Pokud se tedy chcete vyhnout katastrofickému scénáři a mít na zahradě více, než jen torzo trávníku, připomeňte si několik zásadních kroků v péči o trávník během léta.

Bohatá zálivka

Každý má ve vedrech větší žízeň a větší spotřebu vody, nejde jen o lidi a zvířata, ale stejně jsou na tom i rostliny. Během léta tak trávník klidně méně často, ale zato vydatně zalévejte. Při vyšších teplotách potřebují kořínky trávníku brát vláhu z hloubky až 20 centimetrů. Z povrchové vrstvy půdy se voda totiž poměrně rychle vypařuje, pouze ve větších hloubkách zůstávají zásoby. Při zalévání je tak důležité, aby se voda dostala do patřičné hloubky. Je tedy mnohem lepší občasná, ale vydatná zálivka, než častá a povrchová. Voda se při slabém zalití během chvíle odpaří z povrchové vrstvy a trávník tak zůstane v podstatě bez vláhy. Také je doporučováno, nezalévat trávník v době, kdy jsou vedra největší, tedy okolo poledne. Ideální je ráno, kdy má voda dostatek času se do půdy vsáknout.


Foto: Inmagine.com

Pravidelné sekání

V letních měsících je dobré sekačku nastavit na vyšší sečení, než obvykle. Stébla by měla zůstávat o trochu delší, než je tomu v období mimo léto. Listy by měly mít po posekání délku minimálně 3 až 4 centimetry. Tráva tak bude mít umožněn pohodlný průběh fotosyntézy a pažit se bude udržovat hustý a svěže zelený. Nebojte se nechat trávník klidně ještě o něco delší, trávě to nijak neuškodí, ba naopak. Na delších stéblech se udrží více vláhy. Trávník je vzhledem k udržování potřebné výšky potřeba sekat častěji, než v jiných ročních obdobích.


Vřetenová sekačka Gardena

Bojujte s žárem

Trávník nikdy nesekejte během poledne, kdy jsou teploty na slunci mnohdy až nesnesitelné. Polední žár čerstvě posekané trávě nesvědčí, mnohem lepší je s prací počkat na večer, kdy je už o něco chladněji. V případě opravdu tropického dne, kdy se teploty šplhají ve stínu přes třicítku, je dobré trávník zchladit sprškou.

Mulčováním k úspěchu

V letním období je dobré využít také mulčování, které je velmi účinné. Posekanou, několikrát přeseknutou a rozdrcenou trávu rozhrňte po celé ploše trávníku a nechejte ji tak. Posekaná tráva se zanedlouho rozloží přímo u kořínků stébel. Trávník se takto přirozeně přihnojuje a není potřeba jej už dohnojovat průmyslovými hnojivy. Také je tím zamezeno nadměrnému vysychání.


Mulčovací sekačka vám při mulčování usnandní práci, Foto: Honda

Pokud se budete držet těchto pár jednoduchých zásad, bude pro vás letní údržba trávníku jednoduchá a spíše než prací pro vás bude zábavou.

- jap -