Při zvažování nákupu si proto nejdříve musíme sami položit a zodpovědět několik otázek. Jak velkou plochu budeme sekat? Jaký je charakter terénu, jeho sklon a členitost? Budeme sekat pravidelně, nebo jednou za půl roku? Je pozemek v dosahu elektrické energie? A pochopitelně také – jaké jsou naše finanční možnosti?
Mezi nejrozšířenější zařízení k sekání trávy patří rotační sekačky se sběrným košem. Jejich velkou výhodou je to, že na trávníku zároveň uklízejí, a to nejenom sekanou trávu, ale i listí apod. Výkon a šířka záběru se odvíjí od velikosti sekané plochy, pro menší trávníky (zhruba do 200 m2) by měl vyhovovat záběr o šířce 30 až 32 cm. Na ploše závisí také druh pohonu – pro trávníky do 1000 m2 se zpravidla používají sekačky elektrické (podmínkou je samozřejmě možnost připojení na síť, a pozor, kde máte kabel!), na větší pak benzinové. Čím větší, tím výkonnější, avšak není důležitý jen samotný výkon, ale i kroutící moment. Dalším sledovaným parametrem je objem sběrného koše, jinými slovy, jak často jej budeme vyprazdňovat. U sekaček bez samopojezdu si také uvědomte, že s plnícím se košem a tím rostoucí hmotností se bude zvyšovat síla potřebná k tlačení sekačky. U některých modelů jsou sběrné koše upraveny tak, že trávu rovnou mění na jemný mulč, který se znovu vrací do trávníku jako hnojivo. Není ovšem vhodné takto hnojit při každém sečení, to by mělo na trávník negativní vliv.
Dokonce můžete mít i sekačku, která létá! Ano, rotační sekačky se vyrábějí také jako vznášedla, pohybující se na vzduchovém polštáři. Existují i samojízdné modely s pohonem, které nemusíte tlačit a jen je řídíte. Rotační sekačka je ideální pro pravidelné udržování víceméně rovné, přehledné plochy. Elektrická sekačka přitom snese větší sklon, než benzinová, u které při větších náklonech dochází k problémům s mazáním (hlavně u čtyřtaktů). U „benzínu“ je třeba počítat i s větší hlučností.
Pro menší, ale rovněž v podstatě rovné plochy využijeme i sekačku vřetenovou, jež zaručuje velmi jemný povrch trávníku. Bývají většinou elektrické, buď k přímému připojení na síť, nebo akumulátorové. K dosekávání rohů a hůře přístupných míst, na malé plochy, ale i do velmi členitého a jinak těžko přístupného terénu se nejčastěji používají tzv. vyžínače, čili strunové sekačky. Opět se dělí dle pohonu na elektrické (síť nebo akumulátor) a benzinové. Podobné vyžínačům jsou křovinořezy, ale s tím rozdílem, že mívají větší výkon a motor bývá kvůli vyvážení umístěn na opačné straně zařízení. Jak už název napovídá, zvládnou nejen hustou trávu, ale i náletové dřeviny, křoví a tenčí stromky, a to i ve svahu a na nepřístupných místech. U vyžínačů i křovinořezů neseme při obsluze celou jejich váhu a většinou platí, že čím výkonnější motor, tím je zařízení těžší.
Jestliže potřebujete trávu jako krmení pro domácí zvířata nebo na seno a máte pěknou plochu s dobrým povrchem (bez velkých kamenů apod.), je asi nejvhodnějším řešením sekačka lištová. Její nevýhodou je jistá choulostivost a menší odolnost vůči nárazům. Naopak sekačka bubnová zvládne téměř vše. Uplatní se třeba na chalupě, kde sekáte trávu na větší ploše jen jednou za čas. Nedělají jí problém ani horší povrchy s kameny, dolíky a krtinci.
Na vrcholu sekačkového „potravního řetězce“ stojí nejvyšší vládci, pojízdné sekačky zvané ridery a zahradní traktůrky. Na těch pěkně sedíte a jezdíte si okolo, a ono to přitom seká… Tak jednoduché to samozřejmě není, ovšem pohodlí při práci je neoddiskutovatelné. Cena těchto zařízení je samozřejmě již dosti vysoká a počítá se v desítkách, někdy i stovkách tisíc korun.
Výběr sekačky tedy není snadný. I cenové rozpětí je značné, ovšem vyšší cena většinou má své opodstatnění. Rozdíl přitom nemusí být na první pohled vidět – je v použitých materiálech, v konstrukci převodů, ložisek apod., a mívá tím pádem vliv hlavně na životnost.
Nesmíme opomenout ani údržbu. Obzvláště sekačky poháněné benzinovými motory vyžadují stejnou péči, jako jiná zařízení se spalovacím motorem – výměnu svíček, kontroly a dolévání oleje, filtrů atd. U přístrojů elektrických oproti tomu většinou stačí vyčištění, případně promazání sekacího mechanismu.
Proto je vhodné uvážit hlavně způsob a rozsah využití sekačky.
Autor: Michal Hamšík
Foto: archiv firem