Klasický drátěný plot nepůsobí na okolí nijak zajímavě a svým vzhledem nikoho nenadchne. Naštěstí se nabízí řešení, jak jej vylepšit pomocí přírodních materiálů. Pěkný proutěný plůtek může být nejen funkčním, ale i vysoce estetickým a dekorativním prvkem zahrady. Je levnou a působivou alternativou, jak ohraničit pozemek a přitom mu dodat šmrnc. Svou jednoduchostí a vzhledem proutěné ploty často předčí i tradiční kamenné zdi. Vždyť proutí doplňovalo naše obydlí a ohraničovalo pozemky již ve středověku a dnes se tento jedinečný přírodní materiál vrací do našich životů. Proutí je navíc domácím materiálem, na rozdíl od nejrůznějších bambusových a rákosových tyčí, proto do naší krajiny dokonale zapadá.

Výhody proutěných plotů

Proutěný plot a také zahradní zástěny z proutí dokážou zajistit nejen soukromí, ale jsou také dostatečnou ochranou před větrem, hlukem a sluncem. Jsou ideální pro instalaci okolo zahrad, bazénů i venkovních posezení, kde vytvoří perfektní soukromí. Stejně dokonale pak pomohou odclonit balkon či terasu a jsou rovněž vhodné k oddělení venkovních posezení restaurací od ulice či silnice. Přestože jsou proutěné ploty a zástěny z proutí velice lehké, vynikají vysokou pevností a v exteriéru v našich podmínkách vydrží minimálně patnáct let. Odolávají vlhku, sněhu i mrazu.


Panely, ze kterým se následně sestavuje proutěný plot. Foto: prouteneploty.cz

Výhodou proutěného plotu je jeho bezúdržbovost, nemusíte jej ničím natírat ani obnovovat. Navíc nemá žádné nároky ani na kvalitu podloží či vláhu, jako je tomu u plotů živých. Montáž je velmi jednoduchá a rychlá – plotové dílce se dají připevnit na stávající drátěné ploty, nebo je lze upevnit na samostatnou konstrukci. Proutěné ploty jsou rovněž ideální oporou pro některé pnoucí dřeviny. Proutěný plot je možné instalovat i do nerovného terénu a na svažitou zahradu.

Jaké proutí použít?

Pro výrobu proutěných plotů a zahradních zástěn se používají dva druhy neloupaného proutí, které se mohou také vzájemně kombinovat. Jde o proutí vrbové a také lískové.

Vrbové proutí
Proutěné ploty se pletou z mladých proutků vrby bílé (Salix alba), která se u nás hojně vyskytuje. Toto proutí je dosti pevné, ale na pohled působí křehce.

Lískové proutí
Proutí z lísky je o něco odolnější než vrbové proutí, je velmi pevné a stabilní a působí tak velmi robustně. Má krásný rustikální vzhled a v porovnání s vrbovými ploty působí mnohem masivněji. Může tak být pevnou zábranou mezi vaším a sousedovým pozemkem.

Jak se ploty vyrábí?

Profesionálně pletené proutěné ploty a zahradní zástěny z proutí jsou pleteny poměrně náročnou technikou z proutí, které bylo nejdříve sušeno, poté namáčeno a následně napařováno. Aby byl plot co nejkvalitnější, měl by být pleten z čerstvého proutí přímo na objednávku. Na místo určení by pak měl přijít co nejdříve po své výrobě, aby k nosnému drátěnému plotu dobře přilnul a na něm pak pomalu usychal. Výhodou je rovněž plot stloukaný, který zajišťuje maximální možnou neprůhlednost. Pokud byste si objednali proutěný plot, který již nějaký čas ležel ve skladu, bude již přesušený a tak by mohlo při instalaci dojít k polámání plotových polí a znehodnocení celého plotu.

Vzory proutěných plotů

Hladký – přirozený vzhled dáte plotu, když si zvolíte tradiční hladký vzor. Je ideální pro všechny, kdo touží po romantické zahradě. Takto pletený plot se hodí nejlépe za záhony nebo za jakoukoliv jinou zahradní výsadbu. Rostliny díky němu krásně vyniknou.

Šachovnicový – tento vzor je mnohem zdobnější, hodí se tak do zahrad, kde není přílišné množství květin a rostlin, které by jej zastiňovaly. Proutěný plot se šachovnicovým vzorem se skvěle hodí také do moderních bezúdržbových zahrad, kde vám zajistí dokonalé soukromí.


Šachovnicový vzor. Foto: Prouteneploty.cz

Jak se proutěné ploty montují?

Proutěné ploty a zahradní zástěny se montují z jednotlivých bloků, které mohou vážit okolo 10 kilogramů. Vhodnou oporou jsou pro proutěné ploty klasické pletivové ploty. Oba typy plotů by měly mít přibližně stejnou výšku. Sloupky by měly být dobře ukotveny v betonových patkách, aby při horších klimatických podmínkách (vítr, déšť) nemohlo dojít k vyvrácení. Kotvení k pletivu se provádí po určitých úsecích (cca v 8 bodech) vázacím drátem či plastovými rychlospojkami.

Pokud na zahradě žádný drátěný plot nemáte, můžete si objednat ploty se zápichem, které mají koncové tyče prodloužené asi o 50 cm. Toto prodloužení se ošetří vhodným prostředkem a poté se instaluje do země. Takovýto plot by však neměl přesáhnout výšku 150 centimetrů. Proutěný plot je rovněž možné upevnit mezi dřevěné nebo kovové sloupky, mezi nimiž ještě drátěný plot chybí.


Foto: prouteneploty.cz

Životnost proutěných plotů

Jak již bylo zmíněno, čím dříve se hotový proutěný plot nainstaluje na dané místo, tím vyšší bude jeho trvanlivost. Kvalitní proutěné ploty není třeba nijak impregnovat ani natírat, protože jsou vyráběny z čerstvého nebo namáčeného proutí a jsou tak plné vody. Žádnou impregnaci by proutí ani nepřijalo. Pruty se nesesychají a zůstávají velice dlouho pružné, v exteriéru pak schnou asi půl roku. Na vyschlé proutí je možné (ale není nutné) používat přípravky s nízkou viskozitou, tedy nejrůznější impregnační oleje, které plot ochrání před plísní a chorobami. Olej obsahuje také UV filtr, jenž prodlužuje dobu ochrany.

- jpa -