Dřevo je mezi zastánci přírodních materiálů zcela jednoznačně na prvním místě, a to se netýká jen zahradního nábytku, ale i dalších doplňků. Jako organický materiál z přírody totiž dokonale harmonuje se svěží zelení rostlin, dobře však doplňuje i architekturu domu. Koneckonců je to rovněž velice oblíbený a hojně používaný konstrukční materiál. Má však jednu malou chybičku - omezenou životnost.
Jako přírodní materiál totiž více či méně snadno podléhá nejrůznějším činitelům (živým i neživým), jejichž působením se následně rozkládá, aby se mohlo pomalu, ale jistě vrátit zpět do základního koloběhu látek v přírodě. Snad každý ví, že v tomto směru nejméně vydrží měkké dřevo a naopak nejodolnější je z našich domácích dřevin dub. Ten vyniká velice vysokou tvrdostí, pevností a odolností vůči hnilobám i povětrnostním podmínkám. Z tohoto pohledu je to přímo ideální materiál pro výrobu trvanlivého a přitom pohledného zahradního nábytku, který může směle konkurovat výrobkům z dnes tolik vychvalovaného, ale z dalekých krajů dovážených exotických druhů dřeva.
Dubové dřevo se již odedávna používá ve vodním stavitelství, při stavbě lodí, ale i v běžné výstavbě - stačí vzpomenout dubové piloty zatloukané pod základy domů budovaných v podmáčeném terénu. Působením vody a bez přístupu vzduchu se totiž změní doslova na kámen. Odolnost dubového dřeva pak ještě umocňuje jeho chemické složení s velkým podílem tříslovin. Proto se také kvalitní dubové dřevo ze stromů, které po staletí rostou v našich klimatických podmínkách, osvědčilo při výrobě nejrůznějších zahradních prvků. Jejich výhodou je pak skutečnost, že je lze i dlouhodobě ponechat vystavené působení povětrnosti. Přirozená stálost dubového masivu ovšem není jediným faktorem, který přispívá k jeho dlouhé životnosti.
Neošetřovaný dub totiž podobně jako například exotické dřeviny po čase získá více či méně nežádoucí patinu (v případě dubu je to šedé zabarvení). Jen kvalitní povrchová úprava při výrobě zabrání této vizuální degradaci. Nutná je především základní vrstva impregnace a pak další vrstvy tixotropního laku, který dubový zahradní nábytek ochrání před působením deště, hub, plísní a dřevokazných škůdců i před degradačním účinkem slunečního záření. Dostatečná tloušťka výsledné povrchové úpravy se projeví v její vysoké pevnosti a dlouhé životnosti. Značná hustota dubového dřeva je pak původcem jeho krásného vzhledu a špičkové povrchové materiály navíc zvýrazní kresbu jeho let. Materiál samotný přitom zůstane na dotyk "hedvábný". Další údržbu nalakovaného povrchu již zajistí tzv. regenerační olej. Nezanedbatelná je především cena takového nábytku. Vezmeme-li v úvahu jeho dlouhodobé použití, vychází ve srovnání s exotickým teakem a jinými odolnými dřevinami z dovozu o poznání příznivěji. Kvalitou zpracování se přitom tento nábytek neliší od těch nejluxusnějších výrobků z teaku.
Zdroj: časopis Domov
Foto: archiv firmy POGRA