Kvetoucí truhlíky a nádoby stále zaléváme, přihnojujeme a odstraňujeme odkvetlé části. Tam, kde nepřežily balkónovky dovolenou, nezbývá než do truhlíku vysadit některou z vděčných trvalek. Třeba pestré astry, nízké chryzantémy nebo některý ze zakrslých jehličnanů.
Přečtěte si také, jak postupovat při přesazování a vysazování balkónovek
Balkónovky, které nepřežijí dovolenou, můžeme nahradit trvalkami, bylinkami nebo zakrslými jehličnany.
Prach a suchý vzduch pokojovým rostlinám nesvědčí. Ani kaktusy a sukulenty z nich nejsou příliš nadšeni, proto jim neuškodí osprchování vlažnou vodou, ale jedině přes den, aby stačily do večera oschnout. Za občasné rosení se odvděčí většina domácích květin, jen africké fialky a rostliny s ochmýřenými listy vodu na listech nesnáší, protože pak od srdéček zahnívají. A jestliže opadávají poupata ibišků, má to na svědomí opět nízká vlhkost vzduchu. Nejlépe pomůže každodenní rosení listů. Koncem měsíce se můžeme pustit do přesazování azalek. Opatrně rostlinu vyklepneme z květináče a zasadíme do nové zeminy, speciálně namíchané pro azalky (dá se koupit hotový substrát).
Prach a suchý vzduch nesvědčí ani kaktusům a sukulentům, proto jim neuškodí osprchování vlažnou vodou, ale jedině přes den, aby stačily do večera oschnout.
Z předpěstované zeleniny se v tuto dobu vysazuje především brokolice, pór a salát. Stále ještě sklízíme rajčata, hadovky, nakládačky, cukety a papriky. I cibule na uskladnění pomalu dozrává. Ta by se neměla sklízet později než když má asi dvě třetiny rostlin polehlou, ale ještě stále zelenou nať. Na uvolněná místa na záhonech přiséváme špenát, polníček a zimní salát a vysadíme kedlubny a štěrbák, které ještě na podzim sklidíme.
I v srpnu se radujeme z průběžně dozrávajících rajčat a sklízíme bohatou úrodu.
Ovoce pomalu dozrává pěkně jedno po druhém. Zrají broskve, sklízíme rané odrůdy jablek a koncem srpna i švestky a hrušky. Přetíženým stromům ulevíme probírkou plodů a nezapomeneme na podpěry, aby se větve nepolámaly. Pravidelně sbíráme spadané plody a co nejrychleji je odstraňujeme ze zahrady, aby nelákaly vosy a mravence.
Během srpna dáme do pořádku také záhony jahod. Trsy očistíme od starých listů, odstřihneme šlahouny, záhon okopeme a vyplejeme. Silné trsy oddělíme a máme-li připravený záhon pro nový jahodník, můžeme v polovině srpna začít s výsadbou.
V okrasné zahradě se v srpnu můžeme věnovat všemu, na co není jindy čas. Nové výsadbě, založení skalky, budování cestiček či stavbě krbu. Jinak můžeme přesazovat jehličnany s kořenovým balem, ale pamatujme na vydatné zalití a na přistínění nově vysazených dřevin. Dělíme a přesazujeme kosatce, bílé lilie a pivoňky. Aby nám na novém stanovišti tyto trvalky zdárně kvetly, musíme je zasadit do stejné hloubky, v jaké byly na původním místě. Řezem výhonů remontantních růží podpoříme kvetení. Slabé výhony seřezáváme na dvě až tři očka, silné na čtyři až šest oček. Růže zavlažujeme, okopáváme a odstraňujeme povadlé květy Rovněž zkontrolujeme, zda nejsou napadeny mšicemi, černou skvrnitostí, padlím nebo rzí. Na všechny tři choroby dobře účinkuje např. přípravek Baycor 25 WP.
Text: Irena Forejtová