Nejjednodušším ručním štípačem jsou klíny – jedná se o vertikální štípačky různého provedení a různé velikosti. Do štípačky na výšku vložíme poleno a opakovanými údery paličkou se dřevo rozštípne.

Ruční štípače dřeva

Ruční štípače dřeva
Ruční štípač Kindling Cracker King je dostupný ve dvou velikostech pro menší a větší polena. Prsty zůstávají v bezpečí díky ochranné obruči.

Ruční štípače dřeva

Nejjednušší štípač v podobě klínu, který se musí přišroubovat např. ke špalku. Práce s ním už vyžaduje zkušenosti a opartnost.

Pákové štípače - pákové štípače využívají mechanickou páku k vyvinutí síly potřebné k rozštípnutí dřeva. Jsou efektivnější než klíny a k práci je potřeba menší fyzická námaha. Pákové štípače existují v provedení ručním a nožním.

Ruční štípače dřeva

Nožní pákový štípač, jehož obsluha je velmi jednoduchá a práce fyzicky nenáročná. Nohou vyvineme mnohem větší sílu, práce je navíc ulehčena pákovým efektem. Štípač je opět vhodné přišroubovat k podložce.

Ruční štípače dřeva

Ruční štípače dřeva
Ruční pákový štípač dřeva je skvělým pomocníkem pro štípaní třísek a menších polínek. Lze s ním pracovat ve vertikální i horizontální poloze, záleží, kam jej přimontujeme.

Štípací trn – jedná se o kovový trn do příklepové vrtačky a je tedy někde na pomezí ručních a elektrických štípačů. K jeho provozu je potřeba elektrická energie, ale zároveň i trochu fyzické práce. Trn je vhodný zejména pro přípravu třísek nebo dělení špalků z měkkého dřeva. Pořizovací cena trnu je řádu stokorun.

Ruční štípače dřeva

Štípací trn k upevnění do vrtačky.

Výhody ručních štípačů dřeva

Nízké pořizovací a nulové provozní náklady - ruční štípače jsou mnohem levnější než ty elektrické nebo benzínové.

Snadná údržba - méně složitá konstrukce znamená snadnější údržbu a delší životnost.

Nezávislost na elektrické energii nebo palivu - ruční štípače nevyžadují elektrický nebo benzínový pohon.

Minimální hlučnost – při jejich používání slyšíme pouze praskání dřeva nebo rány palicí.

Cvičení a spojení s přírodou - štípání dřeva ručně může být pro některé uspokojivou fyzickou aktivitou a vítaným odpočinkem např. od práce na počítači.

Na co si dát pozor při výběru ručního štípače?

Typ dřeva - některé ruční štípače jsou vhodnější pro měkké dřevo, zatímco jiné zvládnou i tvrdé dřevo.

Velikost a hmotnost nástroje - vyberte štípač, který odpovídá vaší fyzické síle a schopnostem a také velikosti polen, které chcete štípat.

Kvalita a odolnost - zvolte štípač z kvalitního materiálu, který se neohne nebo dokonce nezlomí. Ukazatelem může být i cena – štípače od neznámých výrobců z Asie lze pořídit za stokoruny, kvalitní evropské nebo americké štípače budou stát spíše jednotky tisíc.

Ruční štípače dřeva jsou ideální pro ty, kdo potřebují zpracovat menší množství dřeva, a chtějí to dělat ekonomicky a s minimálními nároky na údržbu. 

Přečtěte si také články
Je nejvyšší čas připravit si zásoby dřeva na zimu
Zapomeňte na sekeru, pořiďte si štípačky na dřevo

Text: redakce

Foto: archiv firem