Předností zahrádky na balkóně je možnost aktuální obměny květin během roku. Oblíbenými okrasnými rostlinami jsou především prvosenky (Primula vulgaris), něžné a nenáročné pomněnky (Myosotis alpestris), sedmikrásky (Bellis perennis) a neúnavně kvetoucí macešky (Viola x witrockiana). Výsadbu lze doplnit drobnými cibulovinami, přičemž do vegetačních nádob jsou nejvíce vhodné nízké druhy sněženek (Galanthus nivalis), modřenců (Muscari), kosatců (Iris reticulata), vybrané kultivary narcisů, hyacintů, botanických tulipánů a jarních druhů krokusů. Pokud jste cibulky nestihli vysadit, již na podzim můžete si je koupit v zahradnických centrech již předpěstované v květináči. Nezapomeňte však při jejich výsadbě na výživný substrát s příměsí písku s dávkou pomalu působícího hnojiva a na přiměřeně velkou vegetační nádobu s drenážními otvory. Po odkvětu je pak snadno vyjmete z truhlíku a zasadit na zahradu.
Z kvetoucích jarních trvalek lze na balkoně ve vegetačních nádobách pěstovat velmi pěknou barevnou směs. Svítivě žlutý kamzičník (Doronicum orientale), fialové a karmínově červené floxy (Phlox subulata), růžový koberec z tařiček (Aubretia deltoidea), bergénie s výrazně velkými listy (Bergenia cordifolia), čemeřice purpurovou (Helleborus orientalis), srdcovky (Dicentra) nebo pupkovec s blankytně modrými květy (Omphalodes verna). Doplníte-li pestrou trvalkovou výsadbu miskami s vyklíčeným obilím či svěží trávou, bude jarní nálada na balkóně téměř dokonalá.
Pro všechny na jaře kvetoucí rostliny, ať už cibuloviny, dvouletky nebo trvalky, jsou ideální zejména osluněná až polostinná stanoviště. Aby se rostlinám opravdu dařilo, potřebují pravidelnou zálivku a místo chráněné před silnými jarními větry. Zvlášť křehké stonky vykvétající cibulovin jsou náchylné k polámání větrem a proto je vhodnější nádoby umístit na zem. Jako clona dobře poslouží rákosová rohož. S přihnojováním začneme až za dva týdny po výsadbě a pak již hnojení opakujeme v pravidelném čtrnáctidenním intervalu.
Kromě vyloženě jarních rostlinek může balkón celoročně zdobit některá z okrasných dřevin kompaktního nízkého vzrůstu. Sortiment nabízí několik druhů, kterým se na balkóně či terase daří, neboť jejich pěstování je zcela nenáročné Klasickým zástupcem jarních keřů je zlatice (Forysthia intermedia) a zákula japonská (Keria japonica), později kvetoucí šeřík (Syringa microphyla), kdoulovec (Chaenomeles japonica) a trojpuk (Deutzia gracilis), stále ozdobný janovec (Cytissus x praecox), jasmín nahokvětý s vonnými květy (Jasminum nudiflorum) nebo vděčný, neúnavně kvetoucí pustoryl (Philadelphus virginalis). Většinou jde o keře vysoké jeden až jeden a půl metru, které vyžadují dostatečně velkou vegetační nádobu (alespoň o 10 cm větší než je kořenový bal). Vzrůst snadno po odkvětu keře udržíme „v mezích normy“ řezem. Substrát pro tyto dřeviny by měl být výživný, obohacený hnojivem s postupným uvolňováním živin.
Máte-li nedostatek místa, kombinujte dřeviny s cibulovinami, cibuloviny s trvalkami, zkrátka kombinujte barvy podle chuti, ale nezapomeňte, že drobné rostliny se lépe uplatní ve skupině, což zvlášť platí u sněženek, krokusů a modřenců. Nádoby s větším i a vyššími rostlinami umístěte do pozadí a menší nechte vyniknout. Při troše fantazie a kreativity pak můžete z okna svého obývacího pokoje pozorovat poznenáhlu přicházející vůni jara
Autor: Irena Forejtová