Například pohodlný úkryt, který vás v létě ochrání před sluncem, houpací síť, na níž si mohou zdřímnout děti i vy nebo třeba trampolínu, kde se všichni společně vyřádíte. Jak a čím zahradu vybavit, aby se stala dětským rájem?

Pracujte s charakterem zahrady

Pokud chcete svým dětem a potažmo i jejich kamarádům zajistit na zahradě opravdové vyžití, pak se nechte inspirovat samotnou zahradou. Pokud na ní máte stromy, můžete například využít větve a vytvořit třeba jen nějaký bunkr z plachty a zapojit do tvorby i děti. Stromy jsou také ideální pro tvorbu houpaček, buďto klasických s dřevěnou sedačkou nebo třeba pro zavěšení houpací sítě (tu určitě využijete i vy sami).

Zahrada pro děti - samostatně stojící houpací síť
Pokud nemáte na zahradě stromy, na které byste síť zavěsili, poohlédněte se o samonosné houpací síti. Foto: houpanicko.cz

Do okrajových míst, kde je stín, se hodí také pískoviště, které tak nebude zabírat místo někde uprostřed zahrady. Pod stromy se dá udělat dětské posezení, například jen ze dřevěných špalíků. Ty se dají rovněž vsadit do země a děti po nich mohou skákat. Zahrada by totiž měla vybízet nejen k poklidnému hraní, ale také k fyzickým aktivitám, při nichž děti využijí svou někdy zdánlivě nevyčerpatelnou energii.

Nyní si představme konkrétní možnosti toho, jak zahradu dětem uzpůsobit.

Domky a úkryty

Které dítě by nemilovalo bunkry nebo domečky. Pokud si váš potomek v obýváku často staví příbytky z křesla a deky, pak je ten pravý čas dopřát mu pořádný rošťácký přístřešek na zahradě. Můžete koupit hotový domek ze dřeva či z plastu nebo zapojit vlastní fantazii a vyrobit nějaký domeček nebo úkryt sami.

Nejoblíbenější jsou domky ze dřeva. Lze je pořídit samostatně nebo jako celý prolézačkový set. Anebo si je vyrobit podle svých představ! Dřevo je přírodní materiál, a tak nebude na zahradě působit rušivě, navíc to pro děti bude jako opravdová chatička, kde mohou i přespat.

Oblíbené jsou jak samostatně stojící domky, tak domky na stromě. Ty se však obvykle sehnat nedají a je tak třeba šikovných rukou.

Někdy jsou domky součástí celého dětského hřiště, kde je k dispozici například i lezecká stěna, klouzačka nebo další prolézačky.

Zahrada pro děti - vyvýšený zahradní domek pro děti

Zahrada pro děti - zahradní domek pro děti

Zahradní domečky jsou pro děti jejich královstvím - můžou si v nich hrát třeba na obchod. Jiné zahradní domky jsou doslova multifunkční a jejich součástí je také  Foto: Hornbach

Prolézačky

Prolézačky by rozhodně neměly chybět. Jak už bylo řečeno, lze pořídit kompletní dětské hřiště, které nabízí hned několik prolézaček. Menší dětské hřiště se dá sehnat bez problému i do 10 tisíc Kč.

Zahrada pro děti - multifunkční prolézačka se skluzavkou, houpačkami i krytým pískovištěm

Zahrada pro děti - multifunkční prolézačka se skluzavkou, sítí na lezení a krytým pískovištěm
Prolézačky udělají radost menším i větším dětem. Foto: Swingsetmall

Oblíbené jsou lezecké stěny, provazové prolézačky nebo třeba klasické hrazdy, které známe ze školních hřišť. Například lanové prolézačky a šplhací sítě byste mohli vyrobit dětem klidně i sami.

Stačí sehnat kvalitní lezecká lana, vytvořit například dřevěnou kostru pro ukotvení nebo využít stromy na zahradě a pak už jen uvazovat a motat. Pokud si nevíte rady, na internetu určitě najdete spoustu DIY návodů, jak na to.

