Na trhu existuje nepřeberné množství různých druhů malých či větších balkónových nebo zahradních slunečníků, které se liší podle použitého materiálu a konstrukce. Není nad to užít si chvilku odpočinku a relaxace ve stínu na čerstvém vzduchu.
Slunečníky nejsou pouze individuální záležitostí, setkáte se s nimi v restauračních zařízeních či hotelech, které je mají často vyrobené přímo na míru. To znamená, že hrubá potahová látka je potisknuta logy nebo reklamními texty konkrétního podniku či produktu. Tyto slunečníky patří mezi ty největší, jelikož se pod ně musí vejít více hostů nebo strávníků najednou.
Ať kupujete slunečník pro jakoukoliv příležitost, v prvé řadě se zaměřte na jeho velikost, která hraje zásadní roli ve výsledné rozmanitosti použití. Platí jednoduché pravidlo - čím větší průměr, tím lepší, což se samozřejmě odráží na ceně, která jde ruku v ruce s kvalitou produktu. Slunečníky s velkou stínící plochou vám budou sloužit mnohem lépe než ty menší. Jednak pod ně usadíte více osob, ale co je důležitější, při měnícím se úhlu slunečních paprsků je nebudete muset tak často přesouvat nebo nastavovat jejich sklon.
Přečtěte si také článek na téma Netradiční zastínění terasy a balkónu aneb ve stínu stylově
Podstavce a ukotvení slunečníku
Při výběru slunečníku je nutné dbát na kvalitní ukotvení. Základna, tedy podstavec, musí být stabilní, protože jen tak si můžete být jistí, že bude slunečník držet ve správné svislé poloze i za horších povětrnostních podmínek. Čím větší je slunečník, tím stabilnější podstavec musí mít. Levnější slunečníky se v obchodech prodávají bez této základny, takže si ji musíte dokoupit zvlášť. Dražší verze již nabízí celistvé řešení i s podstavcem v jednotném designu.
Každý slunečník má stanoveno minimální doporučené zatížení, což znamená, že pokud budete mít základnu o této hmotnosti, nemusíte si dělat starosti se silnějším poryvem větru. Jestliže si nejste jistí, zda bude zatížení dostačující, obecně se doporučuje zatížit aspoň jeden a půl násobkem doporučené zátěže. Především u velkých druhů slunečníků s průměrem převyšujícím tři metry byste se měli ohledně zatížení poradit s odborníkem. Tím to však nekončí, stanovené hmotnostní zatížení nemusí být zdaleka dostatečné z hlediska stability. Záleží totiž také na rozměrech základny, která by neměla být příliš malá, aby se veškerá zátěž nekoncentrovala pouze na omezeně malé ploše. Dalším pravidlem je, aby měl stojan nožičky, tedy aby mezi ním a zemí byla vzduchová mezera pro správnou ventilaci vzduchu.
Ceny za stojany pro zahradní slunečníky se pohybují od jednoho tisíce korun. Podstavce pro zahradní slunečníky jsou většinou duté a plní se vodou, pískem, kamením nebo betonem, aby bylo dosaženo požadovaného zatížení. Existují rovněž podstavce z kovu, dřeva či lesklé broušené žuly, které vyjdou o něco dráž. Nejlevnější, avšak ne příliš atraktivní na pohled, jsou obyčejné betonové stojany.
Nákup podstavce můžete uskutečnit jak v kamenných hobby marketech, tak na internetu, kde je výběr ještě vetší. Nejlevnější varianty slunečníkových podstavců najdete také v sezónní nabídce větších hypermarketů. Duté plastové podstavce napouštěné vodou můžete pořídit za několik set korun.
Je zde také jiný jednoduchý a funkční způsob, jak rychle a levně ukotvit slunečník bez podstavce. Pokud nepotřebujete tento doplněk přenášet z místa na místo a můžete si dovolit vykopat ukotvení přímo v zemi, jako fixní základna vám dobře poslouží přibližně půl metru hluboký otvor, do něhož zasunete trubku s průměrem zhruba o 3 milimetry větším, než jaký je průměr tyče slunečníku.
Ukotvení slunečníku na zeď může být vhodným řešením do menšího dvora, slunečník WANDSCHIRM, výrobce ZANGENBERG
Materiál potahu slunečníku
Co se týče materiálu, tento kus venkovních doplňků se nejčastěji vyrábí z polyesteru. Mezi jeho hlavní přednosti patří nízká hmotnost, malá tloušťka a rychlé schnutí. Potahy obrovských slunečníků musí vydržet větší nápor větru, proto se vyrábějí z hrubšího bavlněného plátna, které může být volitelně naimpregnováno proti vodě. Samozřejmostí je stálobarevnost, odolnost proti plísni, speciální povrchová úprava proti špíně a ochrana před UV zářením. Potah slunečníku může být volitelně doplněn svislým volánem. S tímto jednoduchým estetickým řešení můžete lehce zakrýt ještě o malinko větší plochu.
