zálivka), se nejvíce hodí měkká dešťová voda pokojové teploty. Vlhkost rostlina potřebuje i vzdušnou. Jinak jí vyhovuje stinnější místo, přímé slunce stejně jako průvan a teplotu pod 15°C nesnáší.

Autor: Jana Tržilová