V zimních měsících, tedy před začátkem vegetace, můžeme provádět tzv. zimní řez dřevin. Řezy provádíme zpravidla od února a končíme někdy v březnu, lze s ním však začít už v prosinci. Řežou se především jádroviny, jako jsou jabloně, hrušně, kdoule a jeřáb, řezat můžeme také lísku a bobuloviny, jako je angrešt a rybíz.
Pokud bychom to vzali z gruntu a ořezali veškeré stromy na zahradě ve snaze si ušetřit práci v následujících měsících, pak vězte, že nevhodná doba ořezu může některé druhy stromů zásadně a nevratně poškodit. V zimě proto určitě neřežeme peckoviny, jako jsou třešně, broskve, meruňky a slivoně – jejich čas přijde až za vegetace. Ořešák je prořezává až v létě. Také nic neřežeme, když teplota přes den klesá pod -5 stupňů Celsia.
Ovocné stromy
U ovocných stromů je třeba se vyhnout kácení všech větví po obvodu. Ovocný strom není keř a výsledkem takového jednání by bylo množství mladých výhonů, které by nenesly ovoce. Zkracujeme spodní větve – ty nejstarší, které se stáčí k zemi, zkrátíme na tzv. vodící větev, jež směřuje nahoru. Pokud jsou větve dost husté, vyřežeme některé úplně. Řez na tzv. větevní kroužek vedeme mírně šikmo a to v místě, kde se setkává větev a kmen. Všechny spodní větve však není dobré odstraňovat, myslete na to, jak budete ovoce v létě nebo na podzim sbírat – časem byste se k němu bez žebříku nedostali.
Horní část koruny upravíme tak, že odstraníme jen větve, které ji zahušťují, aby mohlo pronikat světlo. Ponecháme tedy kosterní větve, které by se měly rozkládat rovnoměrně po celém obvodu. Aby nám časem ale nezůstaly jen staré větve, neodstraňujeme v koruně úplně všechny jednoleté a dvouleté výhony. Strom si důkladně prohlédneme, odstraníme případné nedostatky minulých řezů a odřízneme nebo zkrátíme veškeré nalomené, nemocné či škůdci napadené větve. Výhony z kmene je třeba na závěr očistit a odstranit kořenové výmladky. Místa, kde jsme řezali nebo případné poškození kmene bychom měli ošetřit stromovým balzámem.
Okrasné dřeviny
Když teploty v zimě neklesají pod -5 stupňů Celsia, můžeme se pustit také do zkracování přerostlých větví některých okrasných stromů a keřů, které kvetou později a ne již časně zjara. Z okrasných dřevin je k zimnímu ořezu vhodný žanovec, dřišťál, tamaryšek, hortenzie, tavolník, pámelník, pustoryl, ptačí zob, komule a zimolez. Jako první se začínají řezat odrůdy odolnější vůči mrazu, teprve pak odrůdy citlivější na mráz. Pokud máte na zahradě příliš zanedbané dřeviny, nikdy je neprořezávejte kompletně, ale postupně během několika let. Zmlazení by totiž bylo příliš bujné. Každá okrasná dřevina má své specifikum, jakým je potřeba ji řezat. Například u hortenzií provádíme řez pouze u některých druhů – hluboký každoroční řez je třeba provést u hortenzie latnaté a stromečkové. Rychle rostoucí tamaryšek vyžaduje každoroční řez podle druhu rostliny.
Jak správně řežeme?
Řez by měl být dlouhý, protože ten podporuje vegetativní růst. Výhon vždy zkracujeme o dvě třetiny jeho délky, čímž zajistíme nejdelší nové přírůstky. Ty jsou vždy delší, než na větvi neřezané. Neřezané stromy dosahují větší velikosti než stromy řezané. Tenké větve, které mají v průměru do 25 mm, je možné řezat v jednom tahu, tlustší větve do 60 mm u kmene nejprve podřízneme zdola a řez následně dokončíme shora. Po řezu nenecháme větve poházené kolem stromů, nalákali bychom do zahrady zajíce a srny. Kmínky mladých dřevin bychom měli také chránit před okusem. S úklidem větví si snadno poradíte s pomocí drtiče.
Čím řežeme?
Aby byl výsledek naší práce kvalitní, potřebujeme pro ořez stromů a keřů také odpovídající nářadí. Vhodné jsou ostré dvoubřité nůžky, kvalitní pilka (ideálně samurajka) a pilka s otočným listem. Pokud potřebujeme dosáhnout na špatně dostupná místa, pomůžeme si huseníkem. Na likvidaci popadaných ostříhaných větví a na odstraňování výmladků pak užijeme pákové nůžky. K dočištění ran se hodí nůž, tzv. žabka. Motorovou pilu pro ořez stromů nepoužíváme, mohli bychom neopatrným zacházením poškodit jiné větve nebo dokonce kmen stromu. Rozhodně s motorovou pilou nikdy neřežeme na žebříku!
- jpa -
Foto: Fiskars