Plastové nádrže na vodu jsou lepší volbou jak z estetického, tak praktického hlediska. Ideální variantou je mít nádobu na vodu zabudovanou pod zemí nebo ji alespoň umístit do chladného sklepa. Voda zde není vystavená vnějším vlivům a slunečnímu záření. Naopak v chladu a tmě dešťovka vydrží čerstvá až tři týdny. Z čeho se taková plastová nádrž na vodu skládá a čemu je potřeba při jejím výběru věnovat pozornost?

Naše jímky - sestava na dešťovou vodu
Photo by Jong Marshes on Unsplash

1. Nádrž na vodu

Zásadní je výběr kvalitního materiálu. Podzemní nádrže se vyrábějí z betonu, sklolaminátu nebo plastu. Právě plast je z hlediska obsluhy i instalace nádrže nejpraktičtější. Plastové nádrže na vodu z odolného polypropylenu jsou typické dlouhou životností a nepropustností. Objem nádrže pak vybírejte podle využití dešťovky, plochy střechy a také podle průměrného ročního úhrnu srážek v oblasti, kde žijete. Vždy je lepší velikost naddimenzovat. Pomůže vám to přečkat i období sucha, která v létě trvají i tři týdny.

2. Filtry

Filtrů, které vodu zbaví hrubých nečistot, existuje celá řada. Nainstalovat je lze buď přímo do nádrže, nebo do terénu. Například sběrný filtr umístěný před nádrž má tu výhodu, že eliminuje zanesení a poškození čerpadla a déle tak udrží vodu v nádrži čerstvou. Údržba filtrů je pak snadná. Filtrační koš jednoduše vyjmete a zbavíte ho nahromaděných nečistot.

3. Čerpadlo

Pro čerpání dešťové vody vybírejte automatická ponorná čerpadla, která vodu vytlačují nad sebe. V nádrži jsou částečně nebo úplně ponořená. Proto je důležité vybrat kvalitní výrobek, který je odolný vůči korozi. Do nádrže je také vhodné pořídit plovákový spínač, který čerpadlo chrání před chodem na sucho.

Nejvýhodnější je pořídit si rovnou sestavu skládající se z nádrže na dešťovou vodu, zabudovaného čerpadla a filtrace. Odborníci ze společnosti Naše jímky vám takovou sestavu vyberou na míru.

- PR článek -