Sbohem bolestem zad

Mnozí z vás si jistě pamatují nezapomenutelnou roli zahrádkáře a věčného nenasyty Karla z filmu Slavnosti sněženek. Jeho způsob práce na zahradě v poloze vleže možná kdekoho inspiroval. Přeci jen ohýbat se při plení, kypření půdy, sázení či sklízení není pro naše záda vždy to pravé ořechové. I to se však dá řešit. Vyvýšené záhony, květináče a truhlíky jsou pro lidi trpící bolestmi zad skvělou alternativou k běžným záhonkům.
Existuje mnoho variant těchto truhlíků a květináčů, od lehce vyvýšených záhonů, po truhlíky na nožičkách ve výši do pasu. Některé varianty lze zakoupit v obchodě, jiné zase vyrobit svépomocí doma.

Vyvýšené záhony
Příprava vyvýšených záhonů. Foto: https://cabinorganic.com

Neúrodná půda ani škůdci už nebudou problém

Prvním typem jsou lehce vyvýšené záhony, které sahají jen několik centimetrů nad zem a jsou vytvořeny pomocí obrub z různých materiálů.

Asi nejvyužívanějším materiálem je v tomto případě dřevo, tedy přírodní materiál, který do zahrady vizuálně skvěle zapadne. Výhodou těchto záhonů je to, že je můžete vytvořit kdekoliv, základem je drenáž ve spodní části záhonu a kvalitní zemina. Rostlinám obvykle postačí zemina o hloubce 45 centimetrů. Obruby lze udělat nejen ze dřeva, ale například také z cihel a dalších materiálů. Pokud práci s těmito záhony plánujete i do budoucna, cihlové obklady určitě nebudou na škodu, jejich životnost je samozřejmě vyšší než u dřeva.

Vyvýšené záhony
Dřevěné obruby vypadají přirozeně. Foto: http://neohoms.com

Mezi další plusy vyvýšených záhonů patří také to, že pokud máte pevný podklad, můžete tak omezit přístup hlodavcům, slimákům a dalším zahradním škůdcům, pro které bude překonání obrub složitější. Využijí je i zahrádkáři, kteří mají problémy s neplodnou půdou. Do vyvýšeného záhonu můžete vložit takový substrát, který bude vašim rostlinám nejlépe vyhovovat.

Co pěstovat?

Pěstovat zde můžete, co vás napadne. Například okurky, dýně, melouny, ale také rajčata, salát a další kuchyňskou zeleninu. Tyto záhony jsou vhodné i pro pěstování bylinek a v případě květin se fantazii meze nekladou.

Pokud jsou vyvýšené záhony kvalitně vytvořeny, půda lépe dýchá, dobře pracuje s vláhou a nemusí se pravidelně kypřit, jako běžné záhony. Substrát lze přizpůsobit konkrétní plodině, vyplatí se i správné vrstvení kompostu do podloží záhonu.

Vyvýšené záhony
Oblíbené jsou i kaskádovité variace vyvýšených záhonů. Foto: www.gardenshedadviser.co.uk

Vyvýšené květináče jako efektivní doplněk na zahradu i na balkon

Truhlíky a květináče ve výšce do pasu jsou velice pohodlnou variantou, jak pěstovat oblíbené rostliny a plodiny. Tyto květináče vybírejte s ohledem na to, co chcete pěstovat, jde zde především o potřebnou hloubku pro jednotlivé druhy rostlinek.

Abychom stále nemluvili jen o praktických výhodách, vyvýšené květináče jsou také skvělým okrasným doplňkem. Pokud nevlastníte velkou zahradu, můžete si je postavit na verandu či na balkon nebo s nimi ozdobit okolí zahradního altánu, táboráku, či zahradního krbu. Tyto květináče vypadají výborně v dřevěném či ratanovém obložení, dřevo bývá přizpůsobeno venkovním podmínkám, takže se nemusíte bát nechat květináče venku na dešti nebo v zimě.

Vyvýšené záhony
Vyvýšené květináče v dřevěné variantě. Foto: Hornbach

Vyvýšené květináče a truhlíky lze sladit i s ostatním zahradním nábytkem, čímž vytvoříte originální jednolitou oázu odpočinku, či originální posezení s rodinou a přáteli. A co zde pěstovat? Pokud chcete docílit vizuálního zážitku, určitě sáhněte po oblíbených květinách, jako jsou například petunie, převislé surfinie, pelargonie a další okrasné květiny.

Vyvýšené záhony
Ve vyvýšených květináčích se dá pěstovat i zelenina. Foto: Hornbach

Květináče jsou velice vhodné i pro pěstování bylinek, je zde sníženo riziko růstu plevele, takže můžete o bylinky pohodlně a bez starosti pečovat. Pěstovat se v nich dají i různé druhy zeleniny, například cherri rajčata, papričky a další plodiny, které nevyžadují příliš prostoru.
Vyvýšené květináče lze pořídit v tradičních hoby marketech, jako jsou například Hornbach, Obi a další.

Autor: Eliška Střelková