Bezpečnost na prvním místě

Mezi časté dětské letní úrazy a bohužel zejména ty smrtelné patří utonutí. Velkou měrou se na nich podílejí právě zahradní bazénky a jezírka. Především bazény s kolmými stěnami a hlubokou vodou jsou doslova tikající bombou. Skotačící dítě do něj může v zápalu hry lehce spadnout, a pokud není v dosahu rychlá pomoc, dojde k utonutí. U těch nejmenších dětí je dobré zvážit, zda by nebylo lepším řešením bazény i jezírka dobře zabezpečit například pevnou kovovou sítí, která by dítě v případě pádu unesla. K utonutí těch nejmenších stačí opravdu jen velmi krátký okamžik a taky docela malé množství vody.

Pokud si chcete být jisti, že jste skutečně na nic nezapomněli, zkuste se vžít do role svého dítěte například batolete a zahradu si nejprve prohlédněte z jejich perspektivy a můžete přitom lézt klidně po čtyřech. Jen tak si ověříte, zda jste nezapomněli na nic, co by vašeho potomka mohlo případně ohrozit. Všude tam, kde se děti a jejich ruce dostanou, nesmí číhat žádné nebezpečí.

Jedním z bezpečnostních opatření je zábradlí kolem velkého bazénu, nebo alespoň z té strany, kolem které se nejčastěji prochází. Úkolem bezpečnostního zábradlí je zabránit náhodnému pádu do bazénu dětem mladším tří let, a to jak v zimě, tak i v létě. Hladinu bazénu zakryje bezpečně krycí lamelová roleta, která může být ovládána buď motoricky anebo ručně.

Samozřejmostí by mělo být, aby bezprostřední okolí samotného bazénu mělo protiskluzovou úpravu, aby nedošlo k úrazu. Případné další později dokoupené doplňky, třeba skluzavka by měla být řádně namontována a zajištěna. Takzvaná pasivná ochrana sice dává určitou jistotu, rozhodně však nemůže plně nahradit účinnou ochranu aktivní, totiž dohled nad dětmi a pozornost dospělých.

Dětské nafukovací bazénky a brouzdaliště

Naši nejmenší určitě v letním období uvítají nafukovací bazénky nejrůznějších tvarů a hýřící zářivými barvami. Mezi hlavní výhody nafukovacích bazénků vyrobených z odolného vinylu je především snadná montáž a možnost umístění kamkoli na rovnou plochu. Pro snadnější nafouknutí si můžete pořídit pumpu. Nožní pumpa ušetří při nafukování spoustu času a energie. Funguje pomocí stlačování nohou a má většinou různé velikosti ventilů. Nejlepším pomocníkem pro nafukování bazénků je však určitě elektrická pumpa, která výrazně ušetří čas i námahu.

Nafukovací bazén třeba v podobě velryby nebo ve tvaru květiny, kde se vaše ratolesti dostatečně vyřádí, je vhodný nejen pro skotačení dětí, ale i pro relaxování dospělých. Bazének by měl mít ventil pro rychlé odvádění vody s možností připojení na zahradní hadici. Dětské bazény jsou většinou vybaveny čerpadly s filtrem, ale aby byla voda stále čistá, je vhodné použít sadu na čištění bazénu přímo od výrobce. Netradiční bazénky a hrací nafukovací centra pro děti mohou mít i fontánku, která se dá zprovoznit jednoduše zahradní hadicí. Přibližná velikost vodních center je 200x160x110 cm s kapacitou vody do výšky 20 cm.

K nejoblíbenějším dětským bazénkům patří stále tzv. nafukovací prstence. Trh jich nabízí velkou spoustu v několika velikostech a hloubkách. Cena těch nejmenších se pohybuje v různých akcích už kolem dvou tisíc korun. Instalace je snadná – stačí nafouknout prstenec a napouštět vodu. Tento typ letních bazénků je vhodný například na chatu či chalupu. Bazén stačí jen vypustit zabudovaným ventilem a složit. Stejně tak můžete bazének jednoduše přibalit dětem na prázdniny k babičce. Třeba nafukovací bazének pro nejmenší s oblíbeným motivem Mašinky Tomáše je vhodný pro děti od 1 do 3 let, má rozměry 61 x 15 cm a na internetu ho seženete za sto padesát korun.

Praktické a osvěžující zahradní sprchy

Zahradní sprcha je tuze užitečná věc, která může posloužit pro rychlé umytí či osvěžení v parných letních dnech i pro malé caparty. Do zahrady se bude určitě hodit sprcha vyrobená z plastu polywood, což je umělá hmota imitující dřevo, a z hliníkového rámu s chromovými doplňky.

Zajímavým tipem může být solární sprcha Sunny, která je hitem v zahraničí už několik let. Zahradní solární sprcha využívá sluneční paprsky k ekologické výrobě teplé vody bez použití elektrické energie. Rezervoár v její spodní části je připojen k rozvodu vody. Přibližně po 2 hodinách vystavení sprchy slunečnímu záření dosahuje teplota vody v rezervoáru přes 60°C - při vstupní vodě o teplotě 15°C. Příjemnou vodu pro sprchování si můžete nastavit ovládáním baterie, v níž dochází ke směšování se studenou vodou z přívodu.

Pokud si zvolíte teplotu sprchy asi 30 stupňů Celsia, může celý systém poskytnout zhruba 7 až 8 dvouminutových sprch. Samozřejmě za předpokladu, že mezi jednotlivým sprchováním uplyne několik málo minut. Během celého dne tak můžete tímto způsobem absolvovat velký počet sprchování. Solární sprcha má zabezpečení v podobě tlakové pojistky, takže poskytuje naprosté bezpečí a pohodlí i pro malé děti. Solární sprchu Sunny v provedení DE LUXE, která má pochromovanou nastavitelnou sprchovací hlavici i směšovač vody, můžete pořídit na internetu za 2 200 korun.

Přírodní koupací jezírko

Jezírko na koupání je jednak okrasným architektonickým doplňkem zahrady a jednak může nahradit klasický bazén. Ve srovnání s různými jinými typy bazénů má několik výhod, k nimž bezesporu patří nižší provozní náklady. Navíc se do vody nepřidávají žádné chemikálie, protože v jezírku se kvalita vody udržuje sama vznikem biologické rovnováhy, který může doplnit nenáročný biologický filtrovací systém. Voda v jezírku na koupání je vhodná pro alergiky i děti, které chemikálie nesnášejí. Nespornou výhodou je také rychlé ohřívání vody v jezírku přímo sluncem, tedy zadarmo a možnost zvolit jakýkoliv tvar a velikost jezírka.

-ar-