Mnohé odrůdy kakostu byly navíc vyšlechtěny, a tak si dnes můžete na svou zahradu pořídit právě ten druh, barvu, výšku a tvar, které byste si zrovna přáli. Kakosty, kterým se říká podle jejich zobákovitého tvaru plodu také čapí nos či nůsek nebo geranium od řeckého slova gérános neboli jeřáb, jsou trvalé nenáročné rostliny, které snášejí jak vlhké, tak i suché prostředí.

Některým z nich se daří spíše v blízkosti jezírka a v polostínu, jiné výtečně prospívají na skalkách či zídkách, kde statečně snášejí přímé sluneční paprsky. Podle toho, kam chcete kakost vysadit a zda má být spíše nižší a hustě olistěný s hustým květenstvím nebo naopak vyšší a řidčeji olistěný, si můžete zvolit určitý druh nebo přímo vyšlechtěnou odrůdu hodící se pro daný porost.

Například na skalky se výborně hodí spíše hustší a nižší kakost popelavý, na zatravnění záhonu je vhodnější spíše kříženec kakostu oddenkatého s kakostem dalmaticum a velké bohaté květy zase nabídne kříženec geranium a magnificum. Nejznámějšími původními druhy kakostů jsou pak kakost luční, kakost lesní nebo kakost krvavý.

Květy kakostů se pohybují na poměrně široké škále barev od bílé přes růžovou, fialovou, nachovou až po modrou. Chybí snad jen žluté a oranžové či oranžovočervené květy, jinak je možné pěstovat kakosty v různých odstínech. Květy kakostů jsou silně aromatické, z některých druhů rostlin se dokonce získává silice do vonných olejů pro aromalampy.

Kakosty se vysazují během dubna až května, od května do srpna kvetou a do září se pak můžete těšit z jejich výrazných plodů. Množit kakosty je možné řízky během léta, na podzim pak spíše dělením trsů.

Autor: efa