Přírodní paraván
Nechat porůst pergolu, zástěnu nebo plot popínavou rostlinou není žádná novinka. Některé rostliny mohou plnit jak dekorativní, tak i užitkovou funkci. Z jednoletých jsou to například fazoly. Často se pěstuje ohnivě červený fazol šarlatový (Phaseolus coccineus). Velká skvrnitá semena sejeme v dubnu přímo na stanoviště asi 30 cm od sebe. Dorůstá výšky až kolem pěti metrů. Je schopen vytvořit souvislou zelenou stěnu s množstvím výrazných dekorativních květů. Semena jsou, jako u všech fazolů, po uvaření jedlá.
Zajímavým rodem jsou aktinídie - ovíjivé dvoudomé rostliny. Květy jsou méně nápadné. Výrazné jsou velké listy. Plodem jsou jedlé bobule. K odolnějším patří aktinidie význačná (Actinidia arguta) a aktinidie. Kolomikta (A. kolomikta), které pěstujeme na chráněném polostinném stanovišti. Zvláštní způsob pěstování vyžaduje známé kiwi – aktinidie čínská, která se vysazuje v páru (samčí a samičí rostlina), protože samostatně neplodí.
Neměli bychom zapomenout ani na naši tradiční révu vinnou, která se v současnosti začíná rozšiřovat i ve vyšších polohách. Na trhu jsou k dispozici odolnější odrůdy, které přinášejí každoročně sladké hrozny.
Utajený balkón
Popínavé rostliny mají úžasnou schopnost vytvořit v krátkém čase velké množství zeleně, která na balkóně vytvoří oázu klidu a toužebného soukromí. Možností je celá řada, z popínavých rostlin se i na malém balkóně uplatní široká paleta rostlin od plazivého jahodníku až po pokojové rostliny. Růžovokvetoucí převislá jahoda Fragoo spojí okrasnou funkci s praktickým využitím a letničky prozáří celý balkón květy a vůní. Hrachor vonný ( Lathyrus odoratus) , pěstovaný v mnoha barevných varietách se nezřídka využívá i k řezu květů do vázy. Oblíbená a nenáročná je povíjnice nachová (Ipomoea purpurea), která se pěstuje již v mnoha atraktivních kultivarech lišících se velikostí a barvou květů, svlačec trojbarvý (Convolvulus tricolor), dlouhatec (Dolichos lablab), quamoclit (Quamoclit lobata), Rhodochiton, lilek jasmínovitý (Solanum jasminoides), jehož stonky bývají posety množstvím bílých květů. Patří sem i módní hit posledních let thunbergie ( Thunbergia alata) , nazývaná lidově černooká Zuzana nebo třeba vilec (Cobaea scandens) – rychle rostoucí liána s velkými zvoncovitými květy. Všechny uvedené druhy vyžadují oporu na slunném stanovišti a dostatečnou zálivku s občasným přihnojením.
Byt jako zahrada
K tradičně pěstovaným popínavkám v bytových podmínkách patří drobnolistý fíkus (Ficus pumila), jehož výhonky dorůstají až několika metrů. Přebujelý růst lze však omezit zaštipováním stejně jako u dalších liánovitých rostlin jako jsou philodendron a scindapsus nebo voskovka (Hoya).
Ten, kdo chce v bytě navodit atmosféru exotiky, by neměl zapomenout na popínavé mučenky (Passiflora caerulea), protože se mohou pochlubit jedinečnými velkými květy. Neobyčejně působí mučenka na pěkné drátěné konstrukci, zábradlí nebo převisající do volného prostoru nad schodištěm. Součástí světlého, případně i polostinného bytu může být opojně vonící popínavý jasmín mnohokvětý (Jasminum polyanthum), který se stejně jako mučenka snadno pne po konstrukci nebo drátu. Jasmín je však trochu náročnější na pěstování, nesnáší přemokření půdy ani průvan. Kromě těchto druhů je možné v bytě popínavou, méně známou dipladénii (Dipladenia boliviensis) anebo vzdušnou gloriózu (Gloriosa rotschildiana), jejíž velké a zajímavě tvarované červené květy jsou vhodné pro aranžmá do nízkých váz.
Autor: Irena Forejtová