Jeho nespornou výhodou je nejen příznivá cena, ale také v případě přenosného modelu i variabilita. Oceníte možnost rychlení růstu rostlin či prodloužení období sklizně oblíbené zeleniny, některé druhy rostlin mohou v pařeništi dokonce i přezimovat. Půda v pařeništi se dá jednoduše vyměňovat podle potřeby a není tudíž důležité její složení ani její kvalita. Nevýhodou je poněkud složitější a pracnější manipulace s okny i s celkovým obhospodařováním rostlin v něm. Na rozdíl od skleníku, kde je možné pracovat i za deště, je práce v něm počasím omezená.

Vhodné materiály

Pařeniště můžete vybudovat úplně jednoduše jen pouhým navrstvením hlíny a vytvořením jakéhosi malého valu překrytého folií. Nejčastěji ale na našich zahradách najdete pařeniště vyrobené ze dřeva s přikrytím za pomoci starých nepotřebných oken. Dřevěná pařeniště je vhodné vyrobit ze silnějších prken, aby se zabránilo pronikání škůdců dovnitř pařeniště. Aby dřevo déle vydrželo, je potřeba jej naimpregnovat vhodnými netoxickými nátěry. Tento problém nebudete muset řešit, použijete-li plast nebo jiný materiál odolný vůči přírodním vlivům.   K vidění jsou i pařeniště z eternitových desek, cihel či betonových prefabrikátů, která jsou sice poněkud pracnější, ale mají dlouhou životnost nebo z ocelových konstrukcí. Pařeniště se dělají buď jednoduchá, nebo dvojitá, vždy s jednou stranou zastřešení zešikmenou. Měla by to být strana směřující k jihu. Pařeniště rozlišujeme na studená a teplá. Základní rozdíl mezi nimi je v zapuštění dřeva nebo materiálu, z něhož je pařeniště vyrobeno do země. U studených pařenišť se nezapouští, pouze se pokládá na zem a v rozích se zajistí proti pohybu, teplá se zapouští do země minimálně půl metru.  

Existují i přenosná pařeniště, která jsou vhodná ke krátkodobému použití, kdy potřebujete zakrýt před nepříznivým počasím některé choulostivé rostliny, popřípadě chcete jejich růst urychlit, eventuelně si přejete oddálit co nejvíce podzimní sklizeň.

Místo pro pařeniště by mělo být na světlém stanovišti, kam svítí po většinu dne slunce a není zastíněné stromy nebo keři. Návětrnou stranu je vhodné chránit před větrem. Mělo by být také dobře přístupné nejen pro vás samotné, ale také pro techniku, kterou budete potřebovat, ať už to bude kolečko a nářadí nebo přístup s vozem kvůli výměně hlíny nebo odvozu sklizně.  

Větrání, vyhřívání a další nezbytnosti

Pařeniště využíváme především k urychlení sadby, která potřebuje dostatečný přísun světla a hlavně tepla. Díky skleněnému zakrytí dochází k rychlejšímu zahřívání nejen celého prostoru, ale také půdy, díky čemuž mají rostliny vhodné podmínky k růstu i v době, kdy venku ještě panuje chladnější počasí. K zahřívání ovšem dochází pouze během dne, v noci, zvláště studená pařeniště rychle vychladnou. Pokud chcete teplotu v pařeništi udržet, je nutné využívat pařeniště teplá zakládaná a dobře utěsnit veškeré škvíry a otvory, kterými by mohlo teplo unikat. Uplatňuje se i vnitřní zateplení za pomoci polystyrenových desek. Skleněné zavírání lze na noc chránit rohoží z rákosu, polystyrenu nebo netkané textilie. V pařeništi se také hojně využívá takzvaného biologického tepla. To vzniká při rozkladu organických látek, ideální je k tomu použití koňského hnoje. Vytápět samozřejmě můžete i topnými kabely, které lze jednoduše nainstalovat na teploměrový spínač. Kamínka na tuhá paliva jsou také často používána, nicméně měli byste je mít vždy a neustále pod kontrolou, hodí se proto spíše na zahradu k domu.

Pařeniště je nutné pravidelně větrat, k tomu postačí otevřít jen několik oken, všechna se otevírají pouze za horkých letních dní. Běžně se podpírají jednoduše kolíky, ale samozřejmě že lze udělat i automatické otevírání oken na základě spínače s teploměrem. Ze začátku jara je každý sluneční paprsek, který se dostane k rostlinám srdečně vítán, s prodlužujícími se dny a přibývajícím slunečním zářením je nutné okna pařeniště začít alespoň v poledních hodinách přikrývat, zastiňovat. Nezapomínejte, že rostliny v pařeništi potřebují také dostatečnou zálivku.

Využití

Pařeniště se nejčastěji používá k rychlení rostlin v jarních měsících, v chladnějších oblastech jej využijete i k pěstování salátových okurek, paprik nebo nakládaček. Po sklizni zeleniny se hodí k množení rostlin za pomoci řízkování. Oblíbená jsou i k předpěstovávání dvouletých rostlin. Využití se pro ně na zahradě docela jistě najde.

Připravila: Petra Martišková

Foto: archiv firmy Limes