S rostoucími cenami elektřiny a plynu se řada domácnosti vrátila k topení dřevem v krbu nebo krbových kamnech. A to nejen v rodinných domech, ale i v některých bytech najdeme krb, pomocí kterého lze příjemně vytopit obývací pokoj nebo i další místnosti, pokud necháme otevřené dveře. Základním předpokladem topení dřevem je dostatek dobře vysušeného dřeva, které už máme posekané a uspořádané v dřevníku někde u domu.
Plechový dvouoddílový přístřešek na dřevo
Přístřešek na dřevo neboli dřevník lze pojmout různě. Můžete si jej vyrobit svépomocí (nejčastěji ze dřeva nebo např. z palet) nebo si můžete koupit hotový přístřešek na dřevo, který dle návodu sestavíte a v řádu desítek minut máte hotovo. Jak tedy můžou vypadat hotové přístřešky na dřevo?
Menší dřevěný přístřešek na dřevo
Dřevěné přístřešky na dřevo
Nejčastěji jsou vyrobeny z borovicového dřeva. Přestože jsou většinou již naimpregnovány, je dobré je opatřit ještě ochranným nátěrem (lazurou) a pravidelně tento nátěr obnovovat, aby nedošlo k postupnému uhnívání konstrukce vlivem deště a sněhu. Při výběru velikosti přístřešku záleží na tom, jak moc budete topit (tedy, kolik dřeva budete potřebovat), i kolik máte prostoru kolem domu nebo na zahradě. Dle velikosti přístřešku si jednoduše spočítáte, kolik kubíků dřeva pojme. Pokud bude dřevník u zdi, jeho hloubka je většinou na délku polen, která se vejdou do krbu, tedy do 50 cm. Pokud bude přístřešek umístěn v prostoru (a bude tedy přístupný z obou stran) nebo do něj chcete ukládat dřevo ve dvou řadách, volte hloubku 90 až 100 cm. Největší předností dřevěných přístřešků je jejich přirozený vzhled, nevýhodou je pak nutnost pravidelné údržby a omezená životnost.
Dřevěný dvouoddílový přístřešek na dřevo s podlahou
Plechové přístřešky na dřevo
Plechové dřevníky, nejčastěji vyrobené z pozinkované oceli, která je odolná vůči povětrnostním vlivům, nerezaví a nepotřebuje žádnou údržbu. Rozměry kovových přístřešků na dřevo mohou být opět různé, od menších přístřešků, které jsou spíše stojany na dřevo, až po větší kůlny s šířkou přes 3 metry. Součástí některých přístřešků je i uzavíratelný prostor s dvířky, kam lze uložit třeba nářadí.
Plechový přístřešek na dřevo s boxem na nářadí
Mohlo by vás zajímat také téma
Prémiové zahradními domky Biohort. Záruka 20 let? Samozřejmost!
Dřevníky s podlahou nebo bez?
Uskladněné dřevo by nikdy nemělo ležet na trávě nebo na hlíně. Kvůli vzlínající vlhkosti není ideální ani uložení přímo na betonovou dlažbu. Pokud bude přístřešek stát někde v zahradě, volte vždy přístřešek s vyvýšenou podlahou, která bude chránit dřevo před vlhkostí zespodu.
Text: redakce