Ovšem to není tak jednoduché, jak by se snad mohlo zdát. Rozhodně vám k tomu nebude stačit proutkař, který se pokusí vyhledat vodu. K tomu budete potřebovat předně odborníka, který dokáže připravit odborný projekt studny a hydrogeologa, který provede průzkum na celém vašem pozemku. Hydrogeolog také určí, jaký způsob hloubení studny je právě pro tu vaší nejvhodnější. Ideální je tento průzkum provést ještě před stavbou domu nebo chalupy, leckdy to však není možné a tak se může stát, že na vodu narazíte přímo pod vaším obývacím pokojem. Ani to není neřešitelný problém, nicméně budete muset počítat s mnohem větší investicí a pracností. Vždy však přenechejte práci odborníkům. Neodborně provedený výkop a zřízení studny totiž může být v lepším případě marná práce, v horším případě zničí práci spoustě lidí, neboť může poškodit studny v okolí.

Studny a legislativa

Jakmile budete mít v ruce projekt, vystavený na základě kontrolního vrtu, můžete se vydat na příslušný stavební odbor, kde podáte žádost o stavební povolení a o povolení odběru podzemní vody. Stavební povolení musí mít každá studna, takže pokud jste již vlastníkem studny a nemáte na to příslušné papíry, je nejvyšší čas zažádat si o dodatečné stavební povolení na odboru životního prostředí příslušného obecního úřadu. Povolení budete potřebovat také na všechny úpravy, které budete i se stávající studnou provádět. Minimálně je vhodné se před případným prohlubováním nebo rekonstrukcí studny zeptat na úřadě, zda povolení potřebujete, či vám bude stačit jen ohlášení.

Od 1. ledna 2008 vešel v platnost také nový zákon o odběru podzemní vody, který říká, že každý, kdo využívá studnu k odběru podzemní vody a studna byla zřízena po 1. lednu 1955 musí mít platné povolení vodoprávního úřadu. Za všechna povolení a projekty budete muset samozřejmě také zaplatit. Za stavební povolení zaplatíte 300 korun, za projekt podle firmy od zhruba 2000 tisíc korun výše, hydrogeologický posudek se může vyšplhat až na pět tisíc korun. Pokud byste snad chtěli zákon obejít, pak počítejte s tím, že vám mohou úřady udělit pokutu ve výši padesáti tisíc korun za nepovolenou stavbu a dalších padesát tisíc korun za nepovolený odběr podzemní vody. Legalizace se tedy v každém případě vyplatí.

Vrtat nebo kopat?

Studny můžeme rozdělit podle způsobu provedení na studny šachtové, to jsou klasické, dobře známé studny nebo studny trubní, které jsou prováděny vrty. Studny, které se kopou bývají vyhloubené zpravidla v metrovém průměru, a pokud nechcete bojovat s vysycháním v horkých letních měsících, je potřeba je vyhloubit dostatečně hluboké . Stěny jsou z betonových skruží a jejich nespornou výhodou je snadná a rychlá údržba. Velmi jednoduše se dají čistit a jsou proto vhodné k rodinným domkům nebo k chatám a chalupám, kde pravidelně přebýváte. Naopak na místa, kde jste jen občas a vodu pravidelně neodebíráte se hodí umístit spíše studnu zhotovenou vrtem, neboť z klasické kopané byste nemohli vodu pravidelně odebírat a ta by ztrácela na kvalitě. U vrtané studny lze oddělit část jímací od mělké spodní vody a tím tento problém odpadá. Vrtají se o průměru kolem patnácti centimetrů a vykládají se silnostěnnými umělohmotnými rourami. Z vnější strany se aplikuje buď obsyp nebo tlakové těsnění, které zajistí nepropustnost vrtu. Tyto studny však musí být hlubší, obecně lze říci, že čím jsou studny užší, tím více se musí přidávat na hloubce. Vždy dobře vybírejte firmu, která vám vrt provede. Některé firmy nabízejí sice levné vrty, ale v konečném součtu nakonec zjistíte, že vás vyjde mnohem dráž, zvláště je-li vrt udělaný nekvalitně a musí se opravovat.

Čištění a údržba

Studny se samozřejmě musí v pravidelných intervalech čistit, neboť se zanášejí drobnými kamínky a nečistotami, mohou být infikovány prosakující odpadní jímkou nebo blízkou kanalizací. Pokud je studna nekvalitně zhotovena, nebo má špatně zajištěnou svrchní část proti vniku větví, listí nebo drobných živočichů, může dojít ke kontaminaci a vaše kdysi kvalitní voda vezme rychle za své. Na trhu je celá řada firem, které se na čištění studen specializují. Ceny se odvíjejí od hloubky studny, do hloubky pěti metrů zaplatíte od zhruba 2500 korun, do deseti metrů od 3500 korun a do dvanácti metrů od 4500 korun. Odborníci vám před samotným čištěním nejprve prohlédnou technický stav studny, pak nechají udělat rozbor vody, aby zjistili, v jakém je voda stavu, podle toho zvolí další postup čištění nebo případné rekonstrukce. Kromě stupně znečištění, zjišťují také, zda ve studni nejsou plyny, mechanicky očišťují usazeniny ze stěn i nánosy nečistot ze dna, čistí filtrační i čerpací zařízení. Po vyčištění a napuštění studny je nutné provést znovu rozbor kvality vody. Vyčistit studnu není rozhodně práce pro laiky. I profesionálové musí pracovat vždy ve dvou.

Do čištění studny byste se v žádném případě neměli pouštět sami. Snad jen pro rychlé čištění vody, která krátkodobě vykazuje známky špatné kvality lze jako prvotní krok použit některý z desinfekčních přípravků jako je Savo, Sagen, Chloramin nebo Chlornan sodný.

Umístění studny

Studnu musíte podle platných norem umístit v prostředí, které není znečištěno. Dva metry v okruhu studny nesmí být ohrožení znečištění, pokud studnu umisťujete dovnitř budovy, musí být zajištěna stálá čistota prostředí. Umístění studny je také závislé na okolních studnách. Není možné, aby nově zbudovaná studna omezila přísun vody do studen stávajících. Umisťují se do protisměru proudění podzemní vody. Nejmenší možná vzdálenost od možných zdrojů znečištění je dána platnými normami. Takže například od veřejné komunikace musí být vzdálena minimálně dvanáct metrů, od nejbližších septiků, žump nebo kanalizačních rozvodů minimálně pět metrů, od hnojišť a chlévů pak minimálně deset metrů.

Připravila: Petra Martišková

Foto: archiv firem Jiří Richter, Petrings, Mojestudna.cz