I taková jednoduchá síť udělá radost. 

Trampolíny

Trampolínu milují snad všechny děti. A bezesporu i jejich rodiče. Někdy je dokonce těžké říci, pro koho vlastně byla trampolína původně určena. I proto je lepší vybírat větší varianty s vyšší nosností, abyste si mohli skákání užít společně s dětmi.

V tomto případě je však velice důležité dbát na bezpečnostní opatření. Správná trampolína by měla mít bezpečnostní síť, měla by být ukotvitelná do země, aby se například nepřevrátila a měla by mít kvalitní pružiny a plátno natažené až co nejvíce k okrajům, aby nevznikly mezery, v nichž by mohlo dítě uvíznout.

Kvalitní menší trampolínu pro děti i dospělé lze pořídit v ceně zhruba kolem 5 tisíc Kč, u větších trampolín se cena pohybuje od 8 do 10 tisíc korun.

Zahrada pro děti - trampolína Zahrada pro děti - trampolína

Minitrampolína pro nejmenší děti, která zroveň může sloužit jako malý bazének na vodu nebo kuličky. Foto: Marimex

Zahrada pro děti - trampolína
Menší trampolíny jsou určeny pouze pro jedno dítě...

Zahrada pro děti - trampolína
...za to na větších trampolínách může skákat více dětí najednou i dospělí. Foto: Biltema

Houpačky

Houpačky jsou klasikou, která na zahradu bezesporu patří. Už jsme zde zmínili, že jednou ze základních variant je klasická závěsná houpačka na strom, kterou můžete jak koupit, tak vyrobit sami.

Záleží na věku dítěte, pro nějž je houpačka určena. Klasické houpačky jsou bez jištění a malé dítě by z nich mohlo vypadnout. Pro menší potomky jsou pro to lepší závěsné houpačky s bezpečnostním opatřením.

Zahrada pro děti - houpačky
Pro nejmenší děti je ideální houpačka s oporou zad a bezpečnostními popruhy.

Zahrada pro děti - houpačky
Oblíbená kruhová houpačka se sítí. Foto: Woodsteel.cz

 

Pokud máte hned dvě malé děti, můžete jim pořídit nějaký typ houpačky se dvěma místy, aby se mezi sebou nehádaly, kdo zrovna bude na řadě.

Oblíbené jsou také typy houpaček, které určitě znáte ze svého dětství i díky „drncákům“. Jedná se o dvoumístné pákové houpačky, kdy děti sedí naproti sobě a houpají se na střídačku.

Takovou houpačku můžete vyrobit i sami. Stačí kvalitní široké a dlouhé prkno, madla na držení a například stará pneumatika jako podpěra doprostřed. Pákové houpačky ale samozřejmě najdete i v obchodech.

Venkovní hry

Nezapomeňme ani na venkovní hry. Co třeba kroketové hřiště, kuželky, domácí minigolf nebo třeba velká šachovnice na šachy, dámu nebo třeba piškvorky? Fantazii se meze nekladou rodinné soupeření na čerstvém vzduchu je skvělým způsobem, jak trávit s dětmi odpoledne.

A někdy postačí i maličkosti, třeba kousek asfaltu a křída. Skákání panáka totiž není o nic méně zábavné než jiné hry se složitějším vybavením.

Zahrada pro děti - minigolf
Přenosný minigolf na zahradu. Foto: Zahradni-sachy,cz

Co se týče dalšího zahradního vyžití, v létě určitě nezapomínejte na bazén nebo třeba zahradní stan pro hraní her ve stínu. Bez pískoviště se nejspíš také neobejdete, protože to děti jednoduše milují.

Do plánování zahrady určitě děti zapojte, abyste co nejlépe vystihli jejich přání.

Autor: Eliška Střelková