Důkladná příprava podkladu není přepych

Podle toho jestli budete provádět pokládku sami nebo si objednáte kompletní dodávku travního koberce od firmy, nevyhnete se základní úpravě plochy. Na pečlivé přípravě půdy totiž záleží kvalita travního koberce. Prvním předpokladem je pořádné vyčištění plochy od úlomků stavebního materiálu, zbytků malty i betonu, drátů, kamenů a plastových obalů. Nespoléhejte na zahrnutí stavebního odpadu do spodních vrstev půdy, ta pak sedá a vytváří nerovnoměrný povrch, což se na trávníkovém koberci brzy projeví. Objeví se holá, odumřelá místa, která je pak potřeba nahradit novou „záplatou“. Dalším nepřítelem trávníku je plevel. Odstraňuje se buď mechanicky, nebo na větší ploše lze použít vhodný herbicid. Jakmile se plevele zbavíme, půdu nakypříme a přidáme granulované dlouhodobě působící hnojivo, které se zapraví 3 až 5 cm hluboko. Teprve potom půdu urovnáme do konečné podoby. Pro lepší ujmutí trávníkového koberce se doporučuje povrch rovnoměrně pokrýt cca 2 až 3 cm vrstvou speciálního písčitého trávníkového substrátu. Připravený povrch je potřeba mírně přitlačit lehkým válcem, nebo deskou a dorovnat vzniklé nerovnosti.

Pokládka trávníku má svá pravidla

S pokládkou trávníku nespěchejte, počkejte jeden či dva dny než se terén „usadí“. Pásy se začínají pokládat souběžně s nejdelší stranou pozemku. Přikládají se těsně vedle sebe, aby nevznikla mezera. Konce jednotlivých pásů se skládají střídavě jako při stavbě cihlové zdi. Při pokládce na trávník nevstupujte a je-li to nezbytné, položte přes něj široké prkno. Nakonec položený koberec uválcujte šikmo na směr položených drnů. Okamžitě po položení trávník důkladně zalijte a zálivku po dobu dvou týdnů opakujte v menších dávkách jednou až třikrát podle počasí. Během této doby trávník prokoření a může se začít běžně používat.

  • Trávníkové pásy musí být položeny nejpozději během jednoho dne. Pokud práci časově nestihnete, rozviňte koberce na stinném místě a zalijte je.
  • Před pokládkou koberce půdu provlhčete a mírně ji prohrábněte, aby se drn lépe spojil s podložím
  • Na svahu se pásy pokládají od úpatí k vrcholu, svisle nebo šikmo, nikdy ne vodorovně
  • Posunu koberce na svazích nebo okrajích zabráníte zajištěním drnů dřevěnými kolíky  

    Velká sláva, drahá tráva?

    Výhody trávníkových koberců jsou nesporné: odpadnou starosti s výběrem vhodné travní směsi, ušetříte téměř rok času, který byste strávili pěstováním, hnojením a zaléváním oseté plochy a stejně tak i ušetříte roční náklady na sečení. Elektřina nebo benzín do sekačky také nejsou zadarmo. Během dvou až tří týdnů je vám k dispozici svěže zelený hustý trávník. Jedinou nevýhodou zůstává snad jen cena, která je oproti klasicky setému trávníku téměř pětinásobná.

    Při pokládce travního koberce svépomocí vás jeho cena vyjde dvakrát až třikrát levněji než necháte-li si koberec položit profesionální firmou. (Myslím tím cenu vlastního koberce). Například Agro CS nabízí metr čtvereční travního koberce za 121 korun, zatímco při zakázkové pokládce se cena pohybuje podle rozlohy. Nad 500 metrů čtverečních zaplatíte za travní koberec 195 až 220 korun/m2. Máte-li však zahrádku jako dlaň, profi pokládka se pěkně prodraží - do 10 metrů čtverečních cena za travní koberec stoupne až na 390 korun. V ceně pokládky je už zakalkulována práce, hnojivo a travní koberec, ale k tomu ještě připočítejte náklady na dopravu, dodání zeminy, substrátů, písku, škváry a odvoz a uložení odpadu. Je pravda, že budete-li si trávník dělat sami, můžete jej zakládat postupně po částech a pak se dá i větší plocha finančně lépe zvládnout. Na druhou stranu – připlatit si za pěkný trávník, který máte hned a bez starostí - nejsou vyhozené peníze.

    Autor: Irena Forejtová
     
    Foto: archiv firem Zahradní architektura Marciánová, Zahrady MK3