Uklidit jej ze zahrady musíte ať tak, či tak. Tytam jsou ale doby, kdy jste museli pracně vyhrabávat listí z trávníků, kopit jej a vozit na kompost. Dnes už máte k dispozici celou řadu pomocníků, kteří tuto nevděčnou a nepříjemnou práci udělají za vás a ba co víc, podle odborníků podstatně šetrněji, než vy.

Před tím, než se vydáte do obchodu, byste však měli vědět, že existují nejen vysavače listí, ale také fukary. Ty listí nafoukají přesně tam, kam jej nasměrujete, ale nedokážou jej vysát. Oceníte je ale na těžko dostupných místech, třeba na skalkách nebo v koutech zahrady, kam se špatně dostanete třeba kvůli stromům nebo keřům. Odtud snadno listí vyfoukáte na místo, kde jej pak naložíte a odvezete nebo pohodlně vysajete vysavačem na listí. Využijete jej i v zimě na jemný poprašek sněhu. Pořídíte je v ceně od jednoho tisíce korun. Většina z nich lze přestavit na vysavače listí. Například motorový foukač listí od společnosti Husqvarna 125 BVx, který v sobě kombinuje vysoký výkon při foukání s pohodlným ovládáním stroje. Jednoduše lze přestavět i na vysavač listí nebo nečistot s mulčovací funkcí 16:1.


Motorový foukač listí Husqvarna 125 BVx, 7 690 Kč

Motorový nebo elektrický vysavač?

Výběr záleží nejen na vašich požadavcích, ale také na podmínkách, které vaše zahrada skýtá. Na velkou zahradu s velkým množstvím listnatých stromů se budou spíše hodit vysavače motorové, které jsou vybaveny benzínovým motorem a většinou v sobě spojují funkci vysavače i foukače. Jsou podstatně větší a oceníte nezávislost na elektrickém proudu i volnost pohybu bez omezení přívodní šňůrou. Obsahují zpravidla dvě trubice, jednu s širším koncem na sání a druhou s užším koncem na foukání. Ty kvalitnější vysavače mají ve výbavě také drtiče drobných větviček, kořínků nebo šišek. Rozdrcené zbytky biologického odpadu se pak podstatně rychleji rozloží také na kompostu.  

Elektrické vysavače bývají menší než motorové, jsou proto vhodné na menší zahrady, kde není tolik listnatých stromů. Oceníte jejich lehkost, především pak ženy, neboť vysavače listí i foukače se nosí zavěšené popruhem přes rameno. Jsou oproti benzínovým levnější, ale jste u nich omezeni délkou přívodního kabelu a samozřejmostí je nutná vybavenost zahrady elektrickým proudem. Elektrické vysavače jsou určené pro vysávání a drcení pouze suchého listí. Díky své menší velikosti nebývají vybaveny velkým drtičem, který by si poradil s většími kousky větví nebo šišek.


Motorový foukač a vysavač Partner GBV 345, 4 646 Kč

Vysavače disponují nejen popruhem pro snadné nošení, ale také sběrnými vaky o různých velikostech. Nejčastěji je pořídíte o objemu od třiceti do sedmdesáti litrů. Při nákupu dbejte na výběr opravdu kvalitní textilie, která je vzdušná. Vybírejte vždy vysavače s větším průměrem sací trubice, ideálně od patnácti centimetrů více a raději volte kulaté, u čtvercových dochází více k ucpávání, neboť listí má tendenci držet se v rozích. Pokud bude s vysavačem pracovat i žena, docela jistě oceníte praktická kolečka, která sníží váhu přístroje. Zajímejte se také o antivibrační systém, který by měl účinně snižovat nepříjemné vibrace v rukojeti. Vysavače můžete použít mimo jiné i na vysátí posečené trávy, nebo k odklizení drobných nečistot z cest.

Elektrické vysavače pořídíte již od 1 300 korun. Například vysavač od společnosti HOMELITE HBV 2500S se sacím výkonem 9 m3 za hodinu koupíte za 1 329 korun. Disonuje pětačtyřicetilitrovým vakem, mulčovací podíl je 10:1 můžete jej jednoduše přepnout na fukar, potěší vás také pojezdová kolečka pro snazší manipulaci. Samozřejmostí je velký otvor ve sběrném koši pro jeho snadné vyprázdnění i úchyt kabelu, který zabraňuje jeho poškození.

Společnost Black & Decker nabízí elektrický vysavač listí GW2610V se sacím výkonem 11 m3 za hodinu a umlčovacím podílem 10:1. Motor s příkonem 2600 W zaručuje výkonné vysávání a foukání, škrabka na mokré listí umožňuje sběr i nesušeného listí. Prostorný vak má kapacitu 35 litrů, můžete si jednoduše nastavit rychlost sání až na 290 km/hod. Jednoduše přestavíte z fukaru vysavač listí a naopak.


Motorový fukar ECHO PB-625, 11 630 Kč

Motorové vysavače pořídíte o něco dráž, než elektrické. Například vysavač BV325 Tornado od společnosti Partner je k dostání za zhruba čtyři a půl tisíce korun. Je vybaven vakem o objemu 45 l, jeho mulčovací podíl je 16:1, samozřejmostí je antivibrační systém i schopností vysát listí z plochy deseti metrů za jedinou vteřinu.

Do kategorie profesionálních motorových vysavačů se docela jistě může směle zařadit MTD 202, který má zabudovaný drtič. Pohodlnost práce zajišťuje vlastní pohon kol, a tak se vysavač přizpůsobí překážkám i v náročném terénu. Díky pohyblivým drtícím nožům z litiny a tuhým štípacím nožům má vysavač velice vysoký výkon. Výrobce jej nabízí v několika variantách, přičemž ta základní má koš s objemem 106 litrů. Nabízí také přídavné příslušenství v podobě 3,5 m dlouhé sací hadice. Pyšní se sacím výkonem 980m3/h. Má oproti předchozím vysavačům podstatně větší hmotnost, až 73 kg a pořídíte jej za zhruba třicet tři tisíc korun.

Bezpečnost při práci s vysavači

I při práci s vysavači listí je nutné dodržovat bezpečnostní pokyny. Měli byste při ní používat ochranné rukavice a brýle. Při vysávání může dojít k odletu drobných větviček nebo kamínků, které by vás mohli poranit. Nebezpečí hrozí také domácím zvířatům, velký proud vzduchu je může vtáhnout dovnitř přístroje. Měli byste proto dávat pozor, aby se v době, kdy vysáváte listí, nepohybovala poblíž. K zásadám bezpečnosti patří i správná péče o vaše pomocníky. Vždy byste měli důkladně vyčistit sací trubici, kterou lze jednoduše odpojit, vyčistěte i sběrný vak a vlhkým hadříkem zbavte nečistot také drtící nože. Nožům dopřejte čas od času řádné promazání olejem. Pokud o svůj vysavač listí budete dobře pečovat, vydrží vám ve službě řadu let.

Připravila: Petra Martišková

Foto: archiv firem