Dále je na řadě barevnost, pro slunečníky určené na zahradu se hodí nejlépe přírodní ne příliš křiklavé barvy. Například jednobarevný slunečník v barvě písku s černou plastovou nebo kovovou konstrukcí se hodí takřka do jakéhokoliv exteriéru. Volte tlumené hnědé odstíny a neuděláte špatně. Nicméně nabídka je pestrá, takže si vybere každý.
Slunečník se žáruvzdorným potahem Grillmeister Doppler
Konstrukce slunečníků
Konstrukce zahradních slunečníků není jednotná. Podle zvoleného materiálu se setkáme se slunečníky, jejichž konstrukce otevírání a zavírání je teleskopická, kladková, samojistná, kloubová nebo s boční nohou. Výjimečně se setkáme i s kombinacemi několika typů. Na trhu najdeme tři základní materiály - hliník, dřevo a kov. Konstrukčně je nejlepším materiálem kov nebo dřevo – zde konkrétně teak či dub.
Luxusní dřevěný slunečník Bangkok ZANGENBERG
Moderní dřevěný slunečník Palladio Telescopic SCOLARO
Slunečníky s hliníkovou konstrukcí patří mezi nejoblíbenější, protože disponují nízkou hmotností a vysokou odolností. Masivní konstrukce z hliníku mají kromě toho vysokou životnost a nebojí se ani větru o rychlosti 80 km/h. Dřevěné konstrukce slunečníků jsou nadčasové a hodí se k jakémukoliv druhu obydlí, dají se sehnat jak s boční, tak klasickou středovou nohou. Naproti tomu slunečníky s ocelovou konstrukcí se využívají především pro menší plochu zastínění. Jejich předností je rozkládací provedení, takže jsou skladné a lehce přenositelné.
Boční kovový slunečník Z Singlepole 350 cm ZANGENBERG
Druhy slunečníků
Kromě typických stojacích slunečníků se středovou tyčí na trhu najdete také méně obvyklé varianty. Velkou oblibu si u zákazníků budují slunečníky na pohyblivých kovových ramenech tzv. boční slunečníky, které bývají díky svému netradičnímu tvaru občas označovány jako lampové slunečníky. Jejich bezkonkurenční výhodou je to, že nemusíte mít vodící tyč slunečníku uprostřed, nýbrž na vnější straně potahu. To se hodí, když chcete pod slunečník umístit stůl nebo lehátko, ale nechcete, aby vám tyč překážela. Některé druhy umožňují na ramena připevnit dokonce dva stínící prvky najednou. Tyto slunečníky s boční nohou jsou větších rozměrů, takže vám zastíní klidně velký stůl až pro šest osob. Navíc jsou zpravidla polohovatelné, takže si jejich sklon můžete nastavit dle svých priorit nebo podle toho, jak zrovna svítí slunce. Jelikož se jedná o moderní výdobytek dnešní doby, konstrukce bočních slunečníků je velice kvalitní a jejich vzhled je také velice moderní.
Půlkruhový slunečník Happy Green vhodný na balkón nebo ke zdi
Zahradní slunečníky nemusí být pouze kruhové nebo čtvercové. Novinkou jsou půlkruhové slunečníky, jež logicky zaujímají poloviční prostor. Hodí se do menších lodžií nebo balkónů, kde nepotřebujeme zastínit velkou plochu. Jejich konstrukce je vymyšlena s důrazem na stabilitu, takže se nemusíte bát, že by nebyly bezpečné.
Slunečník se nemusí vždy skládat z podstavce, tyče a konstrukce s potahem. Minimalistická verze s bočním závěsem si vystačí jen s vrchní částí a to tak, že ji pomoci speciálního ramena můžete připevnit rovnou ke zdi. Navíc je různě polohovatelná, a když ji nepotřebujete, dá se jednoduše složit.
Praktickou novinkou jsou slunečníky s LED osvětlením - na baterie, se zapojením do elektrické zásuvky nebo ideálně se solární nabíječkou.
Slunečník se solárním LED osvětlením Brazílie
Na nákupu zahradního slunečníku rozhodně nešetřete, pečlivě vybírejte materiály a vždy si zkontrolujte kvalitu, neboť pár ušetřených korun ještě neznamená výhru. Určitě nechcete, aby vám tento kus zahradního nábytku přivodil úraz nebo jiné nepříjemnosti. Samotné otevírání slunečníku by vám také nemělo dělat sebemenší problém, zvolte si proto takové řešení, s nímž nebudete mít při manipulaci sebemenší problémy. Na výběr máte provedení slunečníků s lankem, kličkou či madlem.
Jestliže nemůžete sehnat ten správný slunečník právě pro vás, nebo máte speciální požadavky na jeho rozměr, barevnost či konstrukci, není nic jednoduššího, než se poohlédnout po zakázkové výrobě zahradních nebo balkónových slunečníků. Firmy vám rády vyjdou vstříc a navíc se budete moci schovat před slunečními paprsky pod svůj vlastní originální slunečník.
Autor: Olga Kolková
Foto: archiv firem