Poctivá příprava před výsevem

Nejprve se pusťte do úklidu skleníku. V zimě je krátký den a málo slunečního svitu. Proto umyjte okna, aby k rostlinám proudilo co nejvíc světla.

Záhony ve skleníku zbavte rostlinných zbytků z ukončené sezóny a zlehka zryjte.

Pokud ještě neproběhlo podzimní hnojení, vpravte do půdy vyzrálý kompost a organické hnojivo. Vrátíte tím půdě odčerpané živiny.

Jak zajistit funkční ohřev? Do půdy zapracujte vrstvu nevyzrálého kompostu a na něj nasypte zhruba 20 cm zeminy, aby vám nehotový kompost přemírou živin nespálil budoucí křehounké rostliny. Nevyzrálý a dosud pracující kompost umí zahřát sám sebe a teplo z rozkladu organické hmoty se uvolňuje do okolí až po dobu tří týdnů.

Zimní pěstování ve skleníku

Připravené záhony se zarytým kompostem nebo hnojivem zalijte odstátou vodou s probiotiky pro rostliny. Užitečné bakterie nově získané živiny naporcují na sousta, která jsou pro rostliny vstřebatelná i tím nejmenším kořínkem. Semínka a rostliny také ochrání před útoky patogenů.
 

Tip zahradnice: „Kompost při poklesu teplot rychle ztrácí svou aktivitu. Nastartovat ho můžete pomocí kompostovací sady weiki. Urychlovač kompostu funguje jako kalorické krmení pro rozkladné bakterie. Probiotika pro kompost jsou zase sehraná parta mikroorganismů, která se hned pustí do rozkladu organických zbytků. Přesně takový kompost vám rostliny ve skleníku zahřeje a vyživí.“

Odolné zimní odrůdy, základ úspěchu

Nízké teploty a krátký den nejsou zrovna ideální životní podmínky pro většinu rostlin. Přesto je dost skromných otužilců, kteří na pozvánku do zimního skleníku rádi kývnou. Patří mezi ně:

- kořenová zelenina – ozimé odrůdy mrkve a petržele (kořenové i naťové)

- kapusta – hlávková, růžičková i kadeřávek

- cibuloviny – ozimé odrůdy cibule i česneku, šalotka

- hrách – na podzim nebo začátku zimy zasadíte, na jaře sklízíte sladké lusky (odrůda Meteor)

- fazole – mezi ověřené přezimující odrůdy patří Aquadulce Claudia a Super Aquadulce

- listová zelenina – špenát, zimní salát Arctic a polníček

Zimní pěstování ve skleníku
 

Tip zahradnice: „Zimní saláty vysazujeme do nejsvětlejších míst skleníku, jinak blednou a vytahují se do výšky. Při nedostatku světla se v nich také zvyšuje obsah dusičnanů. Moje oblíbená zimní odrůda salátu je Humil. Má zvednuté listy a díky tomu netrpí na zahnívání zespodu.“

Zimní péče o rostliny ve skleníku

Oproti letní sezóně nebude potřeba běhat do skleníku každý den s plnou konví vody. To ale neznamená, že můžete zálivku vypustit úplně. Držte se pravidla: přiměřeně zalévat, pokud nemrzne.

Voda by měla mít stejnou teplotu jako půda. Nejlépe je mít v rohu skleníku průběžně doplňovanou konev. Těsně před zaléváním do ní přidáme víčko probiotik pro rostliny. V půdě nasycené kompostem nebo sypkým organickým hnojivem budou jako doma. Rostliny mohou mít vlivem chladu nebo výkyvů teplot sníženou imunitu, kterou jim užitečné bakterie pomohou zvýšit. Navíc ochrání malé křehké rostlinky před patogeny číhajícími v půdě.

Zimní pěstování ve skleníku

Sklízíme skleníkovou listovku

Listy špenátu nebo polníčku už jsou tak akorát ke sklizni? Výborně, hurá pro úrodu! V zimě má sklizeň listové zeleniny jen dvě podmínky:

1. Sklízíme během dnů, kdy je teplota nad nulou.

2. Utrháváme jednotlivé listy od těch největších. Zbytek necháváme postupně dorůst. Rostliny se v zimě hůř regenerují a při nešetrné sklizni nám mohou jediným ponechaným lístečkem zamávat naposled.

Zahříváme skleník

Co když venku řádí mrazy? Neztrácejte hlavu, skleník můžete kromě kompostu prohřát i jinými způsoby:

Jako rychlé řešení pomohou obyčejné svíčky. Aby vzniklé teplo neunikalo hned nahoru, můžeme je částečně zastínit třeba obrácenými květináči.

Pokud přes den svítí do skleníku slunce, akumulují teplo ve skleníku vložené cihly a kameny. Teplo okolo sebe potom vyzařují v mrazivých nocích.

Severní stranu skleníku izolujeme bublinkovou fólií. Hodí se i na přepažení jednotlivých tepelných zón ve skleníku. S fólií můžeme také přímo na záhonu ve skleníku vytvořit malé pařeniště pro nejohroženější rostlinky.
 

Tip zahradnice: „I když se snažíte ve skleníku udržet teplo, nezapomínejte na pravidelné větrání. Klidně jen krátce, zato intenzivně. V opačném případě nahráváte do karet plísním a dalším houbovým chorobám.“

Místo pro okrasné rostliny

Do skleníku můžete na zimu ubytovat také květináče s odolnými okrasnými rostlinami – ať už jsou to trvalky, dřeviny nebo cibuloviny. Zazimovat sem můžete oleandry, fuchsie a muškáty. 

Nevíte, jak připravit skleník na jaro? Přečtěte si článek Příprava skleníku na novou sezónu nebo Výsadba zeleniny v dubnu: S čím do skleníku a co patří na záhon?

Text: Adéla Steinová ve spolupráci s Weiki