Zahradní jezírko se dá opravdu zabudovat do téměř každé zahrady a je vcelku jedno jestli se jedná o zahradu malou nebo rozlehlou, zahradu na rovině nebo ve svahu. Tvar, velikost i architektura jezírka se pozemku přizpůsobí.
Při plánování jezírka je nutné si uvědomit, k jakému účelu bude jezírko sloužit a stanovit si priority. Toužíte po malém okrasném jezírku, kde hlavní roli hraje architektura? Chcete v jezírku chovat ryby? Nebo byste rádi větší jezírko ke koupání? Od tohoto rozhodnutí se odvíjí veškeré další plány. Každý typ jezírka má jinou konstrukci nádrže, jinou hloubku a řadu dalších parametrů. Vzhledem k tomu, že pořízení jezírka není levnou záležitostí a nepořizujeme jej na jeden nebo dva roky, měli bychom plánování věnovat dostatek času. Nejlevnější jezírko je totiž takové, které nám vyhovuje hned napoprvé. Metoda pokus-omyl a postupné proměny jezírka k dokonalému obrazu majitele stavbu vždycky prodraží.
Okrasná zahradní jezírka
Okrasná zahradní jezírka mají zjednodušeně řečeno pouze estetickou funkci. Neslouží ke koupání ani k chovu ryb, mají pouze lahodit našemu oku a dotvářet v zahradě tu správnou atmosféru. Největší rozdíl mezi jednotlivými druhy jezírek představuje profil a modelace dna nádrže. Okrasné zahradní jezírko má obvykle jednotlivé mělké a středně hluboké zóny odděleny od hlubší části pomocí teras či schodů. Velký důraz se u něj klade na vodní rostliny, a při návrhu okrasného jezírka se vychází hlavně z jejich předpokládaného počtu a druhů, které v nádrži budou.
Hloubka nádrže u okrasného jezírka je běžně do 1 a půl metru, což bohatě postačuje k přezimování většiny okrasných ryb a i zachování stabilitu celého systému v parných letních dnech.
Dno okrasného jezírka bývá obvykle pokryto kačírkem, nebo jinými druhy dekorativních kamenů a štěrku. Na rozdíl od koupacích jezírek nebo nádrží určený pro chov ryb zde plní kačírek čistě estetickou funkci (zakrývá izolační jezírkovou fólii).
Pokud uvažujete o stavbě jezírka svépomoci, určitě se vám bude hodit DVD s podrobným návodem na stavbu jezírka, ke kterému získáte také barevný 110 stránkový katalog s popisem technologie pro zahradní jezírka německého výrobce OASE GmbH, dozvíte se zde vše o čerpadlech, filtrech a UV lampách. V katalogu najdete i praktické diagramy, které vám pomohou vybrat správně výkonné čerpadlo pro potůček nebo vodopád. Veškeré vybavení pro zahradní jezírka i tipy pro stavbu jezírka svépomoci najdete také na www.oase-filtrace.cz.
Koupací jezírka
Koupací jezírka si majitelé zahrad oblíbili hned z několika důvodů. Jezírko, stejně tak jako jiné vodní prvky na zahradě, plní především estetickou funkci, ke které se přidává ještě funkce praktická – koupání celé rodiny. Možná vám na zahradních bazénech vadí právě jejich nevzhlednost, možná se vám do zahrady modrý kus plechu vůbec nehodí, možná vám vadí neustálá chemická úprava bazénové vody... Nic z toho nemusíte při provozu koupacího jezírka řešit. Na zahradě vám vyroste prvek, který do ní zapadne tak přirozeně, jako by byl její součástí od začátku a filtrace vody v jezírku se obejde bez chemie. Koupací jezírko lze přitom vybudovat i na malé nebo úzké zahradě. Při plánování, které je bychom raději měli svěřit zahradnímu architektovi, se vše přizpůsobí konkrétnímu pozemku. Konkrétní velikost a tvar jezírka se odvíjí jednak od velikosti zahrady, ale také od toho, zda v jezírku chceme opravdu plavat nebo jen v parném létě smočit kotníky.
- PR článek -