Takzvané „škodlivé“ (z lidského hlediska) druhy rostlin a živočichů jsme proto nuceni různým způsobem zabíjet a likvidovat, a naopak ty „užitečné“ podporovat v růstu, k čemuž se hojně využívají různé chemické prostředky.
Pro aplikaci mnoha druhů hnojiv, herbicidů, insekticidů a dalších chemikálií slouží často postřikovače. Není ovšem postřikovač jako postřikovač. Toto označení zahrnuje zařízení různých velikostí v cenách od pár desítek až po několik desítek tisíc korun. Jaký vybrat a použít? Dá se říci, že to záleží především na velikosti ošetřované plochy, a také na četnosti a intenzitě používání.
Pro nejjednodušší aplikace na zahradě i uvnitř domu postačí malé ruční rozprašovače. Dají se koupit velmi levně, ale pokud i tak chcete ušetřit, je možné použít prázdný rozprašovací obal od některých druhů drogistického zboží. Jen bychom jej měli před novým použitím důkladně vymýt a k původnímu účelu pokud možno již nepoužívat. Hodí se především k ošetřování pokojových rostlin (včetně rosení listů), ale bohatě stačí také k aplikaci prostředků na malé zahradě, zejména pro rostliny nízkého vzrůstu (např. pro keřovité ovoce jako angrešt či rybíz apod.). Pokud nechceme improvizovat a dáváme přednost profesionálním výrobkům, pro pořízení malého ručního postřikovače (s nádobkou zpravidla na 1 až 2 l) budeme potřebovat několik set korun.
Jestliže hodláme postřikovat větší rozlohy, příp. vyšší stromy, bývá už lepší pouvažovat nad větším ručním postřikovačem. Tato zařízení mají větší objem zásobníku i vyšší dostřik. Existuje mnoho variant, jak s ruční pumpou nebo s nožním pedálem pro postavení na zem, tak i větší a dražší typy pro zavěšení na záda. Vyšší řady bývají vybaveny regulací tlaku.
Pomyslným vrcholem jsou postřikovače motorové, určené opravdu již pro náročnější aplikace (čemuž odpovídá také cena). Jak již název napovídá, pohon čerpadla obstarává motor, téměř výhradně spalovací, dvou- nebo čtyřtaktní. Do takového zařízení se vejde 10 až 30 litrů náplně, která vystačí na poměrně velkou plochu. Při použití je nutno počítat s tím, že na zádech už nesete dosti velkou váhu – samotný postřikovač váží zpravidla kolem 10 kg, k tomu musíme připočítat hmotnost náplně. Kromě údržby samotného rozprašovacího systému (vymývání nádobky, trysek apod.) nám navíc přibude starost o motor a vše, co s tím souvisí (svíčky, olej, filtry, seřizování, zásoby paliva atd.). Prodejce často také vyžaduje pravidelné prohlídky v autorizovaném servisu, na což váže například prodlouženou záruku.
Je snad logické, že motorový postřikovač je pro malou zahrádku zbytečný, na druhou stranu po rozlehlém sadu těžko budeme pobíhat s jednoručním rozprašovačem. Ať už si pro své potřeby vybereme jakýkoliv postřikovač, mějme na paměti bezpečnostní zásady, odvíjející se především od druhu aplikované látky. Některé v zemědělství používané chemikálie totiž jsou dosti agresivní a zdraví nebezpečné. V první řadě by měla být samozřejmá ochrana očí, ale některé látky se nesmí dostat ani do kontaktu s kůží. Proto si občas sadaře s postřikovačem na zádech můžeme splést s příslušníkem protichemické jednotky s plamenometem. Nezapomeňme ani na domácí a hospodářská zvířata, která by se rovněž do kontaktu s chemikáliemi neměla dostat. Z výše uvedených důvodů dbejme také na dobré čištění, vymývání, ale i uskladnění postřikovačů.
Autor: Michal Hamšík
Foto: archiv firem