Čekat, než vyroste živý plot, je běh na dlouhou trať, rozhodně na několik let. Některé rostliny rostou rychleji (většinou listnaté, např. turkestánský brest), ale než vyroste dvoumetrový hustý živý plot z tújí, bude trvat minimálně 6 let. A následně váš čeká každoroční práce při stříhání a udržování plotu v požadovaném tvaru. Nejprve se těšíte, až rostliny rychle vyrostou, a pak si přejete, aby nerostly vůbec. Pokud tedy chcete vyřešit soukromí na zahradě nebo na balkóně co nejrychleji, vyzkoušejte „živý plot“ nebo zástěnu z umělých rostlin nebo dekorativní plachtu.
Zástěna z umělých květin Florum
„Živý plot“ z umělých rostlin
Umělé rostliny, ze kterých lze vytvořit živý plot, jsou nejčastěji dodávány v rolích různých šířek a instalují se na pletivový plot. Instalace je možná z jedné nebo z obou stran, čímž vznikne souvislá zelená stěna. Některé rostliny jsou natolik husté, že postačí instalace z jedné strany a optická nepropustnost přesto bude 99%.
Vybírat lze z různých druhů rostlin – imitace jehličnanů, břečťanu, břízy, růže a dalších nebo zvolit jejich mix.
Umělý živý plot lze instalovat také na balkónové zábradlí – v tomto případě volíme šířku role dle výšky zábradlí, většinou 100 nebo 120 cm.
Instalace se provádí pomocí utahovacích vázacích pásků a je tedy velmi rychlá a stabilní.
Ploty z umělých rostlin jsou bezúdržbové – není nutné je zalévat, hnojit, stříhat. Vypadají stále zdravě a svěže, jsou odolné vůči povětrnostním vlivům, UV záření, dešti, větru i mrazu.
Živý plot z umělých květin Florum
Panely z umělých rostlin
Další možností tvorby živého plotu nebo zástěny jsou panely. Nosnou kostrou tvoří zelené dílce z PE o velikosti 25x25cm. Jednotlivé dílce jsou na okrajích opatřeny spojovacími klipy pro snadné spojování do požadované velikosti. Panely lze instalovat do interiéru i exteriéru a vytvořit tak přirozeně působící zelenou stěnu. Vybrat si můžete z široké nabídky umělých rostlin od břečťanu, břízy, přes různé druhy buxusu, citrusy, oleandry, bobkový list až po mechy a lišejníky.
Panely z umělých květin Florum
Umělá bambusová nebo ratanová rohož
Na plot nebo balkónové zábradlí lze instalovat také umělou bambusovou rohož v přírodní, hnědé, šedé nebo zelené barvě. Jedná se o napodobeninu bambusu a vrbového proutí. Umělý plot je vyroben z tenkých syntetických latí, připomínajících bambus a vrbu. Je odolný vůči povětrnostním vlivům a UV záření, neopadá, nepřitahuje hmyz a nevyžaduje žádnou údržbu. Umělý bambus se uchycuje s pomocí originálních velmi nenápadných svorek.
Ratanové rohože působí velmi atraktivně a jsou použitelné i do moderních městských zahrad nebo na balkóny. Jsou dostupné v několika šířkách a 4 barvách – hnědá, šedá, žíhaná a tmavě hnědá. Plot nebo zástěna z polyratanu zároveň chrání proti větru. Rohože jsou dodávány v 5 metrových rolích a lze je snadno tvarovat nůžkami.
Umělá bambusová rohož Florum v přírodní barvě
Dekorativní plachty a panely
Rychlou efektní a zároveň cenově příznivou možností, jak zakrýt balkón, jsou dekorativní plachty s potiskem. Jsou dostupné v mnoha rozměrech a motivech. Vybrat si můžete motivy květin, různých druhů kamene, dřeva nebo bambusu. Plachty jsou dostupné buď jako částečně průhledné vyrobené ze síťoviny nebo neprůhledné z plachtoviny. Plachtovina je vhodná na místa, která tolik neprofukují, mají ideálně pevná záda (např. zakrytí nevzhledné zdi, nádrže na dešťovou vodu, bazénu). Síťovina je naopak vhodná na místa, která profukují, s horšími povětrnostními podmínkami, např. zakrytí plotu. Tisk odolává i slunečnímu záření. V běžných podmínkách má garantovanou životnost minimálně 5-10 let.
Dekorativní plachta na plot v dekoru dřeva, Florum
Dekorativní plachta na balkónové zábradlí, Florum
Stínící síť v antracitové barvě, Florum
Širokou nabídku umělých živých plotů, zelených stěn, umělých květin a stromků včetně tipů na nákup a péči najdete na https://www.florum.cz/.
Přečtěte si také články
„Živý plot“ z umělých rostlin - soukromí na zahradě rychle a bez údržby
Zelené stěny z umělých rostlin jsou vhodné do interiéru i exteriéru
Když umělé květiny vypadají jako živé
- PR článek -