Pergola samozřejmě nemusí sloužit pouze jako decentní stříška u grilu. Může stejně dobře sloužit jako přístřešek pro auto, stínění psího výběhu nebo úložiště dřeva na zimu. Má-li pergola pouze estetický charakter a vy máte ještě k dispozici zastřešené místo k sezení, pak nemusíte budovat ani pergolu zastřešenou. Stín lze vytvořit pomocí popínavých rostlin.
Chcete-li pergolu, která vás bude zároveň chránit před dešťovými kapkami, můžete ji zastřešit například průhlednými panely z polykarbonátu. Průhledné panely by měly samozřejmě co nejméně rušit přírodní ráz zahrady a pergoly. Průhlednou střechu je proto dobré instalovat nad trámy s porostem, aby na střechu pergoly nepadaly listy ani odkvetlé květy.
Sloupy pergoly mohou být dřevěné, kovové, zděné nebo i betonové. Podélné i příčné díly jsou nejčastěji ze dřeva, ale výjimku netvoří ani kov. Na mysli nemáme trubky ze starého plotu, ale průmyslové profily či kovářsky opracovaný kov. Dřevo (nejčastěji tuzemského původu) je nutné dobře vybrat a důkladně ošetřit. Nosníky nesmí být přímo zakopány či zabetonovány do země. K ukotvení slouží kovové patky, které se uchytí k trámu a zabetonují do nezámrzné hloubky.
Trávě se pod zastíněnou pergolou nebude příliš dařit, a tak je třeba vyřešit také „podlahu“. Nabízí se dláždění kamenem, cihlou, keramickou nebo dřevěnou dlažbou. Pod přístřešek pro auto je vhodný také štěrk, mlat nebo dlaždiče, kterými prorůstá tráva.
Stavba pergoly by rozhodně měla být konzultována se statikem. Stavba se může zřítit sama o sobě, natož pod náporem větru a sněhu. Nosníky pergoly mívají nejčastěji průřez 12 x 12 centimetrů. Podélné trámy mají obdélníkový průřez a bývají o něco subtilnější. Výška pergoly by měla odpovídat pohodlnému průchodu. Nejčastěji 2 až 2,5 metru. Příliš nízká střecha zavání úrazem hlavy a budete se pod ní cítit stísněně. Příliš vysoká pergola zase nesplní účel dokonalého zastínění a bude působit zase až příliš otevřeně. Celkové rozměry pergoly, přesněji řečeno půdorysu, by měly odpovídat účelu, pro který pergolu stavíte. Pokud pod ní bude stolovat 6 lidí, měla by mít rozměr přibližně 4 x 5 metrů. Počítejte také s dostatkem místa kolem grilu.
Dřevo na pergolu musí být samozřejmě důkladně ošetřeno impregnací a olejovými mořidly nebo jinými voděodolnými přípravky na venkovní použití. Jednotlivé dílce na pergolu musejí být přesně nařezané, aby ve spojích nezůstávala voda. Ke spojení dílců se používají nerezové nebo pozinkované šrouby a kování. Pokud budete pergolu natírat barvou, pamatujte, že barva nevydrží věčně a pergola obrostlá rostlinami se natírá těžko.
Foto: archiv firem Wood Intex, CHAD, Proplot