Každé ráno vyběhnout s lopatou a metlou před dům a pustit se do díla jen proto, aby si to člověk odpoledne po návratu z práce zopakoval… Na menší ploše může být takové cvičení tělu prospěšné, ale u domů v horských oblastech, s rozlehlými pozemky, u firem, továren, institucí, na parkovištích a podobně, pokud nemáme k dispozici skupinu odsouzených k veřejně prospěšným pracím, se asi budeme poohlížet po nějaké mechanizaci.
Velmi často se používá radlice upevněná na malotraktor, multikáru apod., avšak toto řešení není zrovna ideální. Proč? Nezaručuje vždy kvalitní odklizení sněhu, je energeticky náročné a někdy dokonce téměř nerealizovatelné, hlavně u velkých dávek těžkého a namrzlého sněhu a při členitějším povrchu. Za takové situace pomůže sněžná, či chcete-li sněhová fréza, která umí sníh odklidit opravdu velmi kvalitně.
Pro občasné odklízení při nárazových a mimořádných událostech z menší plochy postačí malé modely, pro pravidelnou práci na plochách větších, zejména v podhorských oblastech, je pochopitelně vhodnější fréza větší a výkonnější. Při nákupu je tedy vhodné zvážit, jak velkou a členitou plochu a jak často budeme udržovat. Ty nejmenší a nejjednodušší ruční frézy jsou bez pojezdu, tlačí je tedy jejich obsluha. Větší modely bývají vybaveny kolovým nebo pásovým pojezdem s mechanickou nebo hydrostatickou převodovkou, největší typy s sebou uvezou i obsluhu. Ty jsou pochopitelně určeny k údržbě velkých ploch a pro ježdění po dvorku rodinného domu jsou poněkud naddimenzované, i když sousedy byste nepochybně ohromili… Existují také frézy bez pojezdu určené k montáži na traktor či jiné motorové vozidlo, ale to už je samostatná kapitola.
Většina uživatelů asi sáhne po modelech střední velikosti s pojezdem, u kterých se cena pohybuje v řádech několika desítek tisíc korun s tím, že nejlevnější a nejjednodušší modely lze pořídit i pod dvacet tisíc.
Frézy mohou být dle způsobu práce jednostupňové nebo dvoustupňové. Jednotlivé modely se dále liší výkonem motoru, šířkou záběru, způsobem ovládání, možnostmi regulace pojezdu i nastavení a naklápění mechanismu atd. Při srovnávání parametrů různých typů je užitečný i údaj o hodinovém výkonu. Myslet bychom měli také na velikost zařízení – v zimě jej musíme „parkovat“ na dobře přístupném, ale krytém a bezpečném místě, přičemž někde je nutné uskladnit jej i přes léto.
Vhodné je zjistit si při nákupu nějaké reference o daném typu i o jeho prodejci. Ten by vás měl dobře zaškolit a seznámit s ovládáním a všemi náležitostmi frézy, důležitá je i servisní podpora a dostupnost náhradních dílů. Dvoutýdenní čekání na součástku zrovna v době sněhové kalamity asi nikoho nepotěší. Avšak kvalitní a daným podmínkám odpovídající sněhová fréza se určitě stane vítaným a užitečným pomocníkem.
Autor: Michal Hamšík
Foto: archiv firem Honda, Yard